Gine Bissau Gezi Rehberi
Gine Bissau Gezi Rehberi

Gine Bissau ya da resmî adı ile Gine Bissau Cumhuriyeti, yaklaşık 1,8 milyon nüfusuyla Batı Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Gine Bissau Nerede?
  2. Gine-Bissau’da Gezilecek 10 Yer
  3. Gine-Bissau’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Gine-Bissau Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Bissau Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

Senegal ve Gine ülkenin sınırı komşusu olup ayrıca ülkenin batısında ise Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Burası dünyanın en fakir ülkelerinden biri olup halkın ekonomisi çiftçilik ve balıkçılığa dayanır. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz düşerse sizin için gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Gabu

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Gabu, gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle şehrin bakir doğası ve zengin tarihiyle yıl boyunca birçok ziyaretçi buraya gelmektedir. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Cacheu

Ülkenin kuzeybatısındaki Cacheu Nehri üzerinde yer alan Cacheu, gezilip görülmeye değer tarihi bir kenttir. Burada yaklaşık 10 bin kişi yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz buraya düşerse özellikle Cacheu Kalesini ziyaret edin. Ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Orango

Gine-Bissau sahilinde 60 kilometre uzaklıkta yer alan Orango, 122,7 km karelik alanıyla ülkenin en büyük adalarından biridir. Adanın uzunluğu ve genişliği 22,5 km’dir. Burada kabile halinde topluluklar yaşamaktadır. Buraya gelip bu kabilelerin ilginç geleneklerini görebilirsiniz. Ülkede ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Fakat güvenlik gerekçesiyle rehber eşliğinde giderseniz daha iyi olur.

Bubaque

Bijagós adalarından biri olan Bubaque, vahşi yaşamı ile bilinen bir ada aynı zamanda bir kentin adıdır. Burada yaklaşık 9 bin kişi yaşamaktadır. 75 km²’lik alan kaplayan bu ada, 13,6 km uzunluğunda ve 8 km genişliğindedir. Buraya başkentten feribotla ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya gelip yerel halkın yaşam tarzını ve burada bulunan doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Amura Kalesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’da yer alan Amura Kalesi, 1969 yıllında Portekizli güçler tarafında inşa edilmiştir. Daha sonra zarar gören kale 1753 yıllında tekrar inşa edilmiştir. 1970’lerde restore edilen kale günümüzde sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Yolunuz buraya düşürse ziyaret etmeniz gereken ilk yapılardan biridir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca kale içinde anıt mezarda bulunmaktadır.

Bissau Velho

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’da yer alan Bissau Velho, Eski Portekiz Sömürge Merkezi olup günümüzde çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Özellikle burada bulunan Duvarı pembe çiçeklerle boyanmış hapishaneyi ziyaret edin. Bunun dışında yine birçok tarihi yapı ve savaş döneminde birçok kalan izleri burada görebilirsiniz.

Bissau Limanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’da yer alan Bissau Limanı veya diğer adıyla Porto Pidjiguiti, Geba Nehri üzerinde bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan katedralin kulesinde ışık burayı aydınlatmaktadır. Burası ayrıca tarihi bir hikayesi de bulunmaktadır. Şehrin ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Liman çevresinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Lagoas Cufada Tabiat Parkı

Ülkenin Fulacunda şehrinde yer alan Lagoas Cufada Tabiat Parkı, 1 Aralık 2000 tarihinde kurulan bir tabiat parkıdır. 890 km² alanıyla ülkede ilk korunan bölge olmuştur. Parkta başta şempanze olmak üzere Su aygırı, Waterbuck, Roan antilopu, Afrika mandası, Leopard, Hyenas ve Afrika cüce timsahı bulunur. Buraya gelip hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Bissau Ulusal Etnografya Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’ya bağlı Ayuda semtinde yer alan Bissau Ulusal Etnografya Müzesi, Ülkenin iki büyük müzesinden bir olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Müzede birçok tarihi eser ve etnografik eser sergilenmektedir. Ayrıca müzede 1998 yıllından berri 14.000 ciltlik bir kütüphanesi bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

10  João Vieira ve Poilão Marine Milli Parkı

Ülkenin Poilão adasında yer alan João Vieira ve Poilão Marine Milli Parkı, 1 Ağustos 2000 tarihinde kurulmuş bir parktır. 495.00 km²’lik alanıyla bölgenin en büyük parklarından biridir. Burada başta deniz kaplumbağaları olmak üzere birçok su hayvanı bulunur. Yolunuz düşerse böyle harika bir parkı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca parkın manzarası oldukça nefes kesici olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.


Bunlar dışında Gine-Bissau hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;

Gine-Bissau

Nüfus: 1.888.429

Başkent: Bissau

Resmi Dili: Portekizce

Para Birimi: Batı Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 24 Eylül 1973

Önemli Şehirleri: Bissau, Gabu, Cacheu

Saat Farkı: Gine Bissau saati Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir.

Vize Durumu: Gine Bissau vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden vize almanız gerekir.

Gine Bissau Nerede, Nasıl Gidilir
Gine Bissau Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here