Ordu'da Gezilecek Yerler
Ordu'da Gezilecek Yerler

Ordu 750.588 toplam nüfusu ile ülkemizin Karadeniz Bölgesinde bulunur. Ordu ilimize bağlı 19 ilçe bulunur. Ordu denilince akla şüphesiz ilk olarak fındık gelmektedir.

Ordu Gezilecek Yerler

İlimizde gezilip görülecek birçok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunur. Bunların hepsini uzun uzun yazdık. İsteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Göz at ;

  1. Ordu Gezilecek Yerler
  2. Ordu Gece Hayatı
  3. Ordu’da Gezilecek 10 Yer
  4. Ordu Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
  5. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Ordu Otelleri ve Ordu Otel Fiyatları
  7. Ordu Nerede?

Şimdi ilimizde gezilip görülecek 10 güzide yer yazacağız. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şeyler olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Ordu

1-Ordu Boztepe 

Ordu Boztepe Teleferik

Altınordu İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan çam ağaçları ile kaplı Ordu ilim manzarasına sahip güzel bir tepedir. Şehrin yamaçlarında bulunan Boztepe 450 metre yüksekliğe sahiptir.

Buradan Ordu’nun tüm güzelliğini görebilirsiniz. Burada motel, gazino, çam ormanları ve piknik alanları bulunmaktadır. Ayrıca burada yamaç paraşütü yapılmaktadır. Özellikle burada güneşin batışını görmenizi tavsiye ederim.

2-Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi

Altınordu İlçe merkezinde Taşbaşı Mahallesinde yer almaktadır. Burası Rumlar tarafından 1853 yılında inşa edilmiş eski bir kilisedir. Kilise dikdörtgen tarzında yapılmış bir yapıdır.

Kilisenin doğu kısmında büyük bir apsis ve yanlarında iki tane küçük apsis bulunmaktadır. Kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan kilise günümüzde oldukça iyi durumdadır. 2000 yılından beri tarihi kilise kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.

3-Ulugöl Tabiat Parkı

Ulugöl Tabiat Parkı

Gölköy ilçe merkezine 17 km uzaklıkta Süleymaniye ve Haruniye Köyü sınırlarında yer almaktadır. Ulugöl; bir krater gölüdür. Ordu’nun en büyük gölüdür.

Doğa harikası bir güzelliğe sahip olan Ulugöl Tabiat Parkı içinde kamelya, çocuk oyun alanları, seyir terasları, yürüyüş parkurları, voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Ayrıca burada çeşitli su sporları yapılmaktadır.

4-Ordu Perşembe Yaylası

Ordu Perşembe Yaylası

Aybastı ilçe merkezine 17 km uzaklıkta yer almaktadır. 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilen Perşembe Yaylası bölgenin en önemli turistlik yeridir.

Yeşil tabiata sahip Perşembe Yaylası köklü bir geçmişe sahiptir. Bundan dolayı yaylada çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır. Her türlü at yapıya sahip olan Perşembe Yaylası piknik yapmak için, safari ve yamaç paraşütü için oldukça uygundur. Doğal ve tarihi bir gezi için Perşembe Yaylasını tercih edebilirsiniz.

5-Uzundere Şelalesi

Uzundere Şelalesi

Ordu’nun Aybastı ilçesine bağlı Uzundere Köyünde bulunur. Türkiye’nin en yüksek şelalesi olduğu söyleniliyor. Fakat bazıları kabul etmiyor.

Fakat şelale harikadır. Doğa harikası güzelliğe sahip Uzundere Şelalesi piknik yapmak, yüzmek ve kamp yapmak için uygundur. Burada bol bol doğa fotoğrafı çekebilirsiniz.

6-Hoynat Adası ve Kalesi

Hoynat Adası ve Kalesi

Perşembe İlçesine bağlı Ramazan Köyü sınırları içinde yer almaktadır. İlçenin en önemli tarihi yerlerinden biridir. Hoynat Tünelinin hemen yanında yer alan Hoynat Kalesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Kale depo ve sığınak olarak kullanılmıştır. Günümüzde kalenin surları bulunmaktadır. Hoynat Adası martı ve karabatak kuşlarının bulunduğu kuş cennetidir. Kuşlar ile muhteşem bir güzellik oluşturan Hoynat Adasını görmenizi tavsiye ederim.

7-Gaga Gölü

Gaga Gölü

Fatsa İlçe merkezine 10 km uzaklıkta Sefaköy sınırları içinde yer almaktadır. Çevresi fındık ağaçları ile çevrili olan Gaga Gölü muhteşem görüntüsü ile bölgenin en önemli doğal yerlerindendir.

Gaga Gölünün tam ortasında kilise adası olarak adlandırılan bir adacık bulunmaktadır. Göl içinde kerevit, sazan ve kadife balığı yetişmektedir. Gaga Gölü doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

8-Küpkaya Kanyonu

Küpkaya Kanyonu

İlçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunan Kardeşler Köyünde yer almaktadır. Ulaşımı gayet kolaydır. Ordu ilinin en güzel kanyonu olan Küpkaya Kanyonu muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir. Küpkaya Kanyonu; balık tutmak, yüzmek ve doğa yürüyüşü için uygundur.

9-Yason Burnu

Yason Burnu

Perşembe ilçesine 15 km uzaklıkta Çaytepe sınırları içinde yer almaktadır. Yosan Burnu küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır. Yosan Buru her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Burada su sporları ve dalgıçlık yapılmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan Yosan Burnu turizm merkezi içinde Panaya Kilisesi bulunmaktadır. Panaya Kilisesi Karadeniz Bölgesinde deniz kenarında yer alan tek kilise olma özelliğine sahiptir.

Kilise 1868 yılında bölgede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından inşa edilmiştir. 2004 yılında restore edilen Panaya Kilisesi günümüzde ziyarete açıktır.

Yosan Burnu yarımadasının hemen 300 metre batısında yer alan oya gibi işlenmiş kıyıya ve antik çağdan kalma balık havuzlarına sahip olan Sülü Burnu görmenizi tavsiye ederim.

10-Ordu’nun Dereleri

Ordu’nun Dereleri

Ordu’nun dereleri bilmeyen duymayan kalmamıştır herhalde. Bu dereler üzerinde şiirler şarkılar yazıldı. Ah bir de derenin dilleri olsa da konuşsa ne güzel olurdu. Şehrin manzarasını anlatsa, Geçtiği mekanları bize söylese ne harika olurdu değil mi?

Buraya gelirken yanınıza mutlaka rahat elbiseler, piknik yapacağınız eşyalar ve fotoğraf makinesini alıp derenin kenarında harika bir gün yaşayabilirsiniz. Siz değerli okurlarımıza bu dereler üzerinde yazılan Ordu’nun Dereleri Şarkısını armağan ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here