PAYLAŞ
Bulgaristan Nerede
Bulgaristan Nerede

Bulgaristan Nerede? – Karadeniz kıyısında yer alan Bulgaristan bir Balkan ülkesidir. Avrupa’nın güney doğusunda bulunan Bulgaristan Avrupa’nın en eski ülkesidir.

Ayrıca Bulgaristan; Avrupa’nın en büyük 16. Ülkesi olma özelliğine de sahiptir. Bulgaristan kuzeyde Romanya, Yunanistan batıda Sırbistan ve Makedonya Cumhuriyeti, güneydoğuda ise Türkiye ile sınır komşusudur. Tuna Nehri’nin içinden geçtiği Bulgaristan oldukça zengin bir tarihe sahiptir.

Zengin tarihi ve yemyeşil doğası ile dikkat çeken Bulgaristan Türkiye’den çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarcadır. Ayrıca ülkede Bulgarca dışında Türkçe ve Rusça da oldukça yaygındır.

Ülkenin para birimi ise Bulgar Levasıdır. 2007 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan 7 milyon 154 bin nüfusa sahiptir. Ülke genelinde çoğunlukla Ortodoks Hristiyanlar, Müslümanlar, Katolik ve Protestanlar bulunmaktadır. Bulgaristan vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Bulgaristan’a Türkiye’den hava ve kara yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here