PAYLAŞ
Malos Harabesi

Nerede: Isparta

Nasıl gidilir: Merkezden Eğirdir ilçesine gelinir. Buradan da Sarıidris kasabasına ulaşılır.

Hangi bölgede: Akdeniz Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: 40 km

Isparta ilimizin Eğirdir ilçesine bağlı Sarıidris kasabasında bulunan Göynücek mevkinde bir tepenin üzerinde yer alan Malos Harabesi ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Isparta ilimizin her karış toprağı tarih kokmaktadır. Her bir köşesinde farklı medeniyetlere ait eserler bulunmaktadır. Bu eserlerde gösteriliyor ki bu ilimiz tarih boyunca hep gözde yerleşim yeri olmuştur. Özelikle Eğirdir ilçemizde buna şahit olabiliyoruz. Sadece ilimizde değil bölgemize baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Malos Harabesine Nasıl Gidilir
Malos Harabesine Nasıl Gidilir

İlimizde bulunan bu antik kent Roma ve Helenistik döneme ait surlarla çevrilidir. Savunma amaçlı yapılan bu surlar tepenin üzerinde kurulması da söylediğimizi ispatlar niteliğindedir. Bu kentte tepe üzerinde bulunduğu için ve üzerinde çok zaman geçtiğinden dolayı resmi hiçbir kanıtta ulaşılamamıştır. Bu nedenle günümüze bu harabe ile ilgili pek bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca zamanın ve doğal afetlerin vermiş olduğu tahribatla günümüze birkaç sur dışında pek bir şey ulaşılamamıştır.

Malos Harabesi Nerede
Malos Harabesi Nerede

Sonuç olarak bu tarih yapılarımızı koruyup gözetlememiz gerekir. bir kentte bulunan tarihi bir yapı o ilin mührüdür. Gelecek nesillere bir şeyler bırakmak istiyorsak tarih eserlerimizi koruyup ziyaret edip anlatmalıyız.

Malos Harabesi
Malos Harabesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz