Tiflis

Tiflis Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. Alışveriş
 6. Yeme İçme
 7. Nerede Kalınır
 8. Gece Hayatı
 9. Turlar
 10. Konsolosluklar
 11. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Şehirlerin tarihi efsanelerle başlar. Tiflis’in de büyük bir efsanesi vardır. Tiflis henüz ormanlara kaplı az bilinen bir yer iken, Iberia Kralı Vakhtang burada Sülün avlarken kentin kaplıcalarını fark etmiş ve ağaçları keserek burada bir şehir oluşturmuştur. Sıcak olması nedeniyle İngilizce Tbilisi diye yazılır ve Türkçesi Sıcak yer anlamına gelir. Tiflis kenti, Gürcistan’ın başkentidir ve şehirde Gürcüler çoğunluklu olmak üzere Gürcüler, Ermeniler, Ruslar ve az miktarda Müslüman yaşamaktadır. Şehirde her ne kadar trafik sağ kanattan aksa da, araçların direksiyonu genel olarak sağ tarafta. Yani bu durumu önceden bilmeniz faydalıdır.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Rustaveli Caddesi

09:00-10:30

Tiflis’in en ünlü caddesidir. Şehir merkezini boydan boya devam etmektedir. Sağlı sollu çok sayıda ünlü markaya ait alışveriş mağazaları, cafeler ve çok sayıda restoran ve Pub bulunmaktadır. Tiflis’e geldiğiniz zaman kesinlikle en az 1 tur atmalısınız.

St. Trinity Katedrali

11:00-12:00

Beş bin metrekare alan içine inşa edilmiş olan Katedral, Sovyet işgalinin hemen ardından yapılmıştır. Gürcülerin geleneksel kıyafetlerinden dolayı içeri girerken mutlaka kapalı giyinmelisiniz. Uzun kollu veya pantolon gibi. Elia tepesi üzerindeki katedral, yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Barış Köprüsü

13:00-14:00

Tiflis’in eski bölgesiyle yeni bölgesi arasında duran ve Kura nehri üzerinde yer alan güzel bir köprüdür. Üzerine çıktıktan sonra tam ortasında durup akan trafiği ve şehri izleyebilirsiniz. Akşamları binlerce renkli LED ışığından oluşan etkileyici bir ışık ekranıyla her tarafa renk katar.

Narikala Kalesi

14:30-15:00

Girişi ücretsiz olan bu kale, 4.yüzyılda İranlılar tarafından yapılmış ve 1827 yılında Tiflis’te ki büyük depremin etkisiyle büyük hasar görse de, restorasyona tabi kalmıştır. Kalede rehberli turlar bulunmamaktadır. Kalenin etrafında Old Town bölgesine ve Botanik bahçelere giden turistik yollar bulunmaktadır. Kalenin içi ise hayli dik yokuşlardan oluştuğu için rahat bir ayakkabı giymeniz önerilir.

Old Town (Eski Şehir)

16:00-19:00

Tiflis’in kalbinde, Narikale kalesinin hemen dibinde yer alan Old Town, yani Türkçesiyle eski Tiflis, özellikle yabancı ziyaretçilerin mutlaka gelinen noktalardan birisidir. Ruslar bu bölgeyi Perslerden aldıktan sonra kendi mimarilerine göre yenden dizayn etmişlerdir. Bölgede pek çok ilgi çeken restoran, dar sokaklar ve kiliseler bulunmaktadır.
Adres : 9 Vakhtang Gorgasali St

2.Gün

Aerial Tramway (Teleferik)

10:00-18:00

Narikala Kalesi ve Rike Park arasında gidip gelmek için çok eğlenceli bir teleferiktir. Ayrıca hızlı bir yol sağlar. Teleferik ile muhteşem Tiflis manzarasını altınıza alıp şehri izleyerek yol alabilirsiniz. Binebilmek için ne yazık ki nakit geçersizdir. Yanınıza hemen terminal girişlerinde satılan seyahat kartlarından almalısınız.

3.Gün

Mtatsminda Park

10:00-14:00

Muhteşem şehir manzaralı, aşırı derece çok eğlenceli ve 80 metre yükseklikteki salıncaklarıyla sizlere çok güzel eğlenebileceğiniz bir park hizmeti veriyor. Özellikle aile ile geliyorsanız sa çok eğleneceksiniz.

