Gabon Gezi Rehberi
Gabon Gezi Rehberi

Gabon ya da resmî adıyla Gabon Cumhuriyeti,  Yaklaşık 1,7 milyon nüfusuyla Afrika kıtasının orat bölümünde yer alan bir ülkedir. Ekvator üzerinde bulunan Gabon ülkesinin doğu ve güneyinde Kongo Cumhuriyeti, batısında Gulf Ginesi, kuzeyinde Kamerun, kuzeybatısında Ekvatoral Gine bulunmaktadır.Gabon Portekizli denizcilerin şapkaya benzetmesinden dolayı şapka anlamına gelen bu ismi almıştır.

Göz at ;

  1. Gabon Gezilecek Yerler
  2. Libreville Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Gabon Nerede?
  4. Gabon’da Gezilecek 10 Yer
  5. Gabon’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Gabon Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

267.667 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan Gabon Ülkesi beyaz kumsalları ve vahşi yaşamı ile turistik açıdan ilgi çekici bir yerdir. 3 bölgeden oluşan Gabon ülkesinin başkenti Libreville şehridir. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse sizin için 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Moanda

Ülkenin Güneydoğusunda yer alan Moanda, Yaklaşık 40 bin nüfusuyla Gabon’un büyük şehirlerinden biridir. Bu şehir 1957 yıllında önemli bir maden kentiydi. Burada birçok maden çıkartılıyordu. Bu nedenle ülke ekonomisinde önemli bir rol oynamıştır. Kongo Cumhuriyeti sınırına yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Moanda, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görün derim.

Port-Gentil

Gabon’un Ogooue-Maritime bölgesinde yer alan Port-Gentil, yaklaşık 136 bin nüfusuyla ülkenin en büyük kentlerinden biridir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzel alanı bulunur. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olup özellikle okyanus kıyısında kurulmuş olması çok sayıda doğal güzellik alanına ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin.

Lambarene

Ogowe Nehri üzerinde yer alan Lambarene, ekvatorun 75 km güneyinde yer alan bir şehirdir. Burada yaklaşık 25 bin kişi yaşamaktadır. Burada birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Lopé Milli Parkı

Ülkenin kuzey kesiminde yer alan Lopé Milli Parkı, 4.910 km²’lik alanda 2002 yıllında kurulmuş bir parktır. Parkın arazisi büyük çoğunlukla yağmur ormanları oluşturmaktadır. Fakat parkın kuzeyinde yaklaşık 15 bin yıl öncesine ait  çimen savanalarının son kalıntıları bulunmaktadır. Parkın bakir doğası ve nefes kesen manzarasıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. 2007 yıllından berri UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan bu park, gezilip görülmeye değerdir.

Santa Clara Plajı

Atlas Okyanusun kıyısında yer alan Gabon ülkesinde birçok plaj bulunmaktadır. Bunların içinde en popüler olanı Santa Clara Plajı’dır. Buraya gelip deniz, kum ve güneş üçlüsünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz. İncecik kumlarda uzanıp keyifli sohbetlere dalabilirsiniz. Huzurlu bir tatil için bu plajı tercih edebilirsiniz.

Triomphal Bulvarı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Libreville’da yer alan Triomphal Bulvarı, şehrin ana merkezidir. Tabiri caiz ise şehrin kalbi bu bulvar üzerinde atmaktadır. Çünkü birçok devlet binası bu şehir üzerinde bulunur. Yine otel, restoran ve diğer mekanlar bu bulvar üzerinde bulunuyor. Şehre geldiğinizde mutlaka bu bulvar üzerinde yürüyüş yapıp burada yer alan turistik yapıları gezip görün.

Gabon Millî Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Libreville’da yer alan Gabon Millî Müzesi, Gezilip görülmesi gereken önemli bir yerdir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Özellikle Oymalar, heykeller, maskeler gibi yapılar müzenin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Ülkenin tarihi ve kültürünü daha yakında görüp incelemek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Loango Ulusal Parkı

Ülkenin batı bölümünde yer alan Loango Ulusal Parkı, 220 km²’lik alan üzerinde 2002 yılında kurulan ülkenin önemli parklarından biridir. Bölgenin turizm incisi olarak bilinen bu parkta birçok hayvan ve bitki türü bulunur. Bunun dışında yine şelale, plaj gibi doğal güzelliklerde bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir an yaşayabilirsiniz.

Arboretum de Sibang

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Libreville’ya 5 km uzaklıkta yer alan Arboretum de Sibang, harika bir yağmur ormanı parkıdır. Buraya rehber eşliğinde gelip parkın içerisinde bulunan hayvan ve bitki türlerini ziyaret edebilirsiniz. Parkın nefes kesici bir manzarası bulunmaktadır. Burayı görmeden ülkeyi keşfetmiş sayılmazsınız.

10  Aziz Michael Kilisesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Libreville’da yer alan Aziz Michael Kilisesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir dini yapıttır. Bu dini yapıt, mimarisi oldukça dikkat çekicidir. 31 adet Ahşap oyma sütunlarıyla görülmeye değerdir. Şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.


Bunlar dışında Gabon hakkındaki genel bilgileri bir liste hallinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Gabon

Nüfus: 1.763.142

Başkent: Libreville

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Orta Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 17 Ağustos 1960

Saat Farkı: Gabon saati Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Önemli Şehirleri: Libreville, Moanda, Lambarane, Port-Gentil

Ne Zaman Gidilir:  Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Haziran-Eylül arasıdır.

Vize Durumu: Gabon vize isteyen ülkeler arasındadır. Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Gabon Nerede, Nasıl Gidilir?
Gabon Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here