Kocaköy Nerede

Kocaköy ilçesi Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için kent merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmamız mümkündür.

Kocaköy

Kocaköy ilçemizin eski adı Karaz’dır. ilçe yöre halkı tarafında hala Karaz olarak bilinmektedir. 1977 yıllında belediye teşkilatını koruyan ilçemiz gelişmeye başlamıştır. İlçemize bağlı 5 mahalle 13 kö ve 15 mezra bulunur.

Diyarbakır’ın İlçeleri

İlçemizin toprakları verimli olup her türlü meyve ve sebze yetiştirilmesine uygundur. Fakat ilçede su sorunu bulunmaktadır. Burada bulunan Ambar Çayı ile birçok tarım arazisi sulanmaktadır. Burada yetişen Narlar şifalı olup her yerde isminde bahsetmeyi başarmaktadır. Ayrıca ilçede Pamuk ve tütün üretimi de yapılır. Tarımın olmadığı yerlerde ise Hayvancılık yapılır.

Kocaköy Nerede

Kocaköy ilçemiz 16 bin nüfusa sahip küçük ve sessiz bir ilçedir. İlçemizde tarihi pek yapılar bulunmaz. Ancak Diyare Mala mevkiinde 7000 yıllık harabe bulunur. Bunun dışında Karaz mağarası ve kaya mezarları bulunur. Bunlar dışında birçok köyünde Höyükler bulunur.

Kocaköy-Diyarbakır

Kocaköy Gezi Rehberi

Karaz

Sonuç olarak yolunuz bu ilçemize düşerse sessiz ve sakin bir ilçe olan Kocaköy ilçesinde bulunan yapıları ziyaret edebilirsiniz. İlçemizde bulunan Narları tatmadan dönmeyiniz.

Kocaköy Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here