Funicular

14:30-16:00

1905 yılında hizmet vermeye başlayan Funicular, 360 derecelik görüşlere bile izin veriyor. En üste çıktığınız zaman şehri manzarası eşliğinde restoranlarda vakit geçirebilirsiniz.

Kartlis Deda

16:30-18:00

Kartlis Deda, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’de bir anıttır. Gürcü heykeltıraş Elguja Amashukeli, Gürcistan milli kıyafetindeki bir kadının yirmi metrelik alüminyum figürünü tasarlayıp, Sololaki tepesinin zirvesine dikti. Gürcülerin ulusal karakterlerini simgeleyen bir anıttır. Sol elinde dost olarak gelenleri selamlamak için bir kase şarap, sağ elinde ise düşman olarak gelenler için bir kılıç vardır. Şehir merkezini ziyaret edenler için mutlaka uğranılması gereken yerlerden birisidir.

4. , 5. ve Sonraki Günler

Jvari Kilisesi

10:30 – 11:30

Dünya mirası listesinde yer alan yalnız başına ıssız, rüzgârsız bir dağ tepesinde yer alan bir kilisedir. Mtkvari ve Aragvi nehirlerinin birleştiği yerde bulunmaktadır.

Samtavro Kilisesi

12:00 – 13:00

İçerideki kubbeli tavanı, taştan inşa edilmiş ve zemin desteği olmayan duvar kağıdı ve kutsal olayları tasvir eden şekilleriyle bir manastır komleksidir. Kompleksin çoğu 11.yüzyılda yapılsa da ilk yapılış tarihi 4.yüzyıla dayanmaktadır.

Svetitskhoveli Cathedral

13:30 – 17:30

Dünya Mirası Listesinde yer alan bu katedralin tarihinin 4. yüzyıla dayandığı söylenmektedir. Bu katedral, Gürcistan krallarının çoğu için taç giyme ve gömme alanı oldu. Kral Miriam ve Kraliçe Nana’yı vaftiz etmek için kullanıldığına inanılan 4. yüzyıl taş vaftiz metnini ve efsanenin hayat verici sütun kalıntılarını da bu katedralde görebilirsiniz.

Mtatsminda Pantheon

12:00 – 13:00

Birçok tanınmış Gürcü şair, yazar ve ulusal kahramanın dinlenme yeridir. Mutlaka gezmeniz gereken yerlerden birisidir. Füniküllerin üst kısmına çıkarsanız, şehri tam panoramayla göreceksiniz.

Kashveti Kilisesi

13:30 – 14:30

St. George Kashveti Kilisesi, Tiflis merkezdeki Rustaveli Caddesi’nde yer alan Parlamento binasının karşısında bulunan bir Gürcü Ortodoks Kilisesi’dir. Kashveti kilisesi, 1904-1910 yılları arasında mimar Leopold Bilfeldt tarafından yaptırılmıştır. Kilise, Gürcü soyluluğu ve burjuvazisi tarafından yapıldı. “Kashveti” adı, Gürcüce “taş” ve “doğum” için shva kelimelerinin kva’dan türetilmiştir. Efsaneye göre, on üç Asurlu Babanın Gareja’lı önde gelen 6. yüzyıl rahibi David, Tiflis’te hamile bırakılmasıyla suçlanan bir kadın tarafından suçlanınca bu ismi almıştır.

Botanik Bahçesi

15:00 – 17:30

Gürcistan Ulusal Botanik Bahçesi, 161 hektarlık bir alanı kaplar ve 4.500’den fazla taksonomik gruptan oluşan bir koleksiyona sahiptir. Tarihçesi üç asırdan fazla sürmektedir. İlk kez 1671’de Fransız gezgin Jean Chardin tarafından kraliyet bahçeleri olarak tanımlandı. Bahçeler Joseph Pitton de Tournefort’un kayıtlarında ve Prens Vakhushti’nin bestelediği Tiflis haritasında görülüyor. 1795 yılındaki Pers istilasına maruz kalmış bahçe, 19. yüzyılın başlarında yeniden canlandırıldı ve 1845 yılında Tiflis Botanik Bahçesi olarak resmen kuruldu.

