PAYLAŞ
Pembe Köşk

Nerede: İzmit

Nasıl gidilir: yaya olarak gidilebilir. Özel aracınızla da gidebilirsiniz.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: yaklaşık 500 m

Sizinle bugün İzmit’in merkez ilçesi Hacı Hasan da bulunan pembe köşkü size tanıtacağım. 20. yy başlarında yapılan bu köşk cumhuriyetin en önemli eserlerinden biri olarak görülmektedir.

Bu köşk vali konağın yanında yapılmıştır. Üç katlı olan bu köşk günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bu müze zamanla onarımdan geçilmiştir. Ankara da bulunan pembe köşkün mimarisi ile aynıdır. Bu köşkte devlet adamlarının yaşadığı söylenilir. Bugün müze olarak kullanılan bu köşk cumhuriyet dönemin eserlerini sergilemektedir. Bu köşk aynı zamanda İzmit’in merkeze ilçesine bağlı Hacı Hasan mevkinde lokanta/restoran türünde hizmette vermektedir. Yiyecek ve içecekleri çok lezizdir. Giden o tadı damağında kalıyor. burada kalma yerleri de mevcuttur buraya gelmeden rezervasyon yapmanız gerekir. Manzarası sizi adeta büyülüyor. Saatlerce manzarasını bıkmadan seyredebilirsiniz. Bu köşke pembe denilmesinin sebebi ise çeşitli söylentiler bulunmaktadır.

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düştüğünde bu manzara, leziz yiyecek ve içeceklerden mahrum kalmayınız sağlıcakla kalın…

Pembe Köşk
Pembe Köşk

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz