Marmara Üniversitesi Logosu

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Bu üniversite  ülkemizin önde gelen üniversitelerden  biridir.  Üniversite bünyesinde 16 fakülte, 11 enstitü, 5 yüksekokul ve 4 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. üniversite 5 farklı dilde eğitim verilmektedir. Türkçe yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde eğitim veriliyor.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Üniversite ilk olarak tarihi 1883 yıllında Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi ismi altında Ticaret ve Ziraat Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak Cağaloğlu’nda İstanbul Kız Lisesi’nin arkasındaki bir evde eğitime başlamış. 1887 yıllında ilk mezunlarını vermiştir.  1889 yıllında maarif nezaretine bağlanmıştır. 1893 yıllında kapatılmış. 1897 tekrar açılmıştır.

Marmara Üniversitesi

Üniversite 3.000’e yakın öğretim elemanı ve 70.000 üzerinde öğrencisi ile eğitim ve öğretim hayatına devam etmektedir. Bu üniversite ülkemizdeki büyük başarılara imza atmıştır. Üniversitemizde birçok ilim, sanat, bilim ve siyaset adamı çıkmıştır. Bunların bazıları şöyledir.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Marmara Üniversitesi Mezunları

1-Recep Tayyip Erdoğan: Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. cumhurbaşkanı.

Recep Tayyip Erdoğan

2- Kemal Sunal: Türk sinemasına yeni bir soluk getiren Kemal Sunal Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okudu.

Kemal Sunal

3-Kadir İnanır: Devlerin Aşkı, Selvi Boylum Al Yazmalım ve bir çok unutulmaz filmde oyunculuk yaptı. Özellikle Türkan Şöray ile oynadığı filmler unutulmazlar arasına girdi. Kadir İnanır, Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunudur.

Kadir İnanır

4-Meral Akşener. 21. Dönem İçişleri bakanı olan Merak Akşener Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü mezunudur.

Meral Akşener

5-Nihat Ergün: 3 dönem milletvekilliği ve bir dönem de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yapan Ergün, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu.

Nihat Ergün

6-Şevval Sam: Şarkıcı Leman Sam’ın kızı olan Şevval Sam, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun.

Şevval Sam

7-Kadir Topbaş: 2004’ten beri İstanbul Belediye Başkanlığı yapan Topbaş Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu.

Kadir Topbaş

8-Aydın Doğan: Türkiye’nin en önemli medya patronlarından biri olan Aydın Doğan Marmara Üniversitesi mezunu.

Aydın Doğan

9-Ahmet Ümit: polisiye roman türünde eserler veren yazar Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu

Ahmet Ümit

10-Nihat Zeybekçi: Şuan ekonomi bakanı olarak görev yapan Nihat Zeybekçi, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü mezunudur.

Nihat Zeybekçi

Marmara Üniversitesi Nerede?

Marmara Üniversitesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Eğitim Mahallesinde bulunur.

Marmara Üniversitesi Nasıl Gidilir?

Marmara Üniversitesi’ne ulaşmak için şehrin birçok yerinde toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz. Ulaşım hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Üniversite ulaşım sitesini ziyaret edin. Sayfayı ziyaret etmek için Tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here