Litvanya Gezi Rehberi
Litvanya Gezi Rehberi

Kuzey Avrupa’daki üç Baltık Devleti’nden biri olan Litvanya, yaklaşık 2,8 milyon nüfusuyla gezilip görülmesi gereken bir ülkedir. Rusya, Letonya, Polonya, İsveç ve Belarus gibi ülkelere sınır komşusudur. Ülke; Tarihi, turistik ve coğrafi olarak önemli bir yer tutmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Vilnius

Vilnius, Litvanya’nın başkenti ve yaklaşık 555 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. 14. yüzyılın başlarında kurulan bu kentte yaklaşık 1500 tane tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapılar farklı dönmelere ait olup günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Tarihi şehir, 1994 yıllında Unesco Dünya Miras listesine alınmıştır.

Ayrıca 2009 yıllında Avrupa kültür başkenti seçilmiştir. Yani anlayacağınız tarih, kültür ve turizm denilince akla gelen her şey burada bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Vilnius Katedral Meydanı, Aziz Anne Kilisesi, Aziz Peter ve Paul Kilisesi, Gediminas Kulesi, Şafak Kapısı, Büyük Dük Sarayı, Stikliu Caddesi, Literatu Caddesi, KGB Müzesi, Litvanya Ulusal Müzesi, Üç Haç Anıtı, Bernardinai Bahçesi, Užupis, Vilnius Üniversitesi ve Tv Kulesi gibi turistik yerleri gezmeden geri dönmeyiniz.

Göz at ;

  1. Vilnius Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Litvanya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Litvanya Nerede?
  4. Litvanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Litvanya’da Yol Çukuru İsyanından İlginç Görüntüler
  6. Litvanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Siauliai

Ülkenin kuzeyinde yer alan Siaulai, 100 bini aşan nüfusuyla ülkenin en büyük 4. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Fakat bu şehri asıl popüler kılan ise şehre 12 km uzaklıkta bulunan dünyaca ünlü Haçlar Tepesi’dir( Hill of Crosses). Sovyet Rejimine meydan okuyan yaklaşık 200 bin kişi burada hayatını kaybediyor. Onlar anısına bu tepe üzerinde haç dikiliyor. Bugün burada yaklaşık 200 bin haç bulunuyor. Bu nedenle dünyaca popüler olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Ayrıca buraya kadar gelmişken şehrin nefes kesici manzarasını izleyip bol bol fotoğraf çektirin.

Kaunas

Ülkenin en büyük nehri Nemunas ve Neris’in buluşma noktasında yer alan Kaunas, yaklaşık 380 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Bu şehri asıl popüler kılan ise kendine özgü bir mimari yapısının olmasıdır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz buraya düşerse ilk olarak 1624 yıllında inşa tamamlanan ülkenin en büyük kilisesi olarak bilinen Kaunas Katedral Bazilikası’nı ziyaret edin. Bunun dışında Kaunas Belediye Binası, Kaunas Kalesi, St. Francis Xavier Kilisesi, Perkūnas Evi, İletişim Tarih Müzesi ve Litvanya Hayvanat Bahçesi gibi turistik yapıları ziyaret edin.

Neringa

Ülkenin batısında yer alan Neringa, yaklaşık 2500 nüfusuyla ülkenin en küçük belediyesidir. Şehir olarak da bilinir. Ayrıca deniz ortasında bir ada olarak da bilinmektedir. Buraya feribotla ancak ulaşım sağlanabilir. Nida, Preila, Pervalka ve Juodkrante gibi tatil köyleri bulunur. Buraya gidip huzur içinde tatil yapabilirsiniz. Ayrıca şehir arazinin büyük bölümü çam ağaçlardan oluşmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tatil kasabasını ziyaret edin derim.

