PAYLAŞ
Kurucaşile

Kuruşile ilçesi tarihi, kültürü, doğası ve denizi ile çok zengin olup insanı kendine çekmektedir. İlçemiz yolu her ne kadar virajlı olursa da ilçemiz doğa ve tarih severler için bulunmaz bir yerdir. Karadeniz’in yanına uzanmış ilçemiz gelenleri kucaklamayı da ihmal etmemektedir. Buraya gelenler bir daha gelmek istiyorlar.

Tekne Yapımı

Kurucaşile İlçesi Bartın ilimize bağlı 4 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Kurucaşile 1957 yıllında Bartın’a bağlı bir nahiye iken 1991 yıllında Bartın’ın il olması ile Kurucaşile ilçesi de buraya bağlı ilçe olmuştur. İlçe merkezine bağlı 32 mahalle bulunur. İlçemiz 2015 yıllı itibari ile nüfusu 6.759’dır. İlçe ülkemizin en güzel en özenli Gulet türünde tekneler yapılmaktadır. İlçemizde bunun için lise bile kurulmuş durumdadır. Ayrıca ilçemizde balıkçılık yapılmaktadır. burada birçok insan balıkçılıkla uğraşmaktadır.

Bartın’ın İlçeleri

Kurucaşile’de Gezilecek Yerler

Kromna Antik Kenti: İlçemizin Tekke önü köyünde bulunur. Tarihi yapısı ve doğal güzellikleri insanı hayrete bırakıyor. Burada tarihi dokusu ile bilinen kent saklı bir cennet gibidir. Burada ayrıca değişik teknelerin yapıldığı bir tesis kurulmuştur. Burada denize girebilmek için plaj bulunur. İlçemiz her yönü zenginliği ön plandadır.

Kromna Antik kenti

Göldere Şelalesi: İlçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunur. Kanatlı köyüne ise 3 km uzaklıkta bulunur. suyun serinliği ve yeşilliği ile gelenlere hoş vakit geçirmektedir.

Göldere Şelalesi

Kurucaşile’de Plaj: İlçemizde irili ufaklı birçok plaj bulunur. Bunlar: Karaman Plajı, Kapısuyu Plajı, Yer altı Plajı vb… bu plajlar yaz mevsiminde hem yöre halkı için hem de dışarıda gelenler için vazgeçilmez bir yer olmaktadır.

Kurucaşile Plajları
Kurucaşile Plajları yaz mevsimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here