PAYLAŞ
Patnos

Ağrı ilimizin 7 ilçesinden biridir. Ağrı il merkezine 82 km uzaklıktadır. Ağrı-Bitlis ,Ağrı-Muş ve Ağrı- Bitlis yolların kavşağında olması hızlı gelişmesine vesile olmuştur. Patnos ilçesi Ağrı ilimizin nüfus  yoğunluğu açısında en büyük ilçesidir. Buraya ulaşmak için Ağrı il merkezinden Patnos’a giden dolmuşlar vardır. Ayrıca çevre illerden direk Patnos’a giden araçlar bulunur.

Ağrı İlçeleri
Ağrı İlçeleri

Patnos ilçemizin tarihine bir göz atacak olursak;

Patnos’un tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Birçok medeniyeti misafir eden bu ilçe bazı medeniyetlerden birçok iz de bırakmıştır. Bu medeniyetler bazıları şunlardır: Urartular, Asurlular, Roma, Bizans, Selçuklular, Karakoyunlular, Osmanlılar vb. Bu bölgede en çok hüküm süren medeniyetlerden biri Urartulardır. Bu devlet zamanında günümüze ulaşan birçok eseri de vardır.  İlçe 1. Dünya savaşı sırasında Rusların işgaline uğramıştır. Daha sonra Başarlı savaşlar yapılıp ilçeyi ülkemize tekrar kazandırılmıştır. 1936 yıllına kadar köy olan Patnos bu tarihte ilçe olma özeliğini kazanarak Ağrı iline bağlanmıştır. İlçemize bağlı 1 belde 91 köy ve 16 mahalle bulunmaktadır.

Şimdi ise Patnos ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerine göz atalım:

Patnos ilçemizde etrafa baktığımızda Süphan Dağının görkemi adeta bizi büyülemektedir. Kışın zirvesine doğru baktığımızda adeta gelinlik giymiş gibi ilçeyi selamlamaktadır. Yaratığı muhteşem manzarayı ölümsüzleştirmek lazım. Bunun dışında ilkbahar da doğası, yeşilliği ile kendine çekmeyi başarmaktadır.

 

 

Şimdi birde medeniyetlerin bıraktıkları izlere bakalım.

Anzavur Tepe: ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır. Şimdiki ismi kot tepesi olarak bilinir. Ayrıca Patnos kalesi olarak da bilinir. Bu yapı Urartularda kalma  en tanınmış yapıdır. Bu yapı zamanın vermiş olduğu tahribat yapıyı iyice yok olma noktasına getirilmiştir. Günümüzde harabe şeklinde bulunan bu yapı son yıllarda yapılan kazı çalışmalarında önemli kalıntılara rastlanmıştır. Bu kalıntıları Erzurum ve Van Müzelerinde sergilenmektedir.

Anzavur Tepesi
Anzavur Tepesi

Girik tepe: İlçe merkezine 1 km uzaklıktadır. Bu tepe aynı zamanda Değirmen tepe olarak da bilinir. Bu yapıyı Urartularda kalma bir saray olduğu rivayet edilir. Burada yapılan kazılarda herhangi bir yazı veya belgeye rastlanmamıştır. Fakat rivayet edildiğine göre burası Urartular için önemli merkezi bir yermiş. Fakat sonraki yıllarda devletler tarafında yağmalamıştır. Yüksekliği yıllar geçtikçe düşmektedir.

Girik Tepe
Girik Tepe

Sonuç olarak bu doğa ve tarihi olarak hem Ağrı ilimiz için hem de bölgemiz için önemli bir yere sahip olan bu ilçemize yolunuz düşerse ziyaret etmenizi öneririz.

Patnos
Patnos

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz