PAYLAŞ
Hırvatistan Nerededir
Hırvatistan Nerededir

Hırvatistan Nerededir? – Hırvatistan Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan bir ülkedir. Adriyatik Denizi ve İtalya’nın doğusunda yer alan Hırvatistan ülkesinin kuzeyinde Macaristan, güneydoğusunda Bosna Hersek, doğusunda Sırbistan ve güneyinde Karadağ bulunmaktadır.

Hırvatistan Nerededir?

Hırvatistan Ülkesi Dalmaçya, Dubrovnik Ve Istirya olmak üzere üç bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Zagreb şehridir. Dalmaçya kıyı tipine sahip olan ülkede yaklaşık bin ada ve adacık bulunmaktadır. Bu adaların 48 tanesinde yerleşim bulunmaktadır. Adalar içinde en çok dikkat çeken ve en büyük olanları Cres ve Krk Adaları’dır.

Hırvatistan ülkesinin resmi dili Hırvatçadır. Ülkede Hırvatça dışında İngilizce ve Almanca da yaygın olarak konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi Kuna’dır. Resmi bir dini olmayan Hırvatistan ülkesinde en yaygın din Hristiyanlıktır.

Genellikle kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimine sahip olan Hırvatistan Ülkesine gitmek için en uygun dönem Mayıs ve ekim ayları arasıdır. Hırvatistan vize isteyen ülkelerden olduğundan dolayı gitmeden önce vize başvurusunu yapıp vize almanız gerekmektedir. Hırvatistan’a Türkiye’den tren, otobüs ya da İzmir ve İstanbul limanından hareket eden seyahat gemileri ile ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here