Cezayir'de Gezilecek 10 Yer
Cezayir'de Gezilecek 10 Yer

40.375.954 toplam nüfusuyla Afrika kıtasında yer alan Cezayir, yakın ve uzak tarihi, coğrafi ve kültürel alanlarıyla turistik açıdan ilgi odağı haline gelen bir ülkedir. 

Cezayir Gezilecek Yerler

Afrika kıtasının en geniş topraklarına sahip olan ülke; Tunus, Fas, Nijer, Libya, Moritanya ve Mali gibi ülkelere komşudur.

Göz at ;

  1. Cezayir Gezilecek Yerler
  2. Cezayir Şehri Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Cezayir’de Gezilecek 10 Yer
  4. Cezayir Nerede?
  5. Cezayir’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Cezayir Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezip görmeniz birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu yerlerden en gözde 10 tanesini seçtik. Şöyle ki;

1-Bardo Tarih Öncesi ve Etnografya Ulusal Müzesi

Cezayir’in başkenti Cezayir’de Cezayir Franklin Roosevelt Bulvarı üzerinde yer alan Bardo Tarih Öncesi ve Etnografya Ulusal Müzesi, 1928 yıllında kurulmuştur. Müze bünyesinde çok sayıda eser bulunur. Burada Neolitik dönemlere ait seramik, kaya oyma kalıntıları gibi eserler sergilenmektedir. Bunun yanında yine birçok resim bulunur. Cezayir’in en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

2-Notre Dame Katedrali

Başkent Cezayir’de yer alan bu yapı, 1872 yıllında  Fransız yapımı bir kilisedir. Dikkat çekici bir mimari yapıya sahiptir. Özellikle kum rengiyle de dikkat çekmektedir. Bu katedrali her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret etmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Bu kilisesin mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.

3-Cezayir Modern Sanat Müzesi

Cezayir’de yer alan Cezayir Modern Sanat Müzesi, 2007 yıllında hizmette açılmıştır. Müze binası 1901-1907 yılları arasında inşa edilmiştir. Halk tarafında çoğu zaman  ‘MaMa’ olarak bilinmektedir. Müze de başta Olivier Debre ve M’Hamed Issiakhem gibi önemli kişilerin eserleri sergilenmektedir. Buraya her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka burayı ziyaret edin.

4-Essai du Hamma Bahçeleri

Cezayir’in Hamma bölgesinde yer alan Essai du Hamma Bahçeleri, 1832 yıllında 58 hektarlık bir alanda ziyarette açılmış bir bahçedir. Daha sonraki yıllarda sürekli eklemeler yapıldı. 1842 yıllından  sonra Dünya Bitki İklimlendirme Testlerinin önemli bir mekanı haline geldi. Bu bahçe içerisinde çok sayıda bitki türü ve kuş türü bulunur. Buraya gelip yemyeşil bahçeyi ziyaret edebilirsiniz.

5-El Kala Ulusal Parkı

Cezayir’in El Tarif Vilayetinde yer alan El Kala Ulusal Parkı, tam 800 kilometrekarelik bir milli park alanıdır. 1990 yılında UNESCO tarafında koruma altına almıştır. Park bünyesinde 40 memeli, 25 av kuşu türü, 64 tatlı su kuşu türü ve 9 deniz kuşu türü bulunur. Afrika’nın en popüler parklarından biri olup her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

6-Ketchaoua Camii

Ülkenin başkenti Cezayir’de yer alan Ketchaoua Camii, 1612 yıllında inşa edilmiştir. Ülkenin en görkemli bir camisidir. Bizans ve Mağrip mimarisinin harika uyumu ile oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin.

7-Mzab Vadisi

Cezayir’in Gardaya Vilayeti sınırları içinde yer alan Mzab Vadisi, insan eliyle oluşturulan yapılarla beraber değerli bir füzyon meydana getirmektedir. Bu vadi içerisinde dış kuvvetler tarafında oluşan birçok yapı bulunur. Bu vadi 1982 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu vadiyi ziyaret edin.

8-Timgad

Cezayir’in Aurès Dağları’nda yer alan Timgad, MS 100 yılı civarında İmparator Trajan tarafından kurulan bir antik kenttir. Tarihi sütunlar, surlar ve diğer yapıları bünyesine barındıran bu kent, her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Bu kentte birçok tarihi yapı bulunur. Cezayir’de mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

9-Annaba

Akdeniz kıyısında yer alan Annaba, yaklaşık 300 bin nüfusuyla Cezayir’in en büyük 4. şehridir. Bu şehirde çok sayıda medeniyetin izlerine rastlanmıştır. Özellikle St. Augustine Kilisesi ve Fransız sömürge döneminde kalma binaları mutlaka ziyaret edin. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi kenti mutlaka ziyaret edin.

10-Kasbah

Kasbah, Cezayir’de yer alan bir şehirdir. Bu kentte birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Kentte bulunan  labirent gibi yolları,  16. yüzyıldan kalma bir kale ve 3 tane önemli cami bulunuyor.  Bu camilerden en önemlisi El Kebir Camisi’dir. Cezayir’e yolunuz düşerse bu kenti mutlaka ziyaret edin. Burada yer alan yapılar 1992 yıllında Unesco tarafından koruma altına almıştır.


Bunlar dışında Cezayir hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Cezayir

Nüfus: 40.375.954

Başkent: Cezayir

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Cezayir dinarı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 3 Temmuz 1962

Vize Durumu: Buraya 3 aylık bir süreyle vizesiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here