Eyüp Sultan Camii Havadan Görüntü

İstanbul ilimizin Eyüp semtinde bulunan bu cami ülkemiz ve İslam dünyası için önemli bir camidir. Hem inanç yönünde hem de tarihi bakımında önemli bir yere sahiptir. İstanbul’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yerdir.

Eyüp Sultan Camii

Cami İstanbul fetheden Fatih sultan Mehmet zamanında yapılmıştır. inşa tarihi olarak 1458 yıllı olarak bilinir. cami aynı zamanda Padişahların kılıç kuşanma yeridir. burada ilk kılıç kuşanma geleneğini başlatan da Fatih Sultan Mehmet’tir. ilk kılıcı Fatih’e Akşemsettin Kuşatmıştır. Günümüzde bulunan Eyüp Sultan Camisi 1800 yılların başında yenilenmiş halidir. Cami özen bir işçilik ve mimari harikası diyebileceğimi bir yapıdır.

Eyüp Sultan Camii Nerede

Caminin avlusunda bir türbe bulunur. bu türbenin ucunda çeşme ve asırlık bir çınar ağacı bulunur. bu türbe önemli bir şahsiyete aittir. Bu kişi Asıl adı Halit bin Zeyd olan Ebu Eyyubi El Ensari; Peygamberimizin Medine’de evinde ağırlayan kişidir. Ebu Eyyubi El Ensari Peygamberimiz bir hadisi üzerine İstanbul’u fethetmeye gelir. Yaşı ilerlemiş olan Hz. Eyyubi El Ensari İstanbul sınırlarına varınca vefat eder. En büyük arzusu İstanbul fethetmek olan bu yüce komutan İstanbul surların yakınına defnedilir. Fatih sultan Mehmet İstanbul’u fetih edince hocası Akşemsetin; Hz. Eyüp’ün kabrinin yerini rüyasında görür. Kabir açıldığında geçen onca yıla rağmen safran ile boyanmış kefen içinde Hz. Eyüp El Ensari’nin vücudu ve sağ elinde tunç mühürle birlikte bulunur. Fatih Sultan Mehmet tarafından buraya türbe, cami ve çevresinde külliye yapıtları yaptırdı. Burada bulunan çeşmeden akan suyun şifalı olduğu söylenir. Özellikle kalp hastaları için. Birde burada bulunan asırlık çınar ağacı da kutsal bir ağaç olduğu söylenir.

Eyüp Sultan Türbesi

Yerli ve yabancıların sıkça uğradığı bu yapıya hem ibadet etmek hem de gezi amaçlı gelenler vardır. özellikle Ramazan ayında burası tıklım tıklım dolmaktadır. Sizinde yolunuz düşerse buraya gelip ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Eyüp Sultan’da Sokullu Mehmet Paşa, Beşir Fuad, Necip Fazıl, Fevzi Çakmak gibi önemli ve ünlü kişilerin mezarları da burada bulunur. bunları da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Eyüp Sultan Camii iç Mimarisi

Eyüp Sultan Camii Nerede?

Adres: Merkez Mh. Kalenderhane Cd. No:1, 34050 Eyüp/İstanbul

Eyüp Sultan Camii Nasıl Gidilir?

Metrobüsle: Ayvansaray durağından binip buraya rahatlıkla gelebilirsiniz.

Tramvayla:  Topçular’dan Tramvaya binip buraya ulaşabilirsiniz

Otobüsle:  Zalpaşa durağında inerek buraya gelebilirsiniz.

Eyüp Sultan Cami’sinden Geçen İett Hatları:

  • Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü
  • Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü
  • Taksim: 54 HT, 36 T (Hasköy- Taksim) Belediye Otobüsü
  • Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü

Eyüp Sultan Camii Ziyaret Saatleri ve Giriş  Ücreti

Cami haftanın her günü açık olup girişi ücretsizdir.

Eyüp Sultan Camii İç Görüntüsü
Eyüp Sultan Camii Bahçesi
Eyüp Sultan Camii-Eyüp
Eyüp Sultan Cami
Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here