İlkadım

İlkadım Samsun ilinin en kalabalık ilçesidir. Samsun ilinin en gelişmiş ilçesi olan İlkadım 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelmesi ve bağımsız bir ülke için ilk adımın burada atılmasından dolayı bu ismi almıştır. Samsun’un kalbi olarak anılan İlkadım ilçesi içinde bulunan tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. İlkadım ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

İlkadım Anıtı: İlkadım ilçe merkezinde Atatürk Bulvarında yer almaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün 100. Yıl anısına Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından 1982 yılında yapılmıştır. Taş blok kaide üzerine yapılan anıtta Atatürk heykeli , asker heykeller ve anıtın iki ucunda gençliği simgeleyen heykeller  yer almaktadır. Anıtın tamamında dayanışma simgelenmektedir.

Atatürk Parkı: Samsun ilinin en eski ve en ünlü parkı olan Atatürk Parkı İlkadım ilçe merkezinde Hükümet Konağı yanında yer almaktadır. Yemyeşil tabiata sahip Atatürk Parkı girişinde bulunan Atatürk Anıtı ile dikkat çekmektedir. Samsun ilinin simgesi olan Atatürk Anıtı Avusturyalı Heykeltıraş Heinz Kreppel tarafından 1931 yılında yapılmıştır. Heybetli bir anıt olan Atatürk Anıtında asker kıyafeti ile şaha kalkmış at üstünde bulunan Mustafa Kemal Atatürk canlandırılmıştır.Atatürk Parkında hem Atatürk Heykelini görebilir hem de parkta güzel anlar yaşayabilirsiniz.

Gazi Müzesi: İlkadım ilçesine bağlı Kale Mahallesinde Mecidiye üzerinde yer almaktadır. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a geldiğinde kalmış olduğu iki katlı bina restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır. Gazi Müzesinin en dikkat çeken bölümü 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a gelen Atatürk ve 18 arkadaşının balmumu heykellerinin bulunduğu bölümdür. Gerçekçi görünen bu heykeller hayretler içerisinde bırakmaktadır. Ayrıca müzenin bulunduğu binada konser salonu ve Atatürk ile ilgili kitapların bulunduğu bir kütüphane yer almaktadır. Ayrıca İlkadım ilçesinde yer alan 2013 yılında hizmete açılan ve Avrupa’nın en prestijli altı müzesi içinde yer alan Samsun Kent Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Büyük (Ulu) Camii: Samsun ilinin en büyük camisi olan ve Ulu Camii ya da Hamidiye Camisi olarak da anılan Büyük Camii İlkadım ilçe merkezinde yer almaktadır. Büyük Camii Batumlu Hacı Ali tarafından 1884 yılında inşa edilmiştir. Daha sonraları tahrip olan camii Sultan Abdulaziz’in Annesi tarafından onarıldığı için cami Valide Camisi olarak da bilinmektedir. Büyük bir avlu içinde yer alan camii kesme taştan yapılan çifte minaresi bulunmaktadır. Kare planlı olarak yapılan caminin üstü tromplu merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Caminin en çok dikkat çeken yapıları mermerden yapılan yuvarlak niş şeklinde mihrabı ve ihtişamlı bir ağaç işçiliğine sahip çeşitli motifler ile bezenmiş minberidir. İç kısmı kalem işleri ile süslenen Büyük Camii görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

İtalyan Katolik Kilisesi: İlkadım ilçesine bağlı Ulugazi Mahallesinde yer almaktadır. 1846 yılında iki katlı ve kagir yapılı olarak inşa edilmiştir. Hristiyan dünyası için önemli bir kilisedir. Tarihi geçmişine rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan kilise günümüzde halen faal olarak kullanılmaktadır. Ziyaret açık olan kilise çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

İsa Baba Camisi: İlkadım ilçesine bağlı Cedit Mahallesinde yer almaktadır. Kitabesi olmayan camii kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Caminin mimarisinden 15. Yüzyılda yapıldığı ve orijinal halini koruyarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. İsa Baba Camisi kare planlı olarak kesme taştan inşa edilmiştir.Caminin hemen yanında İsa Baba Türbesi yer almaktadır. İç ve dış mimarisi ile dikkat çeken tarihin derinliklerinden gelen İsa Baba Camisi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

İlkadım Hangi Şehirde
İlkadım Nerede
İlkadım Sahil
İlkadım Samsun
İlkadım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here