Zagreb Gezi Rehberi

Zagreb Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Hırvatistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Zagreb, hem tarihi hem de modern mekanlara sahip canlı bir metropoldur. Şehir hakkında daha fazla ayrıntı için, bazı bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışacağız. Şöyle ki;

Tarih:  Şehrin bulunduğu alanda ilk yerleşim 1. yüzyılda gerçekleşmiştir. Tarihte ilk defa Zagreb ismi 1094 yıllında rastlanmıştır. Şehir uzun yıllar savaş ve çeşitli hastalıklarla mücadele etmiştir. Son yıllarda Avrupa’nın parlayan turistik şehirlerinden biri olmuştur.

Coğrafi Bilgiler: Hırvatistan’ın kuzeybatı kesiminde yer alır.  Sava Nehri kıyısında bulunan şehir,  Medvednica Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur.

Nufüs Zagreb 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 687.299’dır. Bu haliyle Hırvatistan’ın en büyük şehridir.

İklim: Zagreb şehrinde sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Şehirde yıl boyunca belirgin yağış görülmektedir.  Yaz ayları sıcak, kış ayları ise soğuk ve yağışlıdır.

Ne zaman Gidilir: Buraya daha serin ve güzel olan İlkbahar veya sonbahar aylarında ziyaret edebilirsiniz.

Para Birimi:  Hırvatistan para birimi, Hırvatistan kuna’dır. Kısaltılmış uluslararası kodu  HRK’dır. Kuna’nın alt birimi Lipa’dır. 1 kuna = 100 lipa. 1 HRK = 0.5603126 TL’dir. 1 Euro: 7,40 Hırvat Kunası.

Resmi Dili: Zagreb şehrin anadili Hırvatça’dır. Ülkenin çoğunluğu Hırvatça konuşmaktadır. Yine ülkenin yarı resmi dili İtalyanca’dır. Şehrin büyük kısmı bu dili bilip konuşmaktadır. Bunlar dışında İngilizce ve Almanca’da konuşulan diller arasındadır.

Saat Farkı: Hırvatistan ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı vardır. Hırvatistan Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Din: Halkın büyük çoğunluğu katolik’dir.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Hırvatistan Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. Fakat Yeşil pasaport sahipleri 30 gün boyunca burada vize şartı aranmaksızın kalabilir.

Gezi Süresi: Hırvatistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Zagreb, hem tarihi hem de modern mekanlara sahip canlı bir metropoldur. Hırvatistan’ın kuzeybatı kesiminde yer alan şehrin kurulumu ise 11.yüzyıla dayanmaktadır. Kent, Yukarı ve Aşağı olarak iki parça halindedir. Üst Şehir, turistlerin Arnavut kaldırımlı sokaklara çıkıp eski, ortaçağ kiliselerini ve kulelerini ziyaret edebilecekleri tarihi merkezdir. Bu harika şehri görüp tanımak için en az iki gün ayırmanız gerekir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Ban Jelacic Meydanı (Ban Jelacic Square) 

Şehrin kalbi olarak bilinen bu meydan turistlerin ilk rotası olmaktadır. Meydanın ortasında kahraman Josip Jelacic Heykeli bulunur. Yine gezilip görülecek çok sayıda yapı meydan etrafında toplanmıştır. Buraya yolunuz düşerse ilk uğramanız gereken yer bu meydan olmalıdır.

Nasıl Gidilir: Otogardan buraya 6 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz. Bütün duraklar neredeyse burada geçmektedir.

Zagreb Katedrali(Zagreb Cathedral)

12. yüzyılda inşa edilen bu yapı gotik tarzda inşa edilmiş şehrin en önemli sembollerinden biridir. Ön tarafında Meryem Ana ve melek sütunları göze çarpmaktadır. Sol tarafında ise bir saat kulesi bulunuyor. Bu saat 1880 yıllında meydana gelen depremde durmuş. Deprem hatırası olsun diye bir daha da çalıştırılmamıştır.

