Kuyucak Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Kuyucak Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Ülkemizin lavanta cenneti olarak bilinen Kuyucak Köyü ile ilgili izlenim ve gözlemlerimizi aktaracağız. Bunun yanında Kuyucak Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulacağız.

Sessizliğin ve huzurun adresi olarak bilinen Kuyucak Köyü, lavanta üretiminin %90’ı sağlayan bir yerdir. Bu köy, Isparta il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunur. Bu köyde sadece 250 kişi yaşamaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya gelen biri hayatın en güzel anısını yaşar diye düşünüyorum.

Bu köyde bulunan Lavanta Vadisi, ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Burası ülkemizin en önemli lavanta üretimi yapılan yerlerden biridir. Sessiz, sakin, huzurlu bir ortamda lavantaların güzel kokusunu içiniz çekebilirsiniz. Ayrıca Lavanta Vadisinde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Isparta ilimize gelen birinin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

Köyde bulunan mosmor lavanta çiçeklerinin bulunduğu tarlalar, 25 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. Bu tarihten sonra 2 hafta boyunca köyde lavanta Hasat şenliği yapılacaktır. Mutlaka bu şenliğe katılmalısınız. Eğer bu dönemde buraya gelirseniz kendi elinizle lavanta toplama imkanına sahip olabilirsiniz.

Güzel görüntüsü, hoş kokusu ve şifalı olarak bilinen Lavanta bitkisini mutlaka tarlada görmelisiniz diyorum. Ayrıca buraya kadar gelmişken köyde üretilen lavanta suyu, lavanta çayı ve lavanta yağı gibi ürünleri de satın alabilirsiniz. Bunun dışında burada bulunan lavantalı dondurma, lavanta keki, lavantalı kurabiye ve lavanta kahvesini tadına bakabilirsiniz.

Köyün Lavanta vadisi dışında muazzam doğal güzellikleri bulunur. İlk önce Lavanta vadisini ziyaret edip lavanta bitkisini toplayın. Daha sonra köyün yakınlarında bulunan kamp alanına gidip burada kamp kurup doğa ile iç içe bir konumda harika vakit geçirebilirsiniz.

Kuyucak Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Kuyucak Köyü, Isparta ilimize bağlı Keçiborlu ilçesine bağlı bir köydür. Bu köy, il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için ilk başta Keçiborlu ilçesine ulaşmak gerekir. İlçe merkezine ulaştıktan sonra Burada Kuyucak Köyüne giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir. Ya da şahsi aracınızla Keçiborlu ilçesine giriş yapmadan önce kılıç talebesinin gösterdiği tarafa doru sapın ve devam edince ulaşırsınız.

Kuyucak Köyü Konaklama İmkanları

Kuyucak Köyüne gelen biri çabuk çabuk buradan ayrılmak istemiyor. Peki burada konaklama imkanı var mı derseniz. Kesinlikle var. Hem de muazzam manzaralı pansiyon evleri sizi bekliyor. Bu şirin pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here