Etiyopya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Etiyopya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

101.853.268 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 13. büyük ülkesi Etiyopya, Afrika kıtasında bulunur. Tarihi yapıların fazla bulunmadığı daha çok doğal güzelliğiyle ön plana çıkan bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Etiyopya Gezilecek Yerler
  2. Etiyopya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Etiyopya Nerede?
  4. Etiyopya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Addis Ababa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  7. Addis Ababa’da Gezilecek 10 Yer
  8. Etiyopyalı Gençlerin Çılgın Evlenme Gelenekleri

Ülkede yaşayan insanların çoğu teknolojiden uzak bir hayat sürmekteler. Yıllarca değişik ülkelerin sömürgesinde yaşayan halk günümüzde zaman zaman iç savaşla boğuşmaktadır. Bunun yanında insanların beşiğine yolculuk yapmak için buraya kesinlikle gelmelisiniz.

Ülkede her din, dil, ırkta insan yaşamaktadır. Çeşitlilik anlamında kesinlikle çok zengin bir ülkedir.Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 gözde yer seçtik umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

 Simen Dağları Milli Parkı

Etiyopya’nın kuzeyinde Wag Hemra bölgesinde yer alan bu milli park, 220 kilometrekarelik alanı kapsamaktadır. 1969 yıllında Milli Park ilan edilen bu alanda çok sayıda hayvan yaşamaktadır. Gelada, Habeş kurdu ve Habeş keçisi gibi hayvanlar sadece burada bulunur. Bunun dışında 50 farklı yırtıcı kuş türü de burada hayat bulmaktadır. Unesco Dünya Miras Listesinde bulunan bu parkı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 Turkana Gölü

Turkana Gölü veya diğer ismiyle Rudolf Gölü, Afrika’nın doğusunda Büyük Rift Vadisinin üzerinde yer alan dünyanın en büyük kalıcı çöl ve en büyük alkalin gölüdür. 3000 kilometrelik alan kapsayan bu gölün uzunluğu 84 km’dir. Göl içerisinde çok sayıda canlı hayat bulmaktadır. Yine göl çevresinde gezilip görülecek birçok park ve bahçe bulunur. Bu alanlar 1997 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alındı. Buraya yolunuz düşerse bu gölü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 Awash Ulusal Parkı

Doğu Afrika’nın ve Etiyopya’nın en popüler parklarından biri olan Awash Ulusal Parkı, 1966 yıllında kurulmuştur. 756 km² bir alanda kurulan bu parkta çok sayıda hayvan türünün yaşam alanıdır. Başta Afrika yaban köpeği, ceylan ve devekuşu gibi 450’den fazla canlı bulunmaktadır. Vahşi yaşamı oldukça popülerdir. Safari için oldukça uygun bir parktır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

 Aya Yorgi Katedrali

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bu katedral, 1896 yıllında inşa edilmiş bir Ortodoks katedralidir. Kendine özgü Sekizgen bir mimari yapıya sahiptir. Buraya yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse bu yapıyı ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

 Kızıl Terör Şehitleri Anıt Müzesi

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bu müze, 2010 yıllında “Kızıl Terör” kurbanları adına açılmış bir müzedir. Müzede çok sayıda araç gereç sergilenmektedir. Müze de işkence aletleri, ölenlere ait kafatasları, kemikler, tabutlar, kanlı giysiler ve kurbanların fotoğrafları sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse ilk ziyaret etmeniz gereken yerdir. Müzeye gittiğinizde ücretsiz bir rehber size olup bitenleri anlatmaktadır.

 Kutsal Teslis Katedrali

Kutsal Teslis Katedrali veya diğer adıyla Kutsal Üçleme Katedrali, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bir ibadethanedir. Bu yapı, 2. Dünya savaşında Etiyopya’nın İtalya işgalinden kurtuluşunun anısına inşa edilmiştir. Bu kilise yıl boyunca çok sayıda turistin uğrak yeri olmaktadır. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

 Mavi Nil Şelaleleri

Kuzey Etiyopya’da yer alan bu şelale, 4 farklı şelalenin birleşmesinden meydana gelip  suya akışına göre 37- 45 metre yükseklikte akmaktadır. Bu şelale dünyanın en çok turist çeken şalelerinden biridir. Günümüzde şelalenin bir kısmı baraj yapılmış olsa bile yine eski güzelliğini korumaktadır. Bu ülkeye geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

 Abijatta Shalla Ulusal Parkı

Etiyopya’nın Büyük Rift Vadisi’nde yer alan Abijatta Shalla Ulusal Parkı, 1974 yıllında hizmette açılmıştır. Parkı her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Burada başta Beyaz büyük Pelikanlar olmak üzere birçok farklı kuş türü bulunmaktadır. 887 kilometrekare büyüklüğünde yer alan bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 Etiyopya Ulusal Müzesi

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bu müze, 1936 yıllında kentin üniversitesinin bulunduğu bölgede hizmette açılmıştır. Müze de birçok arkeolojik ve etnografik eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Ayrıca meşhur Lucy’nin kemikleri de burada sergilenmektedir. Burayı ziyaret etmek için giriş sadece 10 Birr’dir(Yaklaşık 1,5 TL)

10  Omo Ulusal Parkı

Omo Nehri batı kıyısında yer alan bu Ulusal Park, 4.068 km² alan kaplamaktadır. Burada Zebra, hipopotam, aslan, çita, fil gibi hayvanlar bulunur. 1980 yıllında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Vahşi yaşama meraklıysanız mutlaka bu parka uğramalısınız.


Bunlar dışında Etiyopya hakkında bilinmeyenleri bir liste haline getirdik. Umarım kafanızdaki sorulara cevap buldurur. İşte o liste;

Etiyopya Bayrağı

Nüfus: 101.853.268

Başkent: Addis Ababa

Resmi Dili: Amharca

Para Birimi: Birr

Bulunduğu KıtaAfrika

Kuruluş Tarihi: MÖ 980

Önemli Şehirleri:  Addis Ababa, Adama (Nazret), Aksum, Arba Minch, Bahir Dar, Dire Dawa, Goba ve Gode

Dini: Halkın %62,7 Hristiyan, %33,9 Müslüman

Saat Farkı: Türkiye ile aynı saat diliminde olduğu için zaman farkı yoktur.

Vize Durumu: Etiyopya’ya gitmek için vize almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here