Menderes İzmir

İzmir il merkezine 20 km uzaklıkta bulunan İzmir’e bağlı bir ilçedir. İzmir’den banliyö ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. İstanbul Atatürk Havaalanından sonra ülkemizin ikinci büyük havaalanı olan Adnan Menderes Havaalanı burada bulunmaktadır. Havaalanın bulunmasından dolayı gelişen Menderes ilçesinde çok sayıda turistlik tarihi yapılar bulunmaktadır. Menderes’te görülmesi gereken yerler şunlardır:

Klaros Antik Kenti: Ahmetbeyli Plajının 3 km uzaklığında bulunan bir antik kenttir. Klaros Antik Kenti deniz kenarında olmayan tek iyon kentidir. Kehanet merkezi olarak ün kazanan bu kent, aynı zamanda en büyük binicilik merkezlerinden biridir. Bu antik kentte bulunan Apollon Tapınağı ve birçok önemli kalıntılar bulunmaktadır. Tarih meraklılarına keyifli vakitler yaşatan bu yer çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır.

Kolophon Antik Kenti: Menderes ilçesine bağlı Değirmendere bucağı yakınlarında bulunmaktadır. Denizciliği ile ünlü olan Kolophon’un en önemli merkezi olan bu antik kentte arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda çok sayıda tarihi kalıntılara ulaşılmıştır.

Kalemlik Plajı: Menderes ilçesinin Özdere sahil bandında bulunan bu plajda günübirlik ve çadırlı kamp yapmak mümkün. Burada kıyı bandı üzerinde kızılçam ve meşe ağaçlarından oluşan bir orman bulunmaktadır. Yeşil ve mavinin uyum içinde olduğu bu plaj güzel havası ile dikkat çekmektedir. Kayalık ve kumsallardan oluşan deniz kıyısına sahip bu bölgede deniz manzaralı restoranlar, büfeler ve piknik alanları bulunmaktadır.

Menderes İzmir Kalemlik Plajı
Menderes İzmir Kalemlik Plajı

Menderes ilçesine bağlı sahili ve denizin temiz sularına sahip Gümüldür ve Özdere beldesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Menderes İzmir Harita
Menderes İzmir Harita
Menderes İzmir Nerede Nasıl Gidilir
Menderes İzmir Nerede Nasıl Gidilir
Menderes İzmir
Menderes İzmir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here