Birecik Nerede

Birecik ilçemizin ismini duyar duymaz hepinizin aklına hemen şu sorular belirledi. Hani şu kuşlar vardı nesli tükenmekte olan sadece burada yaşayan bu ilçe değil mi dediğinizi duyar gibiyim. Evet haklısınız o ilçemiz.

Birecik Köyü Gezilecek Yerler

Şimdi bu ilçemizin gezilip görülecek yerleri, tarihçesini, ulaşımı ve idari yapısını gözlemlerimize dayanarak size sunacağız. Umarım yazımızı beğenirsiniz. Eksik bulduğunuz yada eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Birecik Gezilecek Yerler
 2. Birecik Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Savaşan Köyü
 4. Şanlıurfa Gezilecek Yerler
 5. Şanlıurfa’da Gezilecek 10 Yer
 6. Şanlıurfa’nın İlçeleri
 7. Şanlıurfa Gece Hayatı
 8. Şanlıurfa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Halfeti Gezilecek Yerler
 10. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 11. Şanlıurfa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 12. Şanlıurfa Kalesi
 13. Şanlıurfa Otelleri ve Şanlıurfa Otel Fiyatları
 14. Ramazan Ayında Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 15. Balıklı Göl
 16. Göbeklitepe
 17. Şanlıurfa Halilurrahman Cami
 18. Harran Evleri
 19. Hz. İbrahim Mağarası
Birecik-Urfa

Birecik, Şanlıurfa ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçe Şanlıurfa ilimize 80 km, Antep ilimize ise 63 km uzaklığındadır. Buraya ulaşmak için Urfa yada Antep il merkezlerinden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlamanız mümkündür.

Şanlıurfa İlçeleri

Birecik ilçemiz Fırat Nehrin kıyısında kurulmuş olması tarih boyunca ticari bir kent olma özelliğini korumuştur. İlçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. İlçemizin varlığı Milattan öncesine dayanır.

İlçemizin ismi Aramice Bîrsâ kelimesinden türeyen ve Arapça kale, hisar anlamına gelen el-Bîre olarak bahsedilen Birecik, “küçük kale” anlamına gelmektedir. Antik dönemde yerleşimden “Makedonopolis” olarak da bahsedilmiştir.

Birecik Nerede

Birecik Gezi Rehberi

Birecik ilçesi denilince akla hemen birkaç şey gelir. Bunlardan ilki Kelaynak Kuşları ve Birecik Köprüsü bunların dışında birde tarihi yapılar bulunur. Bunları sizin için liste haline getirip size sunacağız.

Kelaynak Kuşun Heykeli

Birecik Köprüsü: İlçemiz tarih boyunca ticaret kenti olmayı becermiştir. Fakat Bağdat’a giden Demiryolunun burada geçmemesi ilçemizin ticaretini durdurmuştur. İlçemiz gerilemeye başlamıştır. Ta ki 1956 yıllında Türkiye ırmak üzerinde yapılan en uzun ikinci köprü yapılana kadar bu gerileme devam etti. 1956 yıllında Birecik köprüsü inşa edilince ilçemiz tekrar ticaret hacmini kazanıp eski önemine kavuşmuştur. Ayrıca 10 metre genişliğinde 720 metre uzunluğundaki köprünün iki tarafında da bir metre genişliğinde yaya kaldırımları yapılmıştır.

Birecik Köprüsü

Kelaynak Kuşları: Bu kuş türü Hz. Nuh zamanında bereket kuşu olarak bilinir. Bu kuş türü Hz. Nuh gemisine aldığı hayvanlardan biridir. Bir zamanlar her yerde bulunan bu kuş türü günümüzde soyu tükenmek üzeredir. Günümüzde sadece Fas’ta çok sayıda Suriye de ve Ülkemizden de Birecik’te yaşamaktalar. Bu kuş türünün üreyip çoğalması için Bu kuş türü için üreme istasyonları kurulmuştur. Göç zamanlarında gitmemeleri için kafesler konulmaktadır. Ayrıca nesli tükenmekte olan başka bir kuş türü olan Çizgili İshakkuşu da ilçemizin sembolü olan diğer bir kuş türüdür.

