Mevlana Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Konya il merkezinde yer alan ve günümüzde müze olarak kullanılan Mevlana Müzesinin bulunduğu yer Selçuklu Sarayı’nın gül bahçesi iken Sultan Alâeddin Keykubat tarafından Mevlana’nın Babası Sultan Bahattin Velede hediye edilmiştir.

Bu bahçe uzun yıllar boyunca Mevlana Dergâhı olarak kullanılmıştır. Mevlana Müzesi bahçesi ile birlikte 18.000 metrekarelik bir alana sahiptir. Mevlana Müzesi’nin avlusuna Dervişan Kapısından girilir. Müzenin avlusunun kuzey ve batı yönü boyunca derviş hücreleri bulunmaktadır.

Müzenin güney yönünde matbah, Üçler Mezarlığı ve Hürrem Paşa Türbesi; avlunun doğu kısmında ise Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa türbeleri yanında Semahane, mescit bölümleri, Mevlana ve aile fertlerinin mezarlığın İçerisinde bulunduğu ana bina bulunmaktadır. Ayrıca müzede Selçuklu Dönemi’nden kalma eserler, el yazısı Kuran’ı Kerimler ve dervişlerin hayatını anlatan Balmumu heykeller de bulunmaktadır.

Mevlana Müzesi Nerede

Mevlana Müzesi Konya’nın merkez ilçesi olan Karatay ilçesinde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır.

Mevlana Müzesi Nasıl Gidilir

Konya’nın merkezinde yer alan Mevlana Müzesi’ne tramvay, otobüs ve dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınız ile Mevlana Müzesi’ne ulaşmak için Konya şehir merkezinden tabelaları takip etmeniz gerekmektedir.

Mevlana Müzesi Giriş Ücreti

2014 yılında Mevlana’yı anma etkinlikleri esnasında alınan bir karar ile Mevlana Müzesi’ne girişler ücretsiz yapılmıştır.

Mevlana Müzesi Ziyaret Saatleri

Mevlana Müzesi haftanın her günü 09 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here