PAYLAŞ
Ordu

Ordu Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Ordu 750.588 toplam nüfusu ile ülkemizin Karadeniz Bölgesinde bulunur. Ordu ilimize bağlı 19 ilçe bulunur. Ordu ilimiz göç veren bir yapıya sahiptir. Tipik Karadeniz İklimi görülse de Doğu Karadeniz Bölümüne göre daha az yağış alır. Ordu ilimiz denilince akla şüphesiz ilk başta Fındık gelir. Türkiye fındık üretiminde dünya lideri ve Ülkemizde en çok fındık üretilen ilidir. Ordu ilimiz yakın tarihte turizm olarak büyük ilerleme kaydetmiştir. Buraya yerli ve yabancı birçok turist akın etmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip ziyaret etmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Ordu Boztepe 

10:00-13:00

Selimiye Mahallesinde bulunan yol güzergahından Oğmaca-Yaraşlıçevre yolu bağlantısı ile ulaşım yapıldığı gibi Atatürk parkında bulunan teleferikle de ulaşılabilir.

Taşbaşı Kilisesi

13:30-15:00

Ordu kent merkezine bağlı Taşbaşı Mahallesinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır.

Karaoluk – Çiseli Şelalesi

15:30-18:00

Ordu Merkezine bağlı  Karaoluk Köyü sınırları içerisinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

2.Gün

Ordu Perşembe Yaylası

10:00-14:30

Ordu ilimize gelince de buradan de kesinlikle Aybastı ilçemizden bulunan Perşembe Yaylasını görmeden dönmeyiniz. Yolun büyük bölümü asfalt olup geri kanlı ise toprak yoldur. Buraya kara yolunda dolmuşlarla rahatlıkla ulaşım yapabilirsiniz.

Uzundere Şelalesi

15:00-18:00

Ordu iline bağlı Aybastı ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.

3.Gün

Fatsa Kabakdağ Köyü

10:00-12:30

Ordu ilinin Fatsa ilçesine bağlı bir köydür. Buraya özel aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

Gaga Gölü

13:00-15:30

Fatsa İlçe merkezine 10 km uzaklıkta Sefaköy sınırları içinde yer almaktadır. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanır.

Bolaman Kalesi

16:30-18:00

Ordu-Samsun karayolu üzerinde Bolaman Beldesi’nde bulunur. Fatsa ilçesine 4 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşım sağlanabilir.

4. Gün 

Yason Burnu

10:00-13:30

Eski Ordu-Samsun karayolu üzerindedir. Ordu kent merkezine 35 km, Perşembe ilçesine ise 20 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Yason Kilisesi

14:00-16:00

Ordu İlimiz Perşembe ilçesi Çaytepe köyü sınırları içerisinde Yasonburnu yarımadası üzerinde yer alır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

5. Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Ordu Boztepe Selimiye Mahallesinde bulunan yol güzergahından Oğmaca-Yaraşlıçevre yolu bağlantısı ile ulaşım yapıldığı gibi Atatürk parkında bulunan teleferikle de ulaşılabilir. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Ordu Perşembe YaylasıOrdu ilimize gelince de buradan de kesinlikle Aybastı ilçemizden bulunan Perşembe Yaylasını görmeden dönmeyiniz. Yolun büyük bölümü asfalt olup geri kanlı ise toprak yoldur. Buraya kara yolunda dolmuşlarla rahatlıkla ulaşım yapabilirsiniz. Daha Fazla bilgi için Tıklayınız.
Ulugöl Tabiat ParkıGölköy ilçe merkezine 17 km uzaklıkta Süleymaniye ve Haruniye Köyü sınırlarında yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşılabilir.
Karaoluk – Çiseli ŞelalesiOrdu Merkezine bağlı  Karaoluk Köyü sınırları içerisinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Uzundere ŞelalesiOrdu iline bağlı Aybastı ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Yason BurnuEski Ordu-Samsun karayolu üzerindedir. Ordu kent merkezine 35 km, Perşembe ilçesine ise 20 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Ünye KalesiÜnye ilçe merkezine 9 km uzaklıkta Ünye-Niksar karayolu üzerinde Kale Köyü sınırlarında yer almaktadır. Ünye ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Asarkaya Kent OrmanıOrdu iline bağlı Ünye ilçesinde bulunur. Ünye ilçesine 4 km uzaklıktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım yapılabilir.
Gaga GölüFatsa İlçe merkezine 10 km uzaklıkta Sefaköy sınırları içinde yer almaktadır. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanır.
Fatsa Kabakdağ KöyüOrdu ilinin Fatsa ilçesine bağlı bir köydür. Buraya özel aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
Çambaşı YaylasıKabadüz ilçe sınırlarında bulunan Çambaşı Yaylası Karadeniz Bölgesinin en önemli yaylalarından biridir. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
Ablak Taşı ve Geçilmez KanyonuOrdu ile Giresun il sınırını çizen bir Kanyondur. Buraya şahsi aracınızla ulaşım sağlanabilir.
Yason KilisesiOrdu İlimiz Perşembe ilçesi Çaytepe köyü sınırları içerisinde Yasonburnu yarımadası üzerinde yer alır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Paşaoğlu Konağı ve Etnografya MüzesiAltınordu İlçe merkezinde Selimiye Mahallesinde Boztepe yolu üzerinde bulunmaktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Bolaman KalesiOrdu-Samsun karayolu üzerinde Bolaman Beldesi’nde bulunur. Fatsa ilçesine 4 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşım sağlanabilir.
Taşbaşı KilisesiOrdu kent merkezine bağlı Taşbaşı Mahallesinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır.
Yeşilce – Topçam Yaylalarıİlimizin Mesudiye ilçesinde bulunur. ulaşımı asfalt yolla rahatlıkla sağlanmaktadır. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Atik İbrahim Paşa(Orta) Camiİlimizin merkezinde bulunur. Yaya olarak ulaşmak mümkündür. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Delikaya Kaya MezarıOrdu ilimizin merkeze bağlı Delikkaya köyünde bulunur. Delikkaya köyüne giden araçlarla rahatlıkla ulaşım sağlanır. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Perşembe- CittaslowOrdu ilimizin Perşembe İlçesinde bulunur.  Perşembe sahil yolunda ulaşılır. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Kardeşler Köyü Kaya MezarıUlubey İlçesine dolmuşlarla yada özel aracınızla asfaltla ulaşım sağlanır. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.

Ordu İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
AkkuşAkkuş Ordu iline bağlı bir ilçedir. Akkuş ilçesi Ordu il merkezine 122 km uzaklıkta yer almaktadır. Ordu kent merkezinden buraya giden araçlar bulunuyor. Bu araçlar çok rahat ulaşım yapılabilir. Akkuş Gezilecek Yerler
AybastAybastı Ordu iline bağlı bir ilçedir. Aybastı ilçesi Ordu il merkezine 87 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya İstanbul’a her gün otobüs seferleri bulunmaktadır. Yine buradan Saat Başı Fatsa  Aybastı Arası Karşılıklı Dolmuşlar Vardır. Ayrıca İl merkezinden ve Samsun merkezden buraya Otobüs seferleri bulunmaktadır. Aybast Gezilecek Yerler
Çamaş Çamaş Ordu iline bağlı bir ilçedir. Çamaş ilçesi Ordu il merkezine 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Çamaş-Fatsa arası 18 km’dir. Buraya  Fatsa’dan her gün yarım saat aralıklarla minibüs seferleri bulunur. Bu minibüslerle ulaşım sağlanır. Fatsa PTT binasının karşısında minibüs durağı bulunmaktadır. Çamaş  Gezilecek Yerler
ÇatalpınarÇatalpınar Ordu iline bağlı bir ilçedir. Çatalpınar ilçesi Ordu il merkezine 57 km uzaklıkta yer almaktadır. İlimizde hafta içi hafta sonu Ordu kent merkezinde günde bir araç buraya gelmektedir. Yine Fatsa ilçesinde buraya gelen minibüsler bulunmaktadır. Bu araçlarla buraya ulaşım yapılabilir. Çatalpınar Gezilecek Yerler
ÇaybaşıÇaybaşı Ordu iline bağlı bir ilçedir. Çaybaşı ilçesi Ordu il merkezine 109 km uzaklıkta yer almaktadır. Çaybaşı küçük bir ilçedir. Ordu merkezden buraya gelen araçlarla ulaşım sağlanabilir. Çaybaşı Gezilecek Yerler
FatsaFatsa Ordu iline bağlı bir ilçedir. Fatsa ilçesi Ordu il merkezine 55 km uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz Sahil yolu Fatsa ilçesinde geçmektedir. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir. Fatsa Gezilecek Yerler
GölköyGölköy Ordu iline bağlı bir ilçedir. Gölköy ilçesi Ordu il merkezine 63 km uzaklıkta yer almaktadır. Kent merkezinden buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır. Gölköy Gezilecek Yerler
GülyalıGülyalı Ordu iline bağlı bir ilçedir. Gülyalı ilçesi Ordu il merkezine 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Ordu kent merkezinde buraya gelen araçlarla ulaşım sağlanır. Gülyalı Gezilecek Yerler
GürgentepeGürgentepe Ordu iline bağlı bir ilçedir. Gürgentepe ilçesi Ordu il merkezine 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Ordu kent merkezinden buraya gelen araçlarla ulaşım sağlanır. Gürgentepe Gezilecek Yerler
İkizce İkizce Ordu iline bağlı bir ilçedir. İkizce ilçesi Ordu il merkezine 92 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya  Ünye İlçesindeki Otobüs Terminalinden her saat araç kalkmaktadır. Yarım saat yolculuktan sonra buraya ulaşılır. İkizce  Gezilecek Yerler
KabadüzKabadüz Ordu iline bağlı bir ilçedir. Kabadüz ilçesi Ordu il merkezine 21 km uzaklıkta yer almaktadır. Ordu kent merkezinde buraya gelen araçlarla ulaşım sağlanır. Kabadüz Gezilecek Yerler
KabataşKabataş Ordu iline bağlı bir ilçedir. Kabataş ilçesi Ordu il merkezine 72 km uzaklıkta yer almaktadır.Ordu-Fatsa Karayolu üzerinden Kabataş ilçesine ulaşılabilir. Kabataş Gezilecek Yerler
Korgan Korgan Ordu iline bağlı bir ilçedir. Korgan ilçesi Ordu il merkezine 67 km uzaklıkta yer almaktadır. Fatsa otogardan buraya her yarım saate bir minibüs seferi bulunur. Yine Ordu merkez ve Samsun’da buraya günlük tek sefer yapan araçlar bulunur. Korgan Gezilecek Yerler
Kumru Kumru Ordu iline bağlı bir ilçedir. Kumru ilçesi Ordu il merkezine 65 km uzaklıkta yer almaktadır. Ordu kent merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Kumru  Gezilecek Yerler
MesudiyeMesudiye Ordu iline bağlı bir ilçedir. Mesudiye ilçesi Ordu il merkezine 120 km uzaklıkta yer almaktadır. Ordu merkezden buraya belirli saatlerde minibüs seferleri bulunmaktadır. Bu araçlarla buraya ulaşım sağlanabilir. Mesudiye Gezilecek Yerler
PerşembePerşembe Ordu iline bağlı bir ilçedir. Perşembe ilçesi Ordu il merkezine 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya Samsun ve Ordu illerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Buraya düzenli olarak günün belirli saatlerinde otobüs ve minibüs seferleri bulunuyor. Perşembe Gezilecek Yerler
UlubeyUlubey Ordu iline bağlı bir ilçedir. Ulubey ilçesi Ordu il merkezine 22 km uzaklıkta yer almaktadır. Kent merkezinden buraya gelen araçlar bulunur. Bu araçlarla ulaşım sağlanır. Ulubey Gezilecek Yerler
ÜnyeÜnye Ordu iline bağlı bir ilçedir. Ünye ilçesi Ordu il merkezine 76 km uzaklıkta yer almaktadır. Samsun’dan Sahil şeridini takip ederek buraya ulaşılabilir. Ünye Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
Uçakla2015 yıllında Ordu ilimizin Gülyalı ilçesi ile ile Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında inşa edilmiştir. Buraya İstanbul’dan direk uçuş yapan uçak bulabilirsiniz. Yine  Trabzon veya Samsun hava limanı kullanılabilir. Samsun hava limanı 165 km, Trabzon hava limanı 180 km uzaklıktadır.
OtobüsleÜlkemizin her noktasında otobüslerle buraya ulaşmak mümkündür. Direk ya da aktarmalı bir şekilde ilimize ulaşılabilir.
TrenleKilis’te Demir yolu yoktur.
GemiyleOrdu deniz kenarında olması sebebi ile burada birçok barınak bulunmaktadır. Ünye ilçesinde liman bulunmaktadır. Ordu merkezde ise iskele ve gümrük bulunmaktadır.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Ordu’ya gelebilirsiniz. Ordu’ya gelen kara yolları gayet düzgündür.  Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

 • Samsun Ordu arası yaklaşık 150 km
 • Trabzon Ordu arası yaklaşık 180 km
 • Zonguldak Ordu arası yaklaşık 700 km
 • Erzurum Ordu arası yaklaşık 395 km
 • Ankara Ordu arası yaklaşık 565 km
 • İstanbul Ordu arası yaklaşık 890 km
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Ordu içinde geçerlidir.
MetroOrdu’da metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayOrdu’da tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk OtobüsüOrdu ilimizde belediye ait otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüsler şehrin birçok noktasına ulaşılabilir.
MinibüsOrdu şehir içi ulaşımı dolmuşlarla sağlanmaktadır. İl merkezinde toplam 4 hat bulunur. ilimizin her noktasına bu dolmuşlarla ulaşılabiliyor. Ünye ve Fatsa ilçesine yine dolmuşlarla ulaşılabiliyor.

