Halfeti

Halfeti ilçesi deyince hepimizin aklına hemen bir iki şey gelir. Nedir peki bu bir iki şey Öncelikle benim aklıma ilk Karagül Bitkisi gelmektedir.

Halfeti Gezilecek Yerler

İkincisi olarak ise Fox Tv’de çekilen Karagül dizisi gelmektedir. Evet sevgili okurlarım dünyada sadece burada yetişen Karagül kenti Halfeti ile ilgili bir yazı yazacağım. Umarım beğenirsiniz. Merak etiğiniz başka bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Halfeti Gezilecek Yerler
 2. Halfeti Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Halfeti Otelleri
 4. Savaşan Köyü
 5. Şanlıurfa Gezilecek Yerler
 6. Şanlıurfa’da Gezilecek 10 Yer
 7. Şanlıurfa’nın İlçeleri
 8. Şanlıurfa Gece Hayatı
 9. Şanlıurfa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Halfeti Gezilecek Yerler
 11. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 12. Şanlıurfa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. Şanlıurfa Kalesi
 14. Şanlıurfa Otelleri ve Şanlıurfa Otel Fiyatları
 15. Ramazan Ayında Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 16. Balıklı Göl
 17. Göbeklitepe
 18. Şanlıurfa Halilurrahman Cami
 19. Harran Evleri
 20. Hz. İbrahim Mağarası
Karagül Dizisi
Karagül

Halfeti, Şanlıurfa kentimize bağlı 13 ilçesinden biridir. Kent merkezine yaklaşık uzaklığı 112 km, Gaziantep’e uzaklığı 105 km’dir. Yöre halkının Şanlıurfa il merkezi ile ilişkileri resmi işlerin görülmesi gibi durumlarda olmaktadır. İlçenin ekonomik bağlantısı Gaziantep iledir. Bu nedenle çoğu kişi Halfeti Antep ilimize bağlı olduğunu sanır.

Şanlıurfa İlçeleri

Halfeti ilçemiz iki bölümden oluşmaktadır. Eski Halfeti ve yeni Halfeti olmak üzere iki kısımdan oluşur. Eski Halfeti; eski kent, saklı cennet, Kayıp kent gibi isimlerle anılır.

Sebebi ise şöyle: Birecik Barajın yapılması ile Şehrin %80’i su altında kaldı. Bu nedenle 15 km uzaklığında Yeni Halfeti kuruldu. Yeni kent kurmak elbette kolay olmasa gerek düşünsenize yılların birikimi var o eski kentte. Cami, kilise, kale vb. birçok tarihi yapı yok olup gidiyor. Tarihin karanlık sayfalarında yerini alıyor.

Yeni Halfeti
Eski Halfeti

Ayrıca ilçemiz Türkiye’den 11 şehrin, dünyada 208 şehrin dâhil olduğu, Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında ‘Cittaslow’ (Sakin Şehir) unvanını aldı. Tam kafa dinlenecek bir şehirdir.

Sakin Şehir Halfeti

Halfeti Gezi Rehberi

Kız Mağarası: Bu mağara ilçemizin Eski kentinde bulunur. Baraj inşa edince ilçede gezme amaçlı tekne turları yapılmıştır. Bu tekne turları ile gezmeye çıktığınızda Kız Mağarası ile karşılaşıyorsunuz. Kız mağarası hakkında çeşitli rivayetler bulunur.

Ama en kabul rivayet şöyledir. Dönemin kralı bir kızı varmış. Kralın hiç hazmetmediği birine âşık olmuş. Kral bu evliliğe sürekli karşı çıkmış. Bakmış ki olacağı yok kızın getirip bu mağarada saklamış. Buraya Geldiğinizde tekne turu ile Mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

Kız Mağarası- Halfeti
Kız Mağarası

Rum Kale: İlçemizin kuzeydoğusunda bulunur. Dik bir kayalığın oyularak yapılmış olan bu kale görüntüsü ve ihtişamı ile dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Kale içinde 8 metre genişliğinde ve 75 metre derinliğinde savaş sırasında su ihtiyacını gidermek amacıyla oyulan genişçe bir kuyu bulunuyor. Asurlular zamanında inşa edilen bu kale Hıristiyanlılar içinde önemli bir yere sahiptir. Hz. İsa’nın Havarilerden Aziz Phılpus burada yaşadığı rivayet edilmektedir.

Rumkale

Savaşan Köyü: Bu köy eski Halfeti de bulunurdu. Baraj suyu çoğalması ile köyün bir kısmı baraj altında kalmıştır. Yarısı baraj altında kalan minaresi görmeye değer bir yapıdır. Fakat bu köyün bazı evleri su altında kalmadığı için hala evlerde kaldıklarına şahit olabilirsiniz.

Savaşan Köyü

Halfeti Ulu Cami: İlçemizde bulunan bir başka eser Tarihi Ulu Cami’dir. Bu cami 1807 yılında Ermeni taş ustaları tarafından tamamlanan caminin, halkların dostluk içinde yaşadığını simgeleyen sembolik bir anlamı da var. Bu cami Eski Halfeti Kentinde bulunur. Maalesef avlusu su dolmuş durumda kendi kaderine terk edilmiştir.

Ulu Cami

Asma Köprü: Bu köprü Kaymakamlık ve GAP idaresi başkanlığın ortaklaşa yaptığı bu muhteşem yapı ilçemize renk katmaktadır. Bu köprü yöre halkı tarafında Halfeti Gerdanlığı olarak isimlendirilmiştir. Köprünün ışıklandırması ile birlikte güneşin batışı ile birlikte rengarenk ışıkları ile insanı büyülemektedir.

Asma Köprü

Karagül: Bu bitki şiirlere, kitaplara, filmlere konu olmuştur. İlçenin havası ve suyundan dolayı sadece burada yetişir. Özel bir bitkidir. Bitki simsiyah değildir. Siyah tonlu kırmızı renktedir.

Karagül

Ayrıca ilçemizde  Aziz Nerses kilisesi, Barşavma Kilisesi ve Kantarma Mezrası ilçemizde bulunan diğer tarihi yapılardır.

Halfeti

Sonuç olarak ilçemizin hali beni baya üzdü tarih yapıların suyun altında görünce yüreğim cız etti. Bu ilçemize yolunuz düşerse gidip kesinlikle bu yapıları ziyaret ediniz. Buradan Ayrılırken Karagül almadan dönmeyiniz. Şunu da söylemeden geçmeyecem ilçemiz Güneydoğu İlçemizin Bodrum’u olmaya aday bir tatil yeridir.

Göz at ;

 1. Şanlıurfa Gezilecek Yerler
 2. Şanlıurfa’da Gezilecek 10 Yer
 3. Şanlıurfa’nın İlçeleri
 4. Şanlıurfa Gece Hayatı
 5. Şanlıurfa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Halfeti Gezilecek Yerler
 7. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 8. Şanlıurfa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Şanlıurfa Kalesi
 10. Şanlıurfa Otelleri ve Şanlıurfa Otel Fiyatları
 11. Ramazan Ayında Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 12. Balıklı Göl
 13. Göbeklitepe
 14. Şanlıurfa Halilurrahman Cami
 15. Harran Evleri
 16. Hz. İbrahim Mağarası
Halfeti Hangi Şehirde

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here