PAYLAŞ
Fatsa

Fatsa Ordu iline bağlı bir ilçedir. Fatsa ilçesi Ordu il merkezine 55 km uzaklıkta yer almaktadır.

Fatsa İlçesi

Fatsa ilçesi Karadeniz kıyısına 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Fatsa Karadeniz Bölgesinin en modern ilçesidir. Fatsa güzel bir doğaya sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Fatsa Hangi Şehirde
Fatsa Haritası
Fatsa Meydan

Fatsa Adası

Karadeniz’in nadir adalarından biri olan Fatsa Adası sahile 1.5 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaklaşık 1 dönüm büyüklüğe sahip olan Fatsa Adası taşlar ve kayalardan oluşmaktadır. Ada üzerinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Adada sadece bir deniz feneri bulunmaktadır. İlçeden adaya tekne ile ulaşabilirsiniz.

Fatsa Bolaman
Fatsa Nerede, Nasıl Gidilir
Fatsa Sahil

Sarmaşık Kaplıcaları

İlçe merkezine 13 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile buraya ulaşabilirsiniz. Sarmaşık Kaplıcalarının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Kaplıcaların ilk olarak Cenevizliler zamanında kullanıldığı bilinmektedir. Kaplıca suları 47 derece sıcaklığa sahiptir. Kaplıca suları romatizmalı hastalıklara ve kemik hastalıklarına iyi gelmektedir.

Fatsa

Gaga Gölü

İlçe merkezine 10 km uzaklıkta Sefaköy sınırları içinde yer almaktadır. Çevresi fındık ağaçları ile çevrili olan Gaga Gölü muhteşem görüntüsü ile bölgenin en önemli doğal yerlerindendir. Gaga Gölünün tam ortasında kilise adası olarak adlandırılan bir adacık bulunmaktadır. Göl içinde kerevit, sazan ve kadife balığı yetişmektedir. Gaga Gölü doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Fatsa Plajları

Fatsa ilçesinde turizm açısından önemli çok sayıda doğal plaj bulunmaktadır. Fatsa ilçe merkezinde halk plajı bulunmaktadır. Bunun dışında Belicesu ve Yalıköy çevresinde güzel kumsallara sahip plajlar da bulunmaktadır.

Göreği Manastırı

İlçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Evkaf Köyü sınırlarında yer almaktadır. Manastır; Pont Devleti zamanında kalmıştır. Manastır içinde kale, şato, kilise kalıntıları bulunmaktadır. Günümüze ulaşan bu kalıntılardan burada büyük bir şehir olduğu tahmin edilmektedir.

Haznedar Konağı

Fatsa ilçesine 9 km uzaklıkta bulunan Bolaman Beldesinde yer almaktadır. Bolaman Beldesinin simgesi olan Haznedar Konağı; Osmanlı Döneminde 18. Yüzyılda Mehmet Bey tarafından inşa edilmiştir. 200 yıllık bir geçmişe sahip olan Haznedar Konağı tarihi yapısı ve mimarisi ile görülmeye değer yerlerdendir.

2 YORUMLAR

 1. Sayin admin Fatsaya özgü yemekler çeşitleri nelerdir, nerelerde en lezzetli,nerede konaklama yapalım bunlar hakkında da bizleri bilgilendirirseniz çok memnun olurum . Teşekkürler .

  • Hocam Fatsa’ya özgü yemek listesi aşağıdaki gibidir. Fakat biz özellikle sahilde Balık yemenizi öneriyoruz. Çok lezzetli oluyor..

   TAZE FASULYE
   TURŞİ KAVURMA
   MALEZ
   HAMSİLİ EKMEK
   HAMSİ KAYGANA (KARGANA)
   HAMSİLİ PİLAV
   KEŞKEK
   MANTAR (TİRMİT)
   PAZI KAYGANA
   PAZI YEMEĞİ
   PAZI BURMALISI
   YOĞURTLU PEZÜK
   YABANİ LAHANA (GALDİRİK)
   GÜRCÜ KAVURMASI
   HARHAŞİ ( DÜDEYİ )

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz