PAYLAŞ
Hierapolis Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir

Denizli ilinin 18 kilometre kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti dünyaca meşhur beyaz cennet Pamukkale’nin hemen yanı başında yer almaktadır. Hierapolis Antik Kenti MÖ. 2. yüzyılda Bergama Kralı 2. Eumenes tarafından kurulmuştur.

Çal Dağı’nın güney eteklerinden gelen kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu görkemli beyaz travertenler içinde yer alan Hierapolis Antik Kenti; Helenistik ve erken Hristiyanlık dönemine ait kalıntılar içermektedir. Önemli bir antik kent olan Hierapolis Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Hierapolis Antik Kentinde Frontinus Caddesi, Agora, Kuzey Bizans Kapısı, Güney Bizans Kapısı, Çeşme binası, İon Sütun Başlıklı Ev, Apollon kutsal alanı, surlar, Ortaçağ Selçuklu Kalesi kalıntıları, tiyatro, köprü, kilise ve hamamı ziyaret edebilirsiniz.

Hierapolis Antik Kenti Nerede

Hierapolis Antik Kenti Denizli ilinin Pamukkale ilçesinde yer almaktadır.

Hierapolis Antik Kenti Nasıl Gidilir

Denizli şehir merkezinden veya otogarından Pamukkale Ören yerine giden minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Özel araç ile gitmek için ise şehir merkezinden Ankara Bulvarı yoluna çıkıp Develi güzergâhına gidilen yoldan gidip yaklaşık 20 kilometre gittikten sonra Hierapolis Antik Kentine ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here