Alışveriş

Ordu ilimizin merkezinde birçok mağaza ve dükkan bulunur. Burada istediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. İlimizde ne satın alınır sorusuna cevap olarak bir liste hazırladık. Buraya geldiğinizde bunları satın alabilirsiniz.

 • Fındık
 • Mısır Unu
 • Baston
 • Oyalı yemeniler
 • Ahşap sepet
 • Yakma resim
 • El üretimi kaval
 • Klarnet

Yeme İçme

Ordu ilimiz bilindiği üzere çok yağış almaktadır. Bu nedenle ilimiz yemyeşil bir ildir. Bu yeşillik sofralarda yerini almıştır. Karadeniz Mutfağını Fındık, Hamsi, Mısır Unu üçlüsü ile tanısak da ot yemekleri yerli halk tarafında sık tüketilmektedir. Ordu ilimize özgü yiyecek ve içecek çeşitleri şunlardır.

 • Pancar Çorbası
 • Mısır Çorbası
 • Kabak Çorbası
 • Isırgan Çorbası
 • Pancar (Kara lahana) Sarması
 • Pancar (Kara lahana) Döşemesi
 • Pancar (Kara lahana) Diblesi
 • Melocan(Diken ucu) Kavurması
 • Sakarca Mıhlaması
 • Galdirik Kavurması
 • Isırgan Yağlaşı
 • Hoşgıran Kavurması
 • Tirmit (Mantar) Kavurması
 • Çerkez Tavuğu
 •  Kabak Muhallebisi
 • Mısır Yağlaşı
 •  Pallobye
 • Keşkek (Gendeme)
 • Fırım Fasulyesi
 • Kaldirik kayganası
 •  Mısır yarmalı aş sarması
 • Kaldirik kavurması
 • Taze bezelye kayganası
 • Sakarca yemeği
 • Pezik kayganası
 • HAMSİ YEMEKLERİ
  1. İçli Tava
  2. Hamsi Buğulaması
  3. Hamsi Köftesi
  4. Hamsi Tava                                                                     5. Hamsi Kayganası

Nerede Kalınır

Ordu ilimiz Turizm açısında önemli bir kenttir. Burada birçok otel, pansiyon ve daireler bulunur. Kent merkezi dışında Ünye ve Fatsa ilçelerinde birçok konaklama yeri bulunur. Ordu ilimizde her bütçeye uygun konaklama yeri bulunur. İlimizde bulunan bazı konaklama yerleri şunlardır.

 • Ünye Kaygılar Otel
 • Enginyurt City Otel
 • Balıktaşı Hotel
 • Yalıhan Arı Otel
 • Atik Otel
 • Anemon Ordu
 • Padya Hotel
 • Otel Hasan Bey Ünye
 • City Balıktaşı Hotel
 • Çambaşı Hotel

Gece Hayatı

Ordu’da gece hayatı Batı Karadeniz Bölgesindeki illere göre biraz daha sönük geçmektedir. Yine Doğu Karadeniz Bölgesindeki illere göre ise daha hareketli geçmektedir. İlimizde gece kulübü pek bulunmamaktadır. Daha çok bar ve cafe bulunur. Buraya gelen biri kesinlikle memnun bir şekilde döner. Canlı Karadeniz Müziği eşliğinde eğlenebilirsiniz. İlimizde bulunan bazı mekanlar şunlardır.

 • Bar & Bar
 • Jazz Cafe
 • Ordu Cafe’s
 • Köşk Pub
 • İskele Bahçe
 • Teras Cafe
 • İstasyon Bistro Cafe

Konsolosluklar

Ordu’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ordu ilimize yolunuz düşerse bunları yapmadan geri dönmeyiniz.

 • Ordu’da güneş batışına yakın gidip Boztepe’ye oturup gün batımını izleyin.
 • Ordu ilimizde bulunan harika yayalarını gezin. Özellikle Topçam, Keyfalan ve Argın yayları gibi.
 • Ordu ilimizde bulunan Gaga gölü ve Ulugölü mutlaka görüp bol bol fotoğraf çekin
 • Yöresel yemeklerinin tadına bakmadan ve Yerel halkla sohbet etmeden dönmeyiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz