Savaşan Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Savaşan Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Birecik Baraj gölü nedeniyle bir bölümü sular altında kalan ‘batık kent’ olarak bilinen Halfeti ilçesinde yer alan Savaşan Köyü veya eski ismi ile Beresil  köyü ile ilgili izlenim ve gözlemlerimizi aktaracağız.

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Savaşan Köyü; 2000 yıllında Birecik Barajı nedeniyle sular altın kalmıştır. Burada yaşayan halk devletin verdiği destekle köyden yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan yeni köye taşındılar. Buradan taşınan köy halkı; bütün acılarını, sevinçlerini, tarihini ve kültürünü adeta sular altında bırakıp gitti. Bu onlar için hiç kolay olmadı. Köy halkı ile şimdi bile sohbet ettiğinizde kelimeleri boğazında düğümlendiğine şahit olacaksınız.

Bu köyde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle taş evleri ve mağaraları oldukça dikkat çekmektedir. Fakat günümüzde bunların çoğu su altında kalmıştır. Köy camisinin sadece minaresi dışarıda kalmıştır. Daha suyun yutmadığı birkaç ev dışında köyde hiçbir şey kalmamış. Bu evlerde boş olup zaman zaman turistler tarafında kamp alanı olarak kullanılmaktadır. Köyde yaşayan bir iki aile buraya gelip işletme açmışlar. Burada turistlere yeme-içme imkanı sağlıyorlar.

Halfeti ilçe merkezinden veya Rumkale’de tekne turuyla buraya gelip harika bir gün yaşayabilirsiniz. Bilmem hatırlamısınız. Bir zamanlar Fox TV’de ”Karagül” denilen bir dizi vardı. Hani Yavuz Bingöl ve Özcan Deniz’in oynadığı dizi. İşte bu dizinin birçok sahnesi bu köyde çekilmiştir. O diziyi izlediğinizde bu köye daha çok gelmek isteyeceksiniz. Ben şahsen dizi etkisinde kalıp bu köyü ziyaret ettim. İyi ki de ziyaret etmişim. Siz de mutlaka ziyaret edin.

Savaşan Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Savaşan Köyü, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı bir köydür. Bu köy, Şanlıurfa ’ya yaklaşık 120 km. Gaziantep ’e ise 50 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için iki farklı seçenek bulunmaktadır.

  1. Seçenek Gaziantep tarafından geliyor iseniz; ilk önce karayolu ile Yavuzeli ilçesine oradan da Rumkale’ye ulaşmanız gerekir. Burada tekne kiralayıp hemen karşıda bulunan Savaşan Köyüne ulaşabilirsiniz.
  2. Seçenek ise Urfa üzerinden Halfeti ilçesine ulaşmanız gerekir. Buradan da tekne ile Savaşan Köyüne ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here