Denizli Çardak Kervansarayı Nerede, Nasıl Gidilir?

Denizli ilimizin Çardak ilçesinde bulunan Çardak Kervansaray ile ilgili derleyip toparladığımız bilgileri sizinle paylaşacağız.

Denizli Çardak Kervansarayı

İlimizde bulunan bu han tarihi Anadolu Selçuklulara dayanmaktadır. Hanın üzerinde bulunan kitabe de edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak sizleri  aydınlatmak istiyoruz. Bu han 1230 yıllında Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubat ve kölesi ve Emiri Esededdin ayaz bin Abdullah tarafında yaptırılmıştır. Geniş avlusuyla sade mimarisiyle dikkat çeken bu han altı bölümden oluşmaktadır. Anadolu Selçuklular denince insanın aklına hemen ticaret gelmektedir şüphesizi. Bu ticaret sırasında konaklama yeri olarak da Anadolu’nun her yerine kervansaray yapmışlardır. bunlardan biri de Çardak Kervansarayıdır. Fakat bu kervansaray diğerlerinde farklı kılan biraz lüks olmasıdır. Selçuklu hükümdarı Aleaddin Keykubat seferler sırasında burada konaklandığı söylenmektedir. ayrıca halk arasında burası Hanabad olarak da bilinir.

Sonuç olarak Selçuklu Mimarisini taşıyan bu yapıyı yolunuz düşerse ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Çardak Kervansarayı Nerede?

Çardak Kervansarayı, Denizli’nin Çardak ilçesine bağlı Saray Mahallesinde bulunur. Denizli il merkezine yaklaşık 55 km uzaklıkta bulunur.

Çardak Kervansarayı Nasıl Gidilir?

Denizli otogarına gelip burada Çardak ilçesine giden minibüslere binin. Çardak’a ulaşınca kervansaraya ulaşmak gayet kolaydır. Kervansaray ilçe merkezinin batı kısmında yerleşim alanı içinde bulunur. Yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Denizli Çardak Kervansarayı Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here