Peru'nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Peru'nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

31.774.225 toplam nüfusuyla Güney Amerika’nın batısında yer alan Peru, tarihi ve turistik yerleriyle popüler olan bir ülkedir. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus’la sınırı bulunan ülkelerdir. 

Göz at ;

  1. Lima Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Peru’da Gezilecek 10 Yer
  3. Peru Nerede?
  4. Peru’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Peru Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

İnkaların ülkesi olarak da bilinen Peru’da gezip görmeniz gereken birçok yer bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezmeniz gereken 10 gözde yeri seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Nazca Çizgileri

Dünyaca ünlü Nazca çizgilerinin yer aldığı Naca Çölünü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu çöl, Nazca ve Palpa şehirlerin arasında konumlanmıştır. Her yıl milyonlarca turist sadece bu çizgileri görmek için bu çöle uğrar. Çizgiler oldukça dikkat çekmektedir. Bazıları çok kısa ve küçük olurken bazı çizgiler ise kilometrelerce uzun olmaktadır. Bu uzun çizgileri görmek için  gezi uçaklarıyla yapılan 20-30 dakikalık turlara katılabilirsiniz. Çölde yer alan bu gizemli çizgiler, bazı canlı biçimlerini ya da geometrik şekilleri betimlemektedir. Görmede geçmeyin derim.

2-Lima Katedrali

Peru’nun başkenti ve en büyük şehri olan Lima’da yer alan Lima Katedrali, ilk olarak 1535 yıllında inşa edilmiş. Daha sonra deprem sonucunda yıkılmış yerine yeni bir katedral yapmışlar. Bu katedral de yangın sonucunda yanmış. Son olarak günümüzdeki 3. katedrali inşa etmişler. Bu katedral şehrin en önemli yapılarından biridir. Katedral içinde Lima’nın kurucusu Pizzaro’nun kemikleri bulunuyor. Ayrıca katedral önünde de Pizzaro’nun heykeli yer alıyor.  Haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu katedral, şehrin kalbi olarak bilinen Plaza de Armas Meydanında bulunuyor.

3-Pizarro Sarayı

Peru’nun başkenti ve en büyük şehri olan Lima’da yer alan Pizarro Sarayı, 1600’lü yıllarda inşa edilmiş. 1687 yıllında büyük bir deprem sonucunda baya zarar görmüş 1938 yıllında restore edilmiştir. Günümüzde  Hükümet Sarayı olarak kullanılan bu yapı, mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Ülkenin ve şehrin simgesi haline gelen bu saray, şehrin kalbi olarak bilinen Plaza de Armas Meydanında bulunuyor.

4-Miraflores Bölgesi

Ülkenin başkenti Lima’nın en popüler ve en elit bölgesidir. Şık restoran ve barların bulunduğu zenginlerin yeri diyebiliriz. Deniz kenarındaki konumuyla ziyaretçiler harika manzara şölenleri sunmaktadır. Özellikle bölgede yer alan Parkque del Amor yani Aşk Parkını ziyaret edin. Eşiniz veya sevgilinizle buraya gelip romantik bir ortam yaşayabilirsiniz. Parkta harika bir manzara bulunur. Bunun dışında bölgede yer alan mekanlara gidip bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Yine gece mekanlarına gidip sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

5-Coricancha Güneş Tapınağı

İnka İmparatorluğunun da tarihi başkenti Cusco’da yer alan Coricancha Güneş Tapınağı, İnka Medeniyeti’ne ait önemli bir tapınaktır. Bu tapınak, Güneş tanrısı İnti adına inşa edilmiştir. İnka medeniyeti imparatorluklarını “Güneş’in Oğlu” olarak gördükleri için bu tapınağa büyük önemle inşa etmişlerdir. Hatta iç duvarlarının hepsini altınla kaplamışlardı. Daha sonra buraya gelen İspanyollar bu altınları ülkelerine taşımışlar. Günümüzde bu tapınak müze olarak kullanmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

6-Plaza de Armas Meydanı

Plaza de Mayor adıyla bilinen Plaza de Armas Meydanı, Başkent Lima’nın kalbi olarak bilinmektedir. Şehrin en önemli ve en popüler noktasıdır. Günün her saati canlı ve renkli olmaktadır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Yolunuz Lima şehrine düşerse ilk uğramanız gereken yer bu meydan olmalıdır. Bu meydan çevresinde çok sayıda otel, restoran, Cafe, Gece Mekanı ve Alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

7-İtalyan Sanat Müzesi

Ülkenin başkenti Lima’da yer alan İtalyan Sanat Müzesi, 1923 yılında İtalyanlar tarafında ülkenin 100. yıl kurtuluşunda hediye edilen bir müzedir. Bu müze, Lima Ulusal Kültür Enstitüsü idaresi bünyesinde hizmet vermektedir. Bu nedenle ülkede kamu kurumun bünyesinde hizmet veren tek Avrupa sanatı müzesidir. Bu nedenle çok önemli bir yere sahiptir. Her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Müzede heykeller, tablolar, çizimler, baskılar ve seramik ögeleri olmak üzere iki yüzden fazla orijinal eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

8-Machu Picchu Antik Kenti

Andes dağlarının üzerinde denizden 2100 metre yükseklikten inşa edilen Machu Picchu Antik Kenti, Günümüze kadar iyi bir şekilde korunmuş olarak ulaşan bir İnka kentidir. Bu kent Peru’nun en önemli Dünya’nın ise sayılı güzel kentlerinden biridir. Bu kent,  7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilmiştir. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bu kentti yıl boyunca milyonlarca insan ziyaret etmektedir. Burayı ziyaret ettiğinizde daha önce neden gelmedim diye hayıflanacaksınız.

9-Arequipa

Peru’nun güneyinde yer alan Arequipa, yaklaşık 800 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. kentidir ve aynı zamanda en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. ”Beyaz Şehir” olarak bilinir. En dikkat çekici özelliği üç adet volkanik dağ arasında konumlanmasıdır. Bu dağlar şehre ayrı bir renk katmıştır. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz düşerse bu şehri de ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

10-Mancora

Latin Amerika Ülkesi Peru’nun en güzel şehirlerinden biridir. Eskiden sadece balıkçıların akın ettiği bir yer iken günümüzde çok sayıda ziyaretçinin akın ettiği bir yer olmuştur. Burada yer alan plajlar, dünyada en çok ziyaret edilen plajları arasında yer almaktadır. Neredeyse dünyanın her yerinden sörfçülerin akın ettiği bir yer konumdadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gidip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Buraya gitmeden önce 2008 yapımı ”Mancora” Filmini izleyip öyle gidin derim


Bunlar dışında Peru hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Peru

Nüfus: 31.774.225

Başkent: Lima

Resmi Dilleri: İspanyolca, Aymaraca

Para Birimi: Nuevo Sol

Bulunduğu Kıta: G. Amerika

Kuruluş Tarihi: 28 Temmuz 1821

Önemli Şehirleri: Lima, Machu Picchu, Cusco, Arequipa, Iquitos, Trujillo, Mancora, Puno

Vize Durumu: Buraya 90 gün sürelik vizesiz seyahat edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here