Beycesultan Türbesi

Denizli ilimizin Çivril ilçesinden 6 km uzaklıkta bulunan Beycesultan Türbesi ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri süzgeçten geçirip siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Denizli Beycesultan Türbesi

Denizli ilimizde bulunan bu türbe Selçuklular dönemine ait olunduğu söyleniyor. Çünkü mimarisi Selçukluların mimarisine benzemektedir. Aynı ismi taşıyan bu yörede bir höyük vardır. Yüksekliği 20 metre olan bu türbe höyük üzerinde kurulmuştur. Türbe; kesme taş, devşirme mermer ve tuğla kullanılmıştır. Türbenin doğusunda yüksek olmayan bir kapı güneyinde bir pencere bulunmaktadır. Türbe uzun zamandır bakım ve onarımda geçilmediği için harabe görünümündedir. 2010 yıllında restorasyon çalışmaları yapılmıştır. türbenin yanında bir sanduka bulunmaktadır. türbe ve sandukaya ait kitabe bulunmadığında kesin bilgilere ulaşmıyoruz. Ayrıca burada yapılan kazılar yaklaşık 5000 yıl öncesine ait yerleşik yerleri bulunmuştur.

Beycesultan Türbesi Nerede
Beycesultan Türbesi Nerede

Sonuç olarak bu tarihi ve doğa merkezi ilimize uğradığınızda burayı da ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Beycesultan Türbesi Nerede?

Beycesultan Türbesi, Denizli’nin Çivril ilçesine bağlı  Kocayaka ve Menteş Köyleri arasında bulunur.

Beycesultan Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilir. Denizli otogarından Çivril ilçesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here