Bahçe. 1896-1904 yılları arasında batıya doğru genişletildi. 1932-1958 yılları arasında eski Müslüman mezarlığı çevresindeki bölge botanik bahçesine dahil edildi. Bununla birlikte, ünlü Azerbaycan yazar Mirza Fatali Akhundov’un da dahil olduğu birçok mezar varlığını sürdürdü. Bahçenin merkezi girişi, Narikala Kalesinin eteklerinde bulunur.

Uplistsikhe Cave Town

11:00 – 13:00

Doğu Gürcistan’da bulunan Uplistsikhe, bir zamanlar Gürcistan tarihinde önemli bir rol oynamış, terk edilmiş kayaya oyulmuş bir kasabadır. Burası, M.Ö. 1000 civarında geç Tunç Çağı’nda kurulmuş ve MS 13. yüzyıla kadar yerleşim yeri devam etmiştir.

Georgian National Museum

14:40 – 18:00

Giriş ücretinin 5 lari olduğu müze, Rustaveli caddesi üzerinde yer almaktadır. Özellikle Gürcülerin Ruslarda özgürlüklerini kazanmaları sonrasın pek çok eser bu müzede sergilenmektedir. Öğrencilere 1 lari olan müze için 2-3 saat ayarlayabilirsiniz.

Metekhi Kilisesi

10:00 – 11:00

Tiflis’in ünlü Kura nehri kenarına 13.yüzyılda inşa edilmiş ve mimari yapısıyla ilgi çeken bir yapıdır.

Cuma Camii

14:00 – 15:00

Tiflis’in tek camisidir. Başkent Tiflis’te yaşayan az sayıda Müslüman (Ki bunlarda genelde Azeriler oluyor.) bu camide ibadetlerini yerine getirmektedirler.

Özgürlük Meydanı

16:00 – 20:00

Tiflis şehir merkezinde yer alır. Rustaveli caddesi üzerindedir. Tiflis’e gelen yabancı ziyaretçilerin hemen hepsi bu meydana gün içinde bir kaç defa mutlaka uğrarlar. Bir çeşit buluşma yeri gibidir. Ayrıca meydanda bulunan Mc Donalds ile yeme içme ihtiyaçlarınızı da giderebilirsiniz.

Leghvtakhevi Şelalesi

14:00 – 16:00

Şehir merkezinde yer alan ve yüksek kayalar arasından akan bir şelaledir. Şehir merkezinde özellikle yerel halkın yaz aylarında serinlemek için geldiği güzel bir şelaledir.