Nasıl Gidilir:  Ban Jelacic Meydanından buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: 10000, Zagreb, Hırvatistan

St. Mark’s Kilisesi (St. Mark’s Church)

Trg Sv. Marka caddesinde bulunan yapı 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Ülkenin en özgün dini yapılarından biridir. Çatısında Hırvatistan bayrağı renkleri ile boyatılmıştır. Ayrıca çatısında Hırvatistan dışında  Slovenya ve Dalmaçya üçlü krallığı armaları bulunmaktadır. Mimarisi oldukça dikkat çeken yapıyı çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Nasıl Gidilir:  Ban Jelacic meydanından yürüyerek kolayca ulaşılabilir.

Adres: Trg Svetog Marka 5, 10000, Zagreb, Hırvatistan
Telefon: +385 1 4851 611
Tkalciceva Caddesi (Tkalciceva Street)

Zagreb şehrin en renkli yerlerinden biri olan bu cadde trafiğe kapalıdır. Cadde üzerinde çok sayıda alışveriş merkezi, restoran ve otel bulunur. Burada gezilip alışveriş yapılabilir. Ya da harika sokak sanatçıları dinleyebilirsiniz. Hem görüntü hem de içerik olarak şehrin hoş caddelerinden biridir.

Nasıl Gidilir: Ban Jelacic Meydanından buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Lotrscak Kulesi (Kula Lotrscak)

Eski şehir bölgesinde bulunan yapı 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Buraya öğlen vaktinde gelirseniz şehrin harika mazarası yanında yıllarca devam eden bir geleneğe da şahit olursunuz. Burada her öğle vaktinde top atışları yapılmaktadır. Bu iki güzelliği bir arada görmek için bu kuleye mutlaka çıkmalısınız.

Nasıl Gidilir:  Buraya ulaşmak için 100 yıllık yapılan Finüküler hattı ile çıkabilirsiniz.

Adres: Strossmayerovo šetalište 9, 10000, Zagreb, Hırvatistan

Telefon: +385 1 4851 768

Zagreb Eye (Zagreb Eye)

360 derecelik seyir tanıma fırsatı sunan bu yapı Şehrin kalbi sayılan Ban Josip Jelacic Meydanında bulunur. Meydanda bulunan bir gökdelenin 16. katında bulunur. Buraya çıkıp şehrin harika manzarası izleyebileceğiniz gibi farklı etkinliklere de katılabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Ban Jelacic meydanından yürüyerek kolayca ulaşılabilir.

Adres: Ilica 1A, 10000, Zagreb, Hırvatistan

Telefon: +385 1 4876 587

Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu (Crotian National Theatre in Zagreb)

Mareşel Tito Meydanını renklendiren bu yapı 1881 yıllında barok tarzda inşa edilmiştir. Bu bina dönemin Avrupa’sını yansıtmaktadır. Burada çok sayıda tiyatro gösterisi yapılmıştır. Buraya yolunuz düşerse hem yapının mimarisini görüp hem de bir tiyatro gösterisini izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kentin merkezi Jeleacic Meydanı’ndan sadece on beş dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Adres Trg maršala Tita 15, 10000, Zagreb, Hırvatistan
Telefon: +385 1 4888 488
Mimara Müzesi (Mimara Museum) 

Roosevelt Meydanında bulunan bu müze gezilip görülmesi gereken bir yapıdır. Burada çok sayıda sanat eseri bulunur. Yaklaşık 3700 eser sergilenmektedir. Her kültüre ait eserleri görmek istiyorsanız buyurun sizi Mimara Müzesine bekliyoruz.

Nasıl Gidilir: Kentin merkezi Jeleacic Meydanı’ndan sadece 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Adres: Rooseveltov trg 5, 10000, Zagreb, Hırvatistan

Telefon: +385 1 4828 100

Zagreb Kırık Kalpler Müzesi (Museum of Broken Relationships) 

Cirilometodska ul caddesinde bulunan bu müze 2010 yıllında ziyaretçileri ile buluşmuştur. Bu müze kendi alanında dünya’da sayılı müzelerden biridir. Müze de çok sayıda eşya sergilenmektedir. Bu eşyalar sevgili ve eşinden ayrılan kimselerin müzeye bağıştan bulunan eşyalardan oluşur. Bu eşyalar sadece Hırvatistan yöresinde kalınmayıp birçok Avrupa ülkesi ve Amerika’dan da getirilmiştir. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Nasıl Gidilir: Ban Jelacic meydanından yürüyerek kolayca ulaşılabilir.