Kelaynak Kuşu
Kelaynak Kuşların Yuvaları
Çizgili İshak Kuşu

Birecik Kalesi: İlçemizin merkezinde bulunan bu kale Fırat nehrin doğusunda bulunan kalkerli sert bir kayalığın üstünde inşa edilmiştir. Üzerinde bulunan beyaz kalkerli taşlarından dolayı kale Beyaz Kale olarak da isimlendirilmiştir. Bu kale Asurlular zamanında inşa edilmiştir. Tarihte birçok medeniyet tarafında kullanılan bu kaleyi birçok medeniyet tarafında da onarım görmüştür. Günümüzde de bir kısmı yıkık şekilde gelen kalenin onarım çalışmaları devam etmektedir.

Birecik Kalesi

Birecik Surları: İlçe merkezini çevreleyen surlar tarih boyunca birçok savaşta ilçemizi korumayı başarmıştır. Fakat günümüzde harabe şeklinde ulaşmıştır. Hatta bir burç ve iki kapısı dışında diğer yapıları tarihin karanlık sayfalarında gömülmüştür. Bu kapılar Urfa Kapısı ve Mecan Kapısıdır. Bu sur ve kapıların mimarisi bilinmemektedir. fakat Memluklar tarafında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Urfa Kapısı
Mecan Kapısı

Birecik Ulu Cami: İlçemizin merkez mahallesinde bulunan bu cami kim ve ne zaman tarafında yapıldığı belli değildir. Farklı bir mimari tarzdan inşa edilen cami uzun yıllar yöre halkına hizmet etmiştir. Son yıllardan inşa edilen Birecik Barajın suyun çoğalması ile birlikte cami suyun altında kalmaya adaydır maalesef.

Ulu Cami

Birecik Evleri: İlçemiz denince akla belki köprü Kelaynak kuşları dışında birde ilçe ile özdeşleşen Evleri vardır. Bu evler ilimizde ve bölgemizdeki evlerden farklı bir mimari özelliğine sahiptir. Bu mimari özelliği evleri özel kılmıştır. Bu evler halk arasında Saçak olarak bildikleri köşkler mevcuttur.

Birecik Evleri

Ayrıca ilçemizde bulunan diğer tarihi yapılar da şunlardır: Şah Cenabettin Türbesi, Mahmut Paşa Camii ve Hamamı, Çarşı Camii ve Kethüda Camisi’dir.

Birecik Hangi Şehirde

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Öncelikle Kelaynak Kuşalarını ziyaret etmelisiniz. Sonra Köprüsü ve Saçak dedikleri köşklerini ziyaret etmelisiniz. Daha sonra ilçede bulunan diğer tarihi yapıları da ziyaret etmenizi öneriyorum.

Birecik

 

6 YORUMLAR

 1. Bizim ülkemizde güzel tarihi bir yer varsa ya yakılıyor yada Barajın altında kalıyor. Allah aşkına şu ilçenin güzelliğine bak nasıl su altında kalmış. Biz ne zaman tarihi yapılara sahip çıkmaya öğreneceğiz. biz ne zaman tarihi bilincimizi geliştireceğiz. neyse diyecek çok şey var da ben susuyorum. sizin deelinize sağlık güzel ilçemizi iyi tanıtmışsınız.

 2. BİRECİKTE KÜÇÜK ÇARŞI VE YUKARI MALEDE GEZİNİLEBİLİR AMA ÇOK DİK BİR YOKUŞU VARDIR

  HEZAMAN AŞĞI DORU SU AKAR KÜÇÜK TAM ORTASINDA FİDA TEKEL BAYİ VAR ORANIN ESKİDENDİR İSMİ DURDU FİDAN

 3. Bireciğin en meşhur yemeği nohut dürümü ve nohut dürümü Seyyit ustadan yenir. Vallahi çok güzel yapıyor hakkını veriyor dükkanı köprüye çıkarken sağ tarafta kelleci hasan ustanın yanı mutlak yiyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz