Defne ilçesi

Defne ilçemiz Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. Defne ilçemiz 2012 yıllında Hatay şehrimizin Büyük olduktan sonra İl merkezi Hatay ve Defne ilçeleri olarak ayrılmıştır. Defne ilçesi Hatay ilimize bağlı merkezi bir ilçedir. 2012 yıllından sonra ortaya çıkmıştır.

Hatay’ın İlçeleri

İlçemiz ismini Burada meşhur Defne ağaçlarından almıştır. İlçemiz ile ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. Bunlardan biri de şöyledir. Defne ilçemiz yeşilliği meşhurdur. Bu ilçe aynı zamanda bir Antik Kenttir. Zeus’un oğlu Işık Tanrısı Apollon dere kenarında gördüğü güzel ve genç bir kıza aşık olur. Bu kızın ismi Daphane’dir.  Kızı Apollonu görünce kendisine zarar vereceğini düşünerek kaçar. Bakıyor ki kurtulacağı yok doğadan yardım diliyor. Ey toprak beni ört diyor. Toprak ana Daphane’yi bir ağaca dönüştürür. Bu ağaca defne ağacı adını verir. Roma kralın süsleri ile yaprak olur.

Defne

Defne’den Gezilecek Yerler

Harbiye Şelalesi

Harbiye Şelalesi-Defne

İl merkezine yaklaşık 8 km uzaklığında bulunur. buraya ulaşır ulaşmaz suyun sesi ve serinliği hayat buluyorsunuz. Burada bulunan alabalık tesislerinde balıkları alıp pişirip yiyebiliyorsunuz. Burada piknik yapma olanağına sahip olabilirsiniz. Hataya yolu düşen herkesin mutlaka gelmesi gerekir. Burada cafe ve lokantada bulunur. yeşilliği ve serinliğinde bütün sıkıntı ve stresi unutacaksınız.

Harbiye Şelalesi
Harbiye Şelalesi Nerede
Harbiye Suyu

Ayrıca ilçemizde birçok tarihi yapı bulunur. ilçemize yolunuz düşerse mutlaka portakal ve mandalinasını tadınız.

Harbiye Mandilanası
portakal
Defne
Defne’de bulunan Taş Ustası

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here