Adres: Ćirilometodska ul. 2, 10000, Zagreb, Hırvatistan

Telefon: +385 1 4851 021

Çalışma saatleri: Yaz (1 Haziran – 30 Eylül): Her gün sabah 09: 00-20:30, Kış (1 Ekim – 31 Mayıs): Her gün saat 09:00 -09:00 arası ziyaretçilere açıktır.

Ücret: Yetişkinler: 30 kn,  Öğrenciler: 20 kn

2.Gün

Maksimir Park (Park Maksimir)

Şehir merkezin doğusunda bulunan bu park, şehrin en eski ve en büyük parkı olarak biliniyor. Parkta bir hayvanat bahçesi bir de suni göl bulunuyor. Burada Bisiklet kiralayıp parkı gezebilirsiniz. Harika bir park olup mutlaka görülmesi gerekir.

Nasıl Gidilir:  4,7 11 ve 12 numaralı tramvay hattı ile buraya ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır. Buraya 226 numaralı otobüs hattı ile ulaşılabilir.

Adres: Maksimirski perivoj, 10000, Zagreb, Hırvatistan

Telefon: +385 1 2320 460

Zagreb Hayvanat Bahçesi(Zagreb Zoo)

Maksimir Parkı içerisinde bulunan hayvanat bahçesi görülmeye değerdir. Özellikle çocuklara çok cazip geldiğini söyleyebiliriz. Burada çok sayıda hayvan barınmaktadır. Buraya gelip bu hayvanları ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 4,7 11 ve 12 numaralı tramvay hattı ile buraya ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır. Buraya 226 numaralı otobüs hattı ile ulaşılabilir.

Adres: Maksimirski perivoj, 10000, Zagreb, Hırvatistan

Telefon: +385 1 2302 198

Sava Nehri

Şehir merkezine yaklaşık 15 dakika uzaklıkta bulunan bu nehir şehre ayrı bir renk katmaktadır. Nehir üzerinde bot veya tekne turu atabilirsiniz. Buraya gelip harika bir gün geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden tramvay ile  dakikada buraya ulaşabilirsiniz.

Illıca Caddesi

Aşağı şehir tarafında bulunan cadde şehrin nabzı atıldığı yer olarak bilinir. Burası alışveriş caddesi olarak da bilinir. Cadde üzerinde çok sayıda alışveriş merkezi ve diğer dükkanlar bulunur. Bu cadde üzerinde harika bir yürüyüşle gezinize renk katabilirsiniz.

Dolac Pazarı (Dolac Market) 

Eski şehir meydanında kurulan bu pazar 1926 yıllından günümüze kadar şehrin ticaret merkezi olmayı başarmıştır. Şehre yakın kasaba ve köylerde yaşayan çiftçiler, Buralarda yetiştirdikleri ürünleri getirip bu pazarda satıyorlar. Pazarda yerel ürünler dışında  et, balık ve çiçek gibi ürünlerde bulunur. Haftanın her günü açık olan bu pazara mutlaka uğrayın kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alın.

Nasıl Gidilir: Ban Jelacic meydanından yürüyerek kolayca ulaşılabilir.

Adres: Dolac 9, 10000, Zagreb, Hırvatistan

Telefon: +385 1 6422 501

Açılış saatleri: Pazartesi- cuma: 07:00-19:00 Cumartesi: 07:00-22:00 Pazar: 07: 00-13: 00

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Zagreb şehrinde çok sayıda taksi bulunur. Bu taksilerle şehrin birçok noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Buradaki taksiler Taksimetre sistemi ile çalışır. Pazarlığa kapalıdır.
Metro Zagreb şehrinde metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Zagreb şehrinde şehir içi ulaşım çoğu tramvaylarla gerçekleşir. Şehirde gün içinde 15 tane tramvay hattı bulunur. Bu sayı gece 4 düşer. Bu hatlarla şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz. Şehirde günlük bilet 25 Kuna’dır. Buda yaklaşık 14 tl yapar. İhtiyaca göre 3 günlük bilet de alabilirsiniz.
Bisiklet Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Zagreb’de da bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Burada çok sayıda bisiklet kiralama yerleri bulunur. Bir bisiklet kiralayıp gezebilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Şehirde tramvay’dan sonra en çok rağbet gören ulaşım aracı otobüslerdir. Özellikle gece otobüsleri çok kullanışlı olmaktadır. Şehrin birçok yerine otobüslerle ulaşabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Zagreb şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta Pleso Havalimanı bulunur. İstanbul’dan buraya direk uçak seferleri bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için shuttle servisi yapan otobüsler bulunur. Bu otobüslerle otogara varılır. Otogardan 6 numaralı tramvay hattı ile şehir meydanına ulaşılır.
Otobüs Başta Hırvatistan şehrinden olmak üzere birçok Avrupa şehrinden buraya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Zagreb şehrine otobüsle yolculuk yapabilirsiniz. Yaklaşık yolculuk 23 saat sürmektedir. Zagreb otobüs terminali şehir merkezine yakın bir konumda bulunur. Buraya 6 numaralı tramvay hattı ile gidip gelebilirsiniz.
Tren Avrupa yönünden ulaşım yapan yolcu trenleri bulunmaktadır. Bu trenlerle birçok Avrupa şehrinden buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.
Gemi Bilindiği üzere Zagreb şehri Sava nehri kenarında kurulmuştur. Burada bot ve tekne turu yapabilirsiniz.
Araba Vizeniz varsa birde kalacak süre kadar Arabanızın sigortasını yaptırdıysanız Zagreb’e rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.

Alışveriş

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb de alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Şehir merkezinde ve birçok bölgesinde birçok; Butik Dükkan, Alışveriş merkezi, Mağaza ve yerel pazarlar bulunur. Burada istediğiniz birçok şeyi satın alabilirsiniz. Özellikle haftanın her günü açık olan Dolac Pazarına mutlaka gidin burada istediğiniz birçok şeyi bulacaksınız. Yine şehrin en popüler caddelerinden biri olan İlica Caddesi üzerinde alışveriş yapılacak birçok dükkan ve mağaza bulunur. Buraya kadar geldim ne satın alırım diyorsanız işte sizin için hazırladığımız liste;

 • Dolma Kalem(İcat yeri burası)
 • Kravat(İcat yeri burası)
 • Kristal Ürünler
 • Zagreb Balı
 • Çikolata
 • Zagreb Peyniri
 • Şarap

Yeme İçme

Orta Avrupa ülkesi olan Hırvatistan mutfağı için bir tanımlama yapmak elbete zordur. Çünkü birçok kültürün etkisiyle zengin bir mutfağa sahiptir. Bunun dışında şehir iki farklı iklim etkisinde olduğundan dolayı bu iklim değişikliği mutfağa da yansımıştır. Akdeniz İklimin görüldüğü yerlerde; Zeytinyağı, sebze ve deniz ürünleri tüketilmektedir. Karasal iklimin hakim olduğu yerlerde ise Daha çok et tüketilmektedir. Zagreb şehrinde her kültüre özgü yemek bulabilirsiniz. İtalyandan Deniz mahsulleri ve makarna; Macaristandan güveç; Viyanadan; Tatlı, Bizim Kültürde(Osmanlı); Börek, yufka, sarma ve dolma  yemekleri bulunur. Şimdi şehre özgü yemekleri liste haline getirdik. Bunu sizinle paylaşalım.

 • Strukle(Yufka Çorbası)
 • Cevapi(Pideli Köfte)
 • Pljukanci(Ev yapımı Makarna)
 • Makovniyaça(Çörek)
 • Kremsnita(Tatlı)
 • Hobonitce(Yerel bir salata)
 • Burek(İsimden de anlaşılacağı üzere börek.)