Gezilecek Yerler

Narikala Kalesi Tiflis’te Old Town denilen bölgey yukarıdan kuş bakışı gözlemlemenizi sağlayan güzel bir kaledir. Tiflis zamanında Moğolların elindeyken Narin Kale olarak adlandırılmış. O zamandan bu yana isim çok değiştirilmeden gelmiş. Kaleye çıkmak için Kura nehri üzerinde yer alan Rike Park’tan kalkan teleferikle kalenin tepesine çıkabileceğiniz gibi yürüyerekte çıkabilirsiniz.
Kashveti Kilisesi Rustaveli caddesi üzerinde yer almakta olup, girişi ücretsiz olan kiliselerden birisidir.
St. Trinity Katedrali  Tiflis’in tartışmasız en popüler ve kalabalık kiliselerinden birisidir. Sürekli bir ziyaretçi akını olmaktadır. Tavanı altın kaplama olan kilisenin girişi ücretsiz olduğu gibi, içeri girdikten sonra hemen girişte su içebileceğiniz birde çeşme bulunmaktadır.
Metekhi Kilisesi Tiflis’in ünlü Kura nehri kenarına 13.yüzyılda inşa edilmiş ve mimari yapısıyla ilgi çeken bir yapıdır. Kentin çok ziyaret edilen yapılarından birisidir. Kilisenin hemen ön tarafına ise Kral Vakhtang Gorgasali’ye ait bir heykel yaptırılmıştır.
Svetitshoveli Katedrali Mtsheta tarihi şehrinde yer alan, ya da diğer ifadesiyle Tiflis merkezde yer alan bir Ortodoks kilisesidir. Genelde yerli halkın ve yabancı misafirlerin geldiği bir kilisedir. Girişleri ücretsizdir.
Anchiskhati Kilisesi Tiflis’in tarihi en eski kiliselerinden birisidir. 6.yüzyılda yapımına başlanan kiliseye giriş ücretsizdir ancak yerel halkı maddi yardımlarıyla şimdilerde ayakta kalmaktadır.
Kashveti Kilisesi Girişin ücretsiz olduğu ve Shota Rustaveli Caddesinin hemen üzerinde yer alan bu kilise, çok sık ziyaret edilen kiliselerden birisi değildir ama yapı olarak güzeldir. 1910 yılında yapımı tamamlanmıştır.
Sioni Katedrali Hemen dışında bir çan kulesi yer almaktadır. Girişleri ücretsiz olan bu yapı, yine kentin en eski katedrallerinden birisidir. 13.yüzyılda restore edildi ve asıl yapılış tarihinin 5. ya da 6. yüzyıl olduğu yazılmaktadır.
Jvaris Mama Kilisesi 5.yüzyılda inşa edilmiş bir kilisedir. 2015 yılında restorasyonu tamamlanmış olan kilise, genelde yerel halkın daha sıklıkla gitti bir yapıdır.
Cuma Camii Tiflis kentinde yer alan ve Tiflis’te Müslümanların aktif olarak ibadet ettikleri tek camidir. Botanik bahçesine giderken yol üzerinde bulunan bu camide namaz kılmaz insana farklı duygular hissettiriyor. Tavsiye ederiz.
Shota Rustaveli Caddesi Tiflis denilince akla gelen ilk gezilecek yerdir. Şehrin tam ortasında yer alır ve kentte ne kadar mağaza cafe, restoran varsa bu cadde üzerinde yer alır. Zaten kente geldiğinizde kesinlikle kendinizi burada bulacaksınız. Hatta Gürcistan’da geçmişte yapılan ve Hükumetler deviren devrimlerin hemen hepsi bu caddeden başlamıştır.
Tavisuplebis Moedani (Özgürlük Meydanı) Türkçe adıyla Özgürlük meydanı denilen ve tam ortasında St. George Anıtı bulunan bu meydan, Rustaveli caddesi üzerinde yer alır ve şehirde ne kadar önemli etkinlik varsa burada yapılır.
Erekle II Caddesi Tiflis’in ünlü caddelerinden birisidir. Her iki tarafında çok sayıda cafe ve oturacak güzel mekanlar var.
Kote Afkhazi Caddesi Ayak üstü yemek yiyebileceğiniz ve kaldırım taşlarında yürüyebileceğiniz önemli caddelerden birisidir.
Evropis Moedani (Avrupa Meydanı) Kentin merkezi meydanlarından birisidir.
Botanik Bahçeleri Giriş ücretinin 2 lira olduğu ve içerisinde şelalesi bile olan çok güzel bir botanik bahçedir. 1845 yılında yapılan ve her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği çok güzel bir yerdir.
Leghvtakhevi Şelalesi Şehir merkezinde yer alan ve yüksek kayalar arasından akan bir şelaledir. Şehir merkezinde özellikle yerel halkın yaz aylarında serinlemek için geldiği güzel bir şelaledir.
Abanotubani Hamamların yer aldığı bölgeye verilen isimdir. Tiflis’te Sülfür hamamları çok yaygın ve sık kullanılan hizmetlerdir.
Opera Binası Shota Rustaveli Caddesi üzerinde yer alan Gürcü sanatçıların sıklıkla gösterim yaptıkları Opera binasıdır.
Parlamento Binası Rustaveli caddesi üzerinde yer alan bu Parlamento Binası, artık kullanılmıyor. Gürcü devletinin yeni ve resmi binası Kutaisi kentinde yer almaktadır. Bu bina şuanda farklı konularda hizmet vermektedir.
Tiflis Tarih Müzesi Giriş ücreti 5 lari olan müzede, Gürcistan tarihi ve sanatıyla ilgili eserler yer almaktadır.
Rezo Gabriadze Tiyatrosu Burası bir kukla tiyatrosudur. Hemen ön tarafında yer alan saat kulesinin ilginç mimari yapısı sizi çok şaşırtacağına emin olabilirsiniz.
Avlabari Burası bir yerel pazardır. Gürcülerin yerel ürünleri satın almak için kullandıkları bir çeşit açık hava pazarı şeklinde markettir. Özellikle meyve ve sebze bakımından çok çeşitli ürünlerin yer aldığını belirtmek istiyoruz.
