Addis Ababa'da Gezilecek 10 Yer
Addis Ababa'da Gezilecek 10 Yer

Addis Ababa veya Addis Abeba, Etiyopya ve Afrika Birliği’nin başkenti olup burada 80 farklı dil koşulmaktadır. Her topluluktan ve inançtan insanın bulunduğu bu başkentte gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Aya Yorgi Katedrali

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bu katedral, 1896 yıllında inşa edilmiş bir Ortodoks katedralidir. Kendine özgü Sekizgen bir mimari yapıya sahiptir. Buraya yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse bu yapıyı ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

  Kızıl Terör Şehitleri Anıt Müzesi

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bu müze, 2010 yıllında “Kızıl Terör” kurbanları adına açılmış bir müzedir. Müzede çok sayıda araç gereç sergilenmektedir. Müze de işkence aletleri, ölenlere ait kafatasları, kemikler, tabutlar, kanlı giysiler ve kurbanların fotoğrafları sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse ilk ziyaret etmeniz gereken yerdir. Müzeye gittiğinizde ücretsiz bir rehber size olup bitenleri anlatmaktadır.

Kutsal Teslis Katedrali

Kutsal Teslis Katedrali veya diğer adıyla Kutsal Üçleme Katedrali, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bir ibadethanedir. Bu yapı, 2. Dünya savaşında Etiyopya’nın İtalya işgalinden kurtuluşunun anısına inşa edilmiştir. Bu kilise yıl boyunca çok sayıda turistin uğrak yeri olmaktadır. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Abijatta Shalla Ulusal Parkı

Etiyopya’nın Büyük Rift Vadisi’nde yer alan Abijatta Shalla Ulusal Parkı, 1974 yıllında hizmette açılmıştır. Parkı her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Burada başta Beyaz büyük Pelikanlar olmak üzere birçok farklı kuş türü bulunmaktadır. 887 kilometrekare büyüklüğünde yer alan bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Göz at ;

 1. Etiyopya Gezilecek Yerler
 2. Etiyopya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Etiyopya Nerede?
 4. Etiyopya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Addis Ababa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 7. Addis Ababa’da Gezilecek 10 Yer
 8. Etiyopyalı Gençlerin Çılgın Evlenme Gelenekleri

 5  Etiyopya Ulusal Müzesi

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bu müze, 1936 yıllında kentin üniversitesinin bulunduğu bölgede hizmette açılmıştır. Müze de birçok arkeolojik ve etnografik eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Ayrıca meşhur Lucy’nin kemikleri de burada sergilenmektedir. Burayı ziyaret etmek için giriş sadece 10 Birr’dir(Yaklaşık 1,5 TL)

Etiyopya Etnoğrafya Müzesi

Yemyeşil üniversite kampüsünde bulunan Etiyopya Etnoğrafya Müzesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Müze bünyesinde ülkenin kültürünü yansıtan çok sayıda eser sergilenmektedir. Şehrin kültürünü öğrenmek isterseniz mutlaka burayı ziyaret edin derim. Burası eskiden Kraliyet sarayıydı. Daha sonra müzeye çevrilmiştir.  Giriş ücreti 100Birr

Meskel Meydanı ve Müzesi

Addis Ababa’daki önemli siyasi mitinglerin ve festivallerin kutlandığı bu meydanı mutlaka ziyaret edin. Buraya ulaşmak oldukça kolaydır. Bu meydan yıllın belirli zamanlarında oldukça renkli anlara şahit olmaktadır. Meydan üzerinde iki tane müze ve bir turizm ofisi bulunur. Bunları da mutlaka ziyaret edin.

Entoto Tepesi

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alan bu tepe, 3000 metre yüksekliğiyle şehrin en yüksek noktasını oluşturmaktadır. Burada şehrin muazzam görüntüsünü izleyebilirsiniz. Ayrıca bu tepe üzerinde bir saray ve birde dini yapı bulunur. Bunları da ziyaret etmeden geri dönmeyiniz. Ayrıca tepe üzerinde şehrin harika görüntülerini ölümsüzleştirin.

Anwar Camii

3 farklı dinin buluşma noktası olarak bilinen Addis Ababa’da  yer alan Anwar Camii, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Cami mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Burada yaşayan Müslümanlar için oldukça önemli bir dini merkezdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin derim.

10  Merkato Çarşısı

Afrika‘nın en büyük açık pazarı olan Merkato Çarşısı, Hediyelik eşyalardan giyeceklere, yiyeceklere kadar her şeyin bulunduğu bir yerdir. Burası oldukça renkli ve bir o kadar eğlencelidir. Başkenti gezip tozdunuz. Artık dönme vakti gelmişse aynı zamanda sıra hediye alma vaktidir. Bu pazara gelip yöreye özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Buraya gelen biri neredeyse günün büyük kısmı bu pazarda geçirir. Oldukça renkli bir pazar. Ben çok sevdim. Siz de çok seveceksiniz. Fakat pazarlık konusunda biraz inatçı olun.

Göz at ;

 1. Addis Ababa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Etiyopya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Etiyopya Nerede?
 4. Etiyopya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here