Palanga

Ülkenin batısında Baltık Denizi kıyısında yer alan Palanga, bir sahil kenti olup yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. 18 km uzunluğunda ve 300 metre genişliğindeki kumsalıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Burada harika plajlar bulunmaktadır. Ayrıca yine birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Klaipeda

Ülkenin Kuzeybatı köşesinde yer alan Klaipeda, Baltık Denizi kıyısında bulunan ülkenin tek liman şehridir. Yaklaşık 240 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. kentidir. Burada harika plajlar ve turistik yapılar bulunmaktadır. Bu nedenle yıl boyunca çok sayıda turist buraya akın etmektedir. Bu şehri asıl ilginç ve popüler kılan ise yıllın çeşitli dönmelerinde yapılan festivallerdir. Uzun Gemi Sergisi ve Deniz Festivali gibi orginasyonlarla turistlere harika zaman yaşatmaktadır. Buraya yolunuz düşerse şehrin kalesi ve deniz müzesini mutlaka ziyaret edin.

Panevezys

Ülkenin kuzeyinde yer alan Panevezys, 110 bini aşan nüfusuyla ülkenin en büyük 5. şehridir. Aynı zamanda ülkenin ve hatta Baltık devletlerinin en yeşil kentidir. Aslında bu kenti tarihi olarak savaş öncesi ve sonrası ayırmak gerekir. Çünkü savaştan önce şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktaydı. Fakat savaşla birlikte çoğu yapı yerle bir oldu. Var olan yapılarda zarar gördü. Savaştan sonra şehir yeniden dizayn edildi. Günümüzde modern bir hal almıştır. Bu modern binaların içinde eski tarihi binalarda bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Laisves Meydanı ve eğlence mekânı Senvage’yu ziyaret edin.

Druskininkai

Ülkenin güneyinde Polonya ve Beyaz Rusya sınırında yer alan Druskininkai, gezilip görülmesi gereken bir turizm şehridir. Özellikle bu şehir denilince akla ilk olarak kaplıcalar gelir. Bunun dışında yine yemyeşil park ve bahçeler, Maden kaynakları gibi önemli yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle sağlık turizmi açısında oldukça gelişmiştir. Bu nedenle yıl boyunca çok sayıda kişi burayı ziyaret etmektedir.

Trakai Kalesi

Ülkenin güneydoğusunda bulunan Trakai şehrin sınırlarında yer alan Trakai Kalesi, Galve Gölü içerisinde bir ada üzerinde 14. yüzyılda inşa edilen tarihi bir kaledir. Kalenin bulunduğu alan 1992 yıllında Trakai Milli parkı kurulmuştur. Gölü, kalesi ve ormanlık alanlarıyla harika bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Bu kale, ülkenin önemli sembollerinden biridir.

Buraya gelip harika manzaralı fotoğraflar çektirebilirsiniz. Kaleye ulaşmak için göl üzerinde inşa edilen köprü vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kale günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 6 euro karşılığında kaleye giriş yapıp her köşesi tarih kokan bu kaleyi ve kale içinde yer alan diğer tarih yapıları gezip görün derim. Ülkeye gelip bu kaleyi ziyaret etmeden dönersiniz. Emin olun çok şey kaybetmiş olacaksınız.

10  Aukstaitija Ulusal Parkı

Litvanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Aukstaitija Ulusal Parkı, 1974 yıllında kurulan ülkenin en eski 5 milli parkından biridir. Parkı asıl popüler hale getiren yeşil göller ve vahşi ormanlardır. Bu iki yerde parkı oldukça ilginç hale getirmektedir. Gören herkes hayran kalmaktadır.  405,7 km²’lik alan kaplayan bu parkta çok sayıda bitki ve hayvan türü bulunmaktadır. Ayrıca parkın içerisinde Antik Arıcılık Müzesi ve Palüse Ahşap Kilisesi de burada bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Litvanya hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Litvanya

Nüfus: 2.850.030

Başkent: Vilnius

Resmi Dili: Litvanca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 9 Mart 1009

Önemli Şehirleri: Vilnius, Kaunas, Klaipeda, Palanga, Trakai

Saat Farkı: Litvanya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Vize Durumu: Litvanya vize isteyen ülkeler konumundadır. Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Litvanya Nerede, Nasıl Gidilir?
Litvanya Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here