Kura Nehri & Barış köprüsü Kura nehri, Tiflis’in pek çok yerinden geçen ve eski-yeni şehir arasında bir sınır oluşturarak Azerbaycan’a kadar gidip Hazar denizine dökülen bir nehirdir. Nehri üzerinde Barış köprüsü denilen, eski ve yeni şehri bir birine bağlayan modern bir köprü vardır. Yerel halk, köprüyü bir kadın pedine benzettikleri için, ismini kadın pedi markası olan Always Ultra adını takmışlardır.
Tbilisoba Festivali 13.yüzyıldan beri her yıl Tiflis’te kutlanılan bir şarap festivalidir. Tiflis’in pek çok bölgesinde, şehrinde hatta pek çok evin altında bile şarap üretimi olduğunu düşünürsek böyle bir festivalin varlığı gayet güzel olur. Festival zamanı şehir merkezi hayli kalabalık olmaktadır.
Metekhi Burası bir bölge adıdır. İçinde Metekhi Kilisesi ve farklı yapılar bulunmaktadır. Çok eski bir bölgedir.
Eski Tiflis (Old Tbilisi) Tiflis’in en eski bölgelerinden birisidir. Hem bolca kükürtlü, sülfürlü hamamların yer aldığı bu bölgede, ayrıca kentte yaşayan orta sınıf ve şehre gelen yabancı ziyaretçiler için açılmış çok sayıda cafe ve restoran bulunmaktadır.
Para Müzesi İçerisinde Gürcü, Arap, İran, Avusturya, Polonya ve Türk paralarının yer aldığı ve G. Leonidze Caddesinde bulunan bir müzedir. Paralara merak duyanlar görmek için gelebilir.
Tiflis Avenue Erekle II Caddesi üzerinde yer alan ve çeşitli sanat eserlerinin satıldığı bir mekandır. Pazartesi günleri kapalıdır ve diğer günler ise 12:00-21:00 arasında açıktır. Giriş için ücret alınmamaktadır.
Kartlis Deda Tiflis’te başkentin sembolü olan bir kadın heykeldir. Heykel elinde kılıç ve şarap taşımaktadır. Anlamı ise kente dostluk için gelenlere şarap sunmakta ve düşmanca gelenlere ise kılıcı göstermektedir.
Georgian National Museum Giriş ücretinin 5 lari olduğu müze, Rustaveli caddesi üzerinde yer almaktadır. Özellikle Gürcülerin Ruslarda özgürlüklerini kazanmaları sonrasın pek çok eser bu müzede sergilenmektedir. Öğrencilere 1 lari olan müze için 2-3 saat ayarlayabilirsiniz.
Tbilisi Funicular Teleferik sistemidir. 15 dakika boyunca teleferiğe binip Eski Tiflis’in hemen arkasındaki Solalaki Tepesine kadar gitmektedir. Metekhi köprüsünün hemen yanı başında binebilirsiniz.
Tbilisi Zoo Tiflis’in hayvanat bahçesidir. Özellikle ailesi ile gezmeye gelenler için uğranılması gereken özel yerlerden birisidir.
Vake Park Ilia Chavchavadze caddesi üzerinde yer alan ve 24 saat açıklan bir parktır.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Tiflis şehir merkezinde taksiye binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Zaten genellikle şehir için 5-15 lari arasında değişmektedir. Şehir içindeki taksiler asla taksimetre kullanmazlar ve şahıslara aittir. Hatta taksicilerin pek çoğu şehirdeki otellerin ve önemli yerlerin yerini bilmeyebilir. Bundan dolayı sürekli araçlarını durdurup birilerine adres sorarlarsa şaşırmayın sakın.
Metro Tiflis şehir merkezinde 2 hatlı bir metro hattı bulunmaktadır. 2 lari karşılığında metromani isimli kartı aldıktan sonra 0.5 lari karşılığında metroyu kullanabilirsiniz. Metroda hat isimleri Gürcüce ve İngilizce olarak yazılmakta ve anons edilmektedir.
Bisiklet Tiflis Bisiklet kiralanabilir ancak çok sık yapılan bir ulaşım şekli olmadığı için Bisiklet bulmakta zorlanabilirsiniz. Sadece bazı oteller müşterilerine bu imkanı sunmaktadırlar.
Tramway  Şehir merkezinde Tramway bulunmamaktadır.
Minibüs, Otobüs Şehir içi Minibüs fiyatları 0,5 lari ve 1 lari arasında değişmektedir. Minibüsler ya da otobüsler şehir merkezinde yer alan duraklarda kalkmakta ve yine o duraklarda asılı olarak durak isimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca otobüslerin içinde de camlara asılmış durak isimleri bulunmaktadır.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Tiflis hava alanı şehir merkezinden 17 km mesafededir.  Hava alanından yer 15 dakikada bir kalkan 37 numaralı otobüsle şehir merkezine gidebileceğiniz gibi taksi seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca hava limanından tren istasyonuna yarım saatte gidebilirsiniz. Pegasus hava yollarının kendi servisleri de hem hava alanından hemde şehir merkezinde ki özgürlü meydanından kalkmaktadır.
Otobüs Tiflis şehir merkezinden hem Batum’a, hemde Bakü ya da Erivan’a giden otobüsler bulabilirsiniz. Şehir merkezinde ki özgürlük meydanından ya da otobüs garına gelip bahsedilen şehirlere otobüs bileti bulabilirsiniz. Batum’a 70 lari karşılığında otobüs bileti satılmaktadır.
Tren Tiflis tren istasyonundan Batum’a tren seferleri kalkmaktadır. Ancak trenler eski ve çok sıcak olduğu için önceden tedbirinizi almanız gerekmektedir.
Gemi Tiflis’in herhangi bir göle ya da denize bağlantısı olmadığı için gemi seferleri bulunmamaktadır.
Araba Tiflis şehir merkezinde araç kiralayabileceğiniz gibi kendi aracınız varsa onuda kullanabilirsiniz. Ancak araç kiralarken mutlaka uluslararası firmaları tercih edin çünkü daha önce yaşanmış bazı kötü olaylar nedeniyle bilinmedik yerlerden araç kiralamanız önerilmiyor.

