Sadece kimlikle gidebileceğiniz 10 farklı yabancı şehir
Sadece kimlikle gidebileceğiniz 10 farklı yabancı şehir

Seyahat severlerin yeni yerler keşfetmek istemelerinin önündeki en büyük engel bana göre vize ve pasaport işlemleridir. Bu işler oldukça uzun ve yorucudur. Fakat bazı ülkeler ve özelinde yatan şehirler var ki bunlara hiç gerek kalmadan sadece T.C nüfus cüzdanımızla giriş yapabiliyoruz. İşte bu ülkelerden yer alan 10 harika şehri sizin için seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o şehirler…

Kiev

Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehridir. Kiev şehri 430 – 460 yılları arasında yapımına başlanmış ve şimdilerde 3.5 milyon civarında bir nüfusa sahiptir.

Türklerin yurt dışında en çok gittikleri şehirlerin başında gelmektedir. 2017 yılında Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan vizesi seyahat antlaşması nedeniyle kente gelen Türklerin sayısında gözle görülür bir artış gözlemlenmiştir.

Bu şehirde çok sayıda turistik yapı bulunmaktadır. Bunun yanında gece hayatı ve eğlence merkezlerinde keyifli bir tatil imkanı yaşayabilirsiniz. Kiev hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.<< Kiev Gezi Rehberi

Lviv

Lviv ya da İlbav, Ukrayna’nın batısında bulunan bir şehirdir. Şehir 860 bin nüfusu ile ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunur. 5. Yüzyılda kurulan bu kent Polonyaların elindeydi. 2. Dünya savaşında en çok etkilen şehirlerden biridir.

Savaştan sonra Polonya batıya kaydırması ile bu şehir Ukrayna’ya bağlanmıştır. Buraya başta Türkiye’den olmak üzere çok sayıda turist akın eder. Gezilip görülecek çok sayıda mekanı bulunur. Buraya gelip şehirde yer alan tarihi yapıları ve doğal güzellikleri gezin. Lviv hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.<< Lviv Gezi Rehberi

Kharkiv

Kharkiv, ya da Harkiv veya Harkov olarak bilinen şehir Ukrayna’nın Kuzeydoğusunda bulunan bir kenttir. 1.437.753 toplam nüfusu ile ülkenin en kalabalık 2. büyük şehridir. Şehir aynı zamanda Harkiv Oblastı’nın idari merkezidir.

Kharkiv şehrinde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur. Bu şehir birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Şehir 1935 yıllına kadar Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyete başkentlik yapmıştır.

Bunun dışında 1917 yıllında Sovyet Birliklerin Ukrayna’da işgal ettikleri ilk şehirdir. Kharkiv şehri bir öğrenci şehri olup burada çok sayıda bilim merkezleri bulunur. Şehirde gezip görmeniz gereken çok sayıda turistik yapı bulunur. Bu yerleri gezmeden kesinlikle geri dönmeyiniz. Şimdi Kharkiv hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Kharkiv Gezi Rehberi

Odessa

Odessa, Ukrayna’nın Güneybatısında bulunan bir liman şehridir. Şehir 1.010.558 toplam nüfusu ile Ukrayna’nın en büyük 3. şehridir. Aynı zamanda Doğu Avrupa ve Asya’yı, Akdeniz’e bağlayan köprü görevini de görmektedir. Şehirde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya başta Türkiye’den olmak üzere her yıl çok sayıda turist akın etmektedir.

Odessa şehri tarih boyunca Osmanlı, Rus ve Ukrayna gibi farklı kültürlerin etkisinde kalmıştır.  Yolunuz buraya düşerse şehir merkezinde ve çevresinde yer alan turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz. Odessa hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.<< Odessa Gezi Rehberi

Tiflis

Kura Irmağı’nın her iki yakasında yer alan Tiflis, Ülkenin başkenti ve yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. şehirde Gürcüler çoğunluklu olmak üzere Gürcüler, Ermeniler, Ruslar ve az miktarda Müslüman yaşamaktadır.

Dar ve dolambaçlı sokakları, geleneksel cumbalı evleri ve hanlarıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Tabi bunun yanında renkli gece hayatını unutmamak lazım. Buraya her yıl çok sayıda Türk vatandaşı ziyaret etmektedir. Buraya gelip ziyaret etmeniz gereken birçok yer bulunur. Bu şehir hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Tiflis Gezi Rehberi

Batum

Batum, Karadeniz kıyısındaki önemli bir liman ve ticaret merkezidir. Türklerin en çok gittiği yurt dışı kentidir. Yılda neredeyse 1.5 milyon civarı vatandaşımız bu kente gelmektedir.

Normalde 200 bin olan yerel halkın nüfusu, özellikle yaz aylarında gelen Türklerle birlikte milyonu aşmaktadır. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu şehir hakkında çok uzun bir yazı kaleme aldık. Verdiğimiz bu linki tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz. << Batum Gezi Rehberi

Kutayıs

Ülkenin batı bölümünde yer alan Kutaisi, Gürcistan’ın en büyük 2. kentidir. Yakın tarihte ülkenin parlamentosu bu şehre taşınmıştır. Bu nedenle ülkenin idari başkenti olarak bilinmektedir. Meclis bu şehre taşınınca şehirde birçok yeni yol ve bina yapıldı. Eski binalar onarıldı. Şehirde bir nevi modernleşti. Burada gezip görmeniz gereken çok yer yok. Fakat Unesco Dünya Miras listesinde 2 tane tarihi kilise bulunuyor.

Bunlar dışında yine birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Bagrati Katedrali, Kutaisi Sinagogu, Kutaisi Mezarlığı, Opera Binası, Colchis Çeşmesi, Prometheus Mağaraları ve Gelati Manastırı gibi turistik yerleri gezmeden geri dönmeyiniz.

Girne 

Girne, Kuzey Kıbrıs’ta yer alan bir liman kentidir. Kıbrıs Adasının en gözde tatil beldesi olan Girne’de gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Burada yaklaşık 65 bin kişi yaşamaktadır. Tabi bu turizme bağlı olarak bazen 2 ya da 3 katına kadar çıkabilmektedir. Buranın tarihi M.Ö 10. yüzyıla kadar dayanabilmektedir.

Kentin yüzölçümü 50 kilometrekaredir. Burada gezilip görülecek birçok yer olduğunu söylemiştik. Bunların başında Marina’nın tam karşısında bulunan, Venedik dönemlerinde kalma Girne Kalesi gelmektedir. Kalenin içinde Batık Gemi Müzesi, Halk Sanatları Müzesi ve yine kale yakınlarında yer alan İkon Müzesi gelmektedir.

Bunların dışında Mavi Köşk, Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği, Girne Yat limanı, Bellapaıs Manastırı ve ST. Hılerıon Kalesi gibi turistik yapıları gezip görmeden geri dönmeyiniz.

Karpaz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin doğusunda yer alan Karpaz, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yarımadadır. Burası deniz turizmi için oldukça harika bir alandır. Tarihî ve doğal görünümüyle Kıbrıs’ın en güzel bölgesi olarak da bilinmektedir.

Özellikle muazzam plajları sayesinde yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir.  Plajlarında deniz, kum ve güneşin keyfini yaşayabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse Altınkum Plajı, Apostolos Andreas Manastırı ve Zafer Burnu gibi turistik yapıları gezip görün derim.

10  Lefkoşa

Kıbrıs adasının ortasında yer alan Lefkoşa, hem Güney Kıbrıs Cumhuriyeti hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir. Bu haliyle Avrupa’nın bölünmüş en son başkentidir.  Burada şehri yeşil hat adında bir bölünme çizgisiyle ikiye bölünmüştür. Kuzey tarafında Türk güçleri, güney tarafında Rum güçleri ara bölgede ise BM güçleri bulunur.

Bu zaman zaman krizlere neden olsa da iki farklı devletin başkenti olarak tarihe de geçmiştir. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle kuzey tarafında birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse Barbarlık Müzesi, Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi, Selimiye Cami (St. Sophia Kilisesi), Surlariçi, Arap Ahmet Cami, Lefkoşa Surları, Büyük Han, Derviş Paşa Konağı, Kumarcılar Han, Mevlevi Tekke Müzesi ve Venedik Sütunu gibi turistik yerleri gezip görmeden geri dönmeyiniz.

11 Kişinev

Moldova ve Türkiye arasında yapılan son anlaşma ile Kişinev’e sadece Kimlik kartınızla gidip gelebilirsiniz. Kişinev, Moldova Cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir. Moldova, Avrupa’nın en fakir fakat en pahalı ülkelerinden biridir. Kişinev ülke için önemli bir sanayi ve ticaret kentidir. Şehirde gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here