Karkamış

Karkamış ilçemizi duyar duymaz eminim herkesin aklında bir şeyler oluştu. Bazıları bu Suriye sınırındaki ilçemiz değil mi çoğu zaman haberlerde duyuyoruz. Bazıları da bu ilçe tarihi bir ilçedir. Tarihin ilk anlaşması ve destanı bu ilçede yazılmıştır. Bazıları da bu ilçe konum olarak çok güzel bir yerdir. Evet sevgili okurlarım bütün seslerinizi duyar gibiyim. Aklınızdaki bütün sorularınıza cevap verecem. Aşağıda ele aldığım gezi yazısını okuyup sizi tatmin etmesini umuyorum. Kafanıza takılan bir soru olursa yine de yorum kısmında sorabilirsiniz.

Karkamış Hangi Şehirde

Karkamış ilçesi Gaziantep Kentimize bağlı 9 ilçeden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmanız mümkündür.

Gaziantep’in İlçeleri

Karkamış ilçemiz Tarihte yapılan ilk anlaşma olan Kadeş Anlaşması bu ilçemizde imzalanmıştır. Yine tarihimizin en eski destanı olan Gılgamış Destanı bu ilçemizde kaleme alınmıştır. Destanda geçen olayların çoğu ilçemizin sınırlarında gelişmiştir. Zaten ilçemizin adı da oradan gelmektedir.

Karkamış

İlçemiz Gaziantep ilimizin sanayi bakımında en zayıf ilçesidir. Fakat Suriye sınırımızda köprü görevini gördüğü için ilçemiz konum olarak önemli bir yere sahiptir. İlçemiz 1990 yıllına kadar Nizip ilçemize bağlı bir bucak konumunda iken 1990 yıllında çıkarılan bir kanunla Karkamış ilçe konumuna kavuşmuştur. İlçemiz su yönünde çok şanslıdır. Fırat nehri ilçemiz sınırında geçmektedir. Ayrıca ilçemizin merkezinde akan dere ile su ihtiyacı rahatlıkla karşılanmaktadır.

Karkamış Suyu
Karkamış Barajı

İlçemiz tarihini anlatmaya gerek yoktur. Oysa sizde bilirsiniz veya bildiniz ilçemiz tarihte imzalanan ilk anlaşmaya şahitlik eden bir ilçedir. İlçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu medeniyetler ilçemize birçok tarihi yapı armağan etmişlerdir. İlçemiz tarihi yapı olarak zengindir. Fakat ilçemize gelen ziyaretçilerimiz tarihi yapıları ziyaret edemiyor sebebi ise ilçemiz ikiye ayrılmış durumdadır. Birincisi eski Karamış yani ilçemizin tarihi yapıların konumlandığı yerdir. Asıl tarih kokan merkezdir. Fakat bu yer mayınlarla da doludur. Bu yüzden askeri bölge olup ziyaret için genelde izin verilmiyor. Ama yakın zamanda bu topraklar mayınlardan temizlenip turistlerin uğrak yeri olacaktır. Birde Yeni Karkamış var o da günümüzde yerleşimin olduğu yerdir.

Karkamış Nerede

Karlamış da gezilecek yerler:

Karkamış Antik Kenti

Karkamış Antik Kenti

Bu yer ilçemize 1 km uzaklığında bulunan Fırat Nehrin batısında bulunuyor. Bu kentin bir kısmı Suriye topraklarında kalmıştır. Bu kent birçok medeniyetin izine rastlanmak mümkündür. Kente yapılan kazılar sonucunda burada hüküm süren medeniyetlerin yaşam tarzları ve tarihleri ile ilgili kalıntılar bulunmuştur. Burada bulunan kalıntılar Ankara ilimizin Anadolu Müzesinde sergilenmektedir. Buraya ziyaret etmek için izin almak gerekir. Mayınlı bölge olduğundan dolayı izin verilmiyor. İlçemiz yakın zamanda mayınlardan temizlenince burası da turist akınına uğrayacaktır. Çünkü ilçemizin her köşesi tarih kokmaktadır.

Karkamış Harabeleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here