Kuzey Kore'nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
Kuzey Kore'nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri

Kuzey Kore, 25.281.327 toplam nüfusuyla Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nda yer alan kapalı bir ülkedir. Kuzeyinde Rusya ve Çin, güneyinde Kore Cumhuriyeti, doğusunda Japon Denizi ve batısında Sarı Deniz ile çevrilidir. Ülkede birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

Göz at ;

  1. Pyongyang Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kuzey Kore’de İnsanı Hayret Ettiren 10 Yasak
  3. Kuzey Kore’de Gezilecek 10 Yer
  4. Kuzey Kore Nerede?
  5. Kuzey Kore’nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  6. Kuzey Kore Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Fakat ülke birçok farklı yasaklarla gündeme geldiği için turistler tarafında pek tercih edilmeyen bir ülkedir. Olur da bir gün yolunuz buraya düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer seçtik. İşte o yerler…

1-Hyonjongrung Kraliyet Türbesi

Kaesong merkezine bağlı Haeson-ri bölgesinde yer alan Hyonjongrung Kraliyet Türbesi, 1365 yıllında inşa edilmiştir.  Kral Kongmin’in mezarı burada bulunmaktadır. Ülkenin en iyi korunmuş anıt mezarı olarak bilinir. Buraya yolunuz düşerse uğramanız gereken yerlerden biridir.

2-Kumsusan Güneş Sarayı

Başkent Pyongyang’da yer alan Kumsusan Güneş Sarayı, 1976 yıllında inşa edilen ve ülkenin kurucusu Kim İl-sung’a adanan büyük bir anıt mezardır. 2011 yılında Kim İl-sung’un oğlu Kim Cong-il ölünce buraya defnedilmiştir. Oldukça şaşalı bir saray mezarı olup buraya gelen ziyaretçilerin uğradığı yerlerden biridir. Günümüzde müze olarak da kullanmaktadır. Burada devlet başkanlarına ait heykeller ve eşyalar sergilenmektedir.

3-Juche Kulesi

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’un merkezinde yer alan Juche Kulesi, 1982 yıllında hizmette açılan anıtsal bir sütundur. Tam 170 metre yüksekliğindedir. Şehrin birçok bölgesinde rahatlıkla görebiliyorsunuz. Kulenin önünde 30 metre yüksekliğinde bronz bir heykel bulunmaktadır. Akşamları harika ışıklandırmasıyla ortaya renkli görüntüler çıkmaktadır. Şehrin en popüler turistik noktalarından biridir.

4-Zafer Takı

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’un merkezinde yer alan Zafer Takı, 1925-45 yılları arasında Japon egemenliğinden kurtulmak için mücadele edenlere ithafen 1982 yıllında inşa edilen bir yapıdır. 60 metre yüksekliğinde 50 metre genişliğinde şehrin en önemli turistik yapılarından biridir.

5-Sonjuk Köprüsü

Kuzey Kore’nin Kaesong bölgesinde yer alan Sonjuk Köprüsü, 1290 yıllında Koryo-hanedanı tarafında inşa edilen bir köprüdür.  8.35 metre uzunluğa ve 3.36 metre genişliğe sahip olup ülkenin önemli simgelerinden biridir. 1780 yıllından bu yana trafiğe kapatılıp  Kuzey Kore Ulusal Anıtlarından biri olarak kabul edilmiştir. Mimarisi ve görüntüsü oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu köprüyü mutlaka ziyaret edin.

6-Özgürlük Anıtı

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da yer alan Özgürlük Anıtı, 1947 yıllında 2. dünya savaşında büyük başarı gösteren ve ülkeyi işgalden kurtaran Kızıl Ordu askerlerini onurlandırmak için inşa edilmiştir. Anıttın alt kısmında bu anıt hakkında Rusça ve İbranice ibareler bulunur. Ülke için önemli bir yapıdır. Özellikle yeni evlenenler buraya gelip ziyaret edip sonra nikah kıyıyorlar. Sizin de yolunuz düşerse bu anıtta uğrayın.

7-Munsu Su Parkı

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da yer alan Munsu Su Parkı,  Kasım 2013 tarihinde 15 hektarlık bir alanda devlet tarafında kurulan bir parktır. Parkta açık ve kapalı alanlar bulunmaktadır. Park bünyesinde Kapalı ve açık yüzme havuzları, su kaydırakları, voleybol sahası, tırmanma duvarı bulunur. Bunun dışında cafe ve bar gibi işletmelerde bulunmaktadır. Ülkenin en önemli eğlence yeridir. Buraya gelen ziyaretçilerin de sıkça uğradığı bir yerdir.

8-Paektu Dağı

Kuzey Kore ile Çin arasında yer alan Baekdu Dağı, 2,744 m yüksekliği ile Kore Yarımadası ile Kuzeydoğu Çin’in en yüksek dağıdır. Aynı zamanda aktif bir yanardağdır. En son 1903 yıllında püskürtülmüştür. Dağın hemen yanı başında volkanik patlama sonucu oluşan bir göl bulunur. Bu göl Cennet Gölü olarak adlandırılmaktadır. Kuzey Kore’nin en turistik noktası olup her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka burası keşfedilmelidir.

9-Hyesan

Kuzey Kore’nin Ryanggang bölgesinde yer alan Hyesan, ülkenin Nehir taşımacılığı ve ürün dağıtımının merkezi olarak bilinmektedir. Ülkenin en soğuk şehri olarak da bilinir. Paektu Dağın eteklerinde yer almaktadır. Şehirde birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. Fakat şehir oldukça kapalı bir konumda bulunduğu için halla gizemini korumaktadır. Buraya gitmek için izin almak gerekir.

10-Songrim

Kuzey Kore’nin Kuzey Hwanghae ilinin merkezi olan Songrim, gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Burada birçok tarihi yapı ve doğaal güzellik alanı bulunur. Burası da oldukça gizemli bir bölgedir. Aynı şekilde buraya da gitmek için izin almak gerekir. Kore’nin keşfedilemeyen güzelliklerini görmek için burası tercih edilebilir.


Bunlar dışında Kuzey Kore Hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Kuzey Kore

Nüfus: 25.281.327

Başkent: Pyongyang

Resmi Dili: Korece

Para Birimi: Kuzey Kore wonu

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 9 Eylül 1948

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir.

Bunlar dışında Kuzey Kore’de İnsanı Hayret Ettiren 10 Yasak yazımızı okumak için linki tıklamanız yeterlidir. << Kuzey Kore’de İnsanı Hayret Ettiren 10 Yasak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here