Düziçi

Düziçi ilçesi Osmaniye ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. Kent merkezine yaklaşık 32 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılır.

Osmaniye’nin İlçeleri

Düziçi ilçesi Abbasi halifesi Harun Reşit’in uç beyi olan Faraç Bey tarafından, 699 yılında kurulmuştur. İlçe daha önce Haruniye olarak bilinirdi. Daha sonra bulunduğu ovadan dolayı burası Düziçi olarak değiştirilmiştir. İlçemiz Ceyhan nehri ve Sabun çayı ile hayat bulmaktadır. Edebiyatımızın ozanı olan Karacaoğlan bu ilçede doğduğuna dair birçok rivayet bulunmaktadır. ilçemiz 2015 yılı itibari ile nüfusu 80.691’dır.

Düziçi Nerede

Düziçi’de Gezilecek Yerler:

Haruniye Kaplıcası

Osmaniye Haruniye Kaplıcaları

İlçe merkezine bağlı düdüklü köyünde bulunur. İlçe merkezine 22 km uzaklıktadır. Manzara yönünde mükemmel bir yere sahiptir. Ruhsal yönden de şifa bulabileceğimiz bir kaplıcadır. Kaplıca suyun hakkı İl Özel İdare’ye aittir. Genelde Arap turistlerin sık uğradığı mekândır. Eskiden sadece yaz mevsiminde hizmet veren bu kaplıca günümüzde bütün yıl hizmet vermektedir. 115 yatak kapasitesine sahiptir. Kaplıca suyunun özellikleri şöyle: suyun sıcaklığı 32 derecedir. İçinde: kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat, bikarbonat bulunmaktadır. Radyoaktif özelliğe sahiptir. Kaplıca suyu birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bu hastalıklar şöyle sıralayabiliriz. Kaplıca suyu özellikle romatizma rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Deri rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülür. Sinirsel hastalıklar ile kadın hastalıklarında şifa sağlar. Beslenme bozukluğunda olumlu etkisi görülmektedir. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülmektedir. Mide ve bağırsak hastalıklarına faydalı olduğu görülmüştür.

Haruniye Kaplıcaları

Harun Reşit Kalesi: İlçemize bağlı Kurtlar köyünde bulunan Dumanlı yaylasındadır.  786 yıllında Abasi Halifesi Harun Reşit tarafında inşa edilmiştir. Kale günümüzde definecilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Kaleye büyük zararlar vermiştir. Bu tarihi dokusunu ve manzarayı göz önünde bulundurarak yeniden restore edilmeli ve buraya mesire alanı da kurulmalı. Buraya birçok turistin akacağından hiç şüpheniz olmasın.

Harun Reşit Kalesi

Berke Barajı: İlçemizde bulunan Düdüklü Dağın eteklerinde kurulan Ceyhan Nehri üzerinde kurulmuş olup 1999 yıllında inşasına başlamış ve 2002 yıllında hizmette açılmıştır.  Baraj 201 metre yüksekliği ile Türkiye’de en yüksek Dünya’da ise 16. Sıradadır.

Berke Barajın Tabelası
Berke Barajı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here