Nizip

Nizip ilçesi denince hepimizin aklına farklı şeyler gelebiliyor. Ama ortak olarak şüphesiz Zeugma Antik Kenti olarak gelmektedir. Gerçi Nizip’e gitmeyen biri şuan şaşırmış olabilir.

Nizip Gezilecek Yerler

Çünkü biz Zeugma Antik Kentinde bahsederken ister kitaplarda ister haber siteleri ve televizyonlarda hep Gaziantep ismini kullanırız. Hiç özele inmeyiz evet haklısınız. Ama Zeugma Antik kenti tamamen Nizip İlçemizin sınırlarındadır.

Göz at ;

 1. Nizip Gezilecek Yerler
 2. Nizip Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Nizip Belkıs (Zeugma) Köyü
 4. Gaziantep Gezilecek Yerler
 5. Gaziantep’de Gezilecek 10 Yer
 6. Gaziantep Gece Hayatı
 7. Gaziantep Hayvanat Bahçesi
 8. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 9. Gaziantep Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Gaziantep Kalesi
 11. Gaziantep Otelleri ve Gaziantep Otel Fiyatları
 12. Gaziantep Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Peki, bu ilçe denince başka akla ne gelmektedir. Biraz yaşça büyük okurlarımız şunu dediklerini duyar gibiyim.  Burada sabun fabrikası bulunuyor. 1960’lı yıllarda ülkemizin neredeyse sabun ihtiyacının tamamı burada karşılanmaktaydı.

Peki, başka neyi meşhur ilçemizin evet ilçemizde Antep Fıstığı ve Zeytincilik meşhurdur. Hatta Antep Fıstığın çoğu burada üretilmektedir. Zeytinin de yağı kullanılmaktadır.  Size başka bir sır daha vereyim mi eminim hepiniz meraklardasınız. Heyecanlı evetlerinizi duyar gibiyim.

Bir zamanlar meşhur Kurtlar Vadisi Irak Filmi vardı. Hatırladınız değil mi. Evet işte bu film bu ilçemizde çekilmiştir. İlçemiz ile ilgili daha fazla bilgi ve gözlem için bir gezi yazısı ele aldım. Umarım okuyup beğenirsiniz. Sorularınız varsa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Nizip Osmanlı Parkı

Nizip ilçesi Antep kentimizin 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 51 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşım rahat olup il merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmanız mümkündür.

Gaziantep’in İlçeleri

Nizip ilçesi Nüfus olarak ilimizin en büyük ilçelerden biridir. Nüfusu 138 bin civarındadır. Bunun 100 bini şehir merkezinde yaşamaktadır. İlçemizde zeytin, Antep fıstığı yoğun olarak üretilmektedir. Buranın ikliminden dolayı zeytin kokusu başka olmaktadır. Burada üretilen zeytinlerin aromasından Sabun üretilmektedir. Burada tarıma dayalı sanayi gelişmiştir. 100’e yakın fabrika bulunmaktadır. ilçe merkezine bağlı 5 belediye 79 köy bulunur.

Nizip

Nizip de gezilecek yerler

Zeugma/Belkıs Antik Kenti: İlçemize 8 km uzaklıkta bulunan bu antik kent tarihi çok önemli olmaktadır. Zeugma m.ö 300 yıllarında Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I Nikator tarafından kurulmuş bir antik şehirdir. Bu antik şehir Roma döneminde kalan mozaikleri ile dünyaca ünlüdür. Bu mozaikler Dünya’da Tunus’tan sonra en büyük olanı burada bulunmaktadır. fakat ne yazı ki size kötü bir haber vereyim mi? Biliyorum heyecanlı ve karamsar bir şekilde evet dediniz. O zaman söyleyeyim. İlçemizde bulunan bu antik kent maalesef %2’lik bir kazı çalışması yapıldı. ne var bunda canım geri kalan kısmı da kazı çalışması yapılır herhalde yoksa dünyaca ünlü bir yapı yok olmaya izin verilmez diyorsunuz haklısınız. Ama öyle değil. Burada bulunan antik şehir 3 bölüme ayrılmıştır. A,B ve C bölümleri diye ayrılmıştır. A ve B bölümleri maalesef bugün ilçemizde bulunan Birecik barajın altında kalmış durumdadır. Sadece C bölümü kalmıştır. Oradan yapılacak kazı çalışmaları sonucunda burayı Açık Hava Müzesi yapılması düşünülüyor.  Peki, yapılan kazı çalışmalarında ne gibi bir çalışma oldu derseniz onu da şöyle cevap vereyim. Yapılan kazılarda dünyaca ünlü ve Roma döneminde kalma Mozaiklere rastlanmıştır. Bu mozaikler günümüzde Gaziantep müzesinde sergilenmektedir. Bu müzede bu antik kentle ilgili ayrı ve özel bir bölüm oluşturulmuştur.

Zeugma antik Kentinden bir mozaik örneği
Belkıs Harabelerinde çıkarılan bir mozaik

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse burada bulunan Antik Kenti ziyaret etmenizi öneriyorum. Özellikle il merkezinde bulunan Müzeye gitmenizi tavsiye ediyorum.

Nizip Nerede

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here