Nerede Kalınır

Zagreb şehri turistik bir kenttir. Buraya her yıl dünyanın birçok yerinden çok sayıda turist akın eder. Şehre gelen turist hatta daha gelmeden önce ilk sorduğu soru buraya geldiğimde nerede kalırım. Konaklama yönünde sıkıntı çeker miyim? Bu soru elbete sorulması gerekir. Kesinlikle yerinde bir soru olduğunu biliyoruz. Bizde buraya giderken sorduğumuz ilk soruydu. Öncellikle şunu söyleyeyim. Burada konaklama yönünde hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. Çünkü şehir merkezinde çok sayıda uygun fiyatta Hostel ve otel bulunur. Yine lüks yaşamak isteyenler içinse şık ve lüks oteller bulunur. Burada bütçenize uygun bir otel veya hostel bulabilirsiniz. Buraya gitmeden önce otel rezervasyonuzu yaptırın.

Gece Hayatı

Zagreb gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Burada gece hayatı denilince akla ilk olarak Gornji Grad bölgesinde Tkalciceva Caddesi ve Jarun BB Bölgesi gelir. Bu bölgelerde çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Zagreb gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<<Zagreb Gece Hayatı

Turlar

Zagreb şehrinde birçok tur firması bulunur. Bu tur firmaları ile anlaşıp şehrin birçok bölgesini gezebilirsiniz. Özellikle Sava nehrinde birçok bot ve tekne turu yapılmaktadır. Sava Nehri üzerinde bot ve tekne turları ile şehrin güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Burada yaklaşık olarak kişi başı 40-60 Kuna arasında değişen bir fiyat bulunur. Yine şehirde otobüs turları da çok meşhurdur. Burada otobüslerle şehrin birçok bölgesini tur eşliğinde gezebilirsiniz.

Konsolosluklar

Zagreb Büyükelçiliği

Posta Adresi
Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb, Croatia
T:00 385 1 486 46 60F:00 385 1 486 46 70
E: embassy.zagreb@mfa.gov.tr: Zagreb Büyükelçiliği
: Zagreb Büyükelçiliği

 

Pazartesi-Cuma 09:00-12:30
14:00-17:00

Bağlı Birimler

Adres : Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb, CroatiaT: 00 385 1 486 46 77
F: 00 385 1 485 42 61
E: zagrep@ekonomi.gov.tr

Tatil Günleri

 • 1 Ocak – Yeni yıl tatili,
 • 6 Ocak – Dini Bayram,
 • 20-21 Nisan – Paskalya,
 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı,
 • 19 Haziran – Corpus Christi (Dini Bayram),
 • 22 Haziran – Antifaşizm ile Mücadele Günü,
 • 25 Haziran – Hırvatistan Milli Günü,
 • 05 Ağustos – Milli Şükran Günü ve Zafer Bayramı,
 • 15 Ağustos – Hz Meryem Günü,
 • 08 Ekim – Bağımsızlık Günü,
 • 01 Kasım – Azizler Günü,
 • 25-26 Aralık – Noel,
 • 31 Aralık – Yeni yıl gecesi

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden önce uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.
 2. Eskiden vize istenmeyen Hırvatistan, AB üyesi olduğundan dolayı ülkeye giriş için Schengen Vizesi gerekir.
 3. Şehir genelde güvenilir bir yer. Fakat yine de siz dikkatli olun.
 4. Uçakta iner inmez saatiniz 1 saat geri alın.
 5. Taksicilerle pazarlık yapmayın. Taksimetre ile çalışıyorlar.
 6. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin.
 7. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 8. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Zagreb Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Zagreb Gezilecek Yerler
 3. Zagreb Gece Hayatı
 4. Hırvatistan’da Gezilecek 10 Yer
 5. Hırvatistan Nerede?
 6. Hırvatistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Split Gezilecek Yerler
 9. Split Gece Hayatı
 10. Dubrovnik Gezilecek Yerler
 11. Dubrovnik Gece Hayatı
 12. Dubrovnik Surları
 13. Diocletianus Sarayı
 14. Hvar Kalesi
 15. Euphrasian Bazilikası
 16. Gornji Ugao Tower (Dubrovnik)
 17. Pula Arena
 18. Trogir Tarihi Alanı
 19. Fortress Starigrad (Fortica)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here