Alışveriş

Tiflis Alışveriş seçenekleri bakımından Batum’a nispeten çok daha farklı opsiyonlar size sunabilir. Özellikle hafta sonları nehrin karşısında yer alan ve Didubenin yanında yer alan pazarlar ile her türlü mücevherden tutunda müzik enstrümanlarına kadar farklı seçeneklerde alışveriş olanaklarınız mümkündür.

Altın, Gümüş, Kıymetli Taşlar bakımından oldukça ucuz bir şehir olduğu için özellikle gelen yabancılar bu takılara bayılır.

Tiflis Alışveriş Merkezi: Didube istasyonundan 121 nolu veya 51 nolu otobüsle gidebileceğiniz Tiflis’in en güzel alışveriş merkezlerinden birisidir. Burada cafeler, dükkanlar ve farklı tercihlere yönelik shoplar bulunmaktadır.

Gürcü şarapları: 5oo ün üzerinde yer alan üzüm çeşidiyle yapılmış şarapları ile ünlüdür.

Diğer hediyelik olarak almanız gerekenlerin bazıları şöyledir;

 1. Konyak
 2. Yerel maden suyu
 3. Halı
 4. Chacha-Üzüm Vodkası
 5. Takılar
 6. Kolyeler

Yeme İçme

Tiflis yemek kültürü, daha önce Batum yeme içme hakkında yazdığımız yazının bir benzeridir. Batum’dan farkı ise daha şık restoranlar ve özenle yapılmış yemekler olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle eski şehir diye anılan Old Town bölgesi ve Rustaveli caddesi üzerinde çok güzel restoranlar bulunmaktadır. Tiflis’te mutlaka tatmanız gereken yiyecekler ve içecekler şöyle:

 1. Haçapuri: Pidenin içine bol peynir ve üstüne kırılan yumurtadan yapılmış enfes bir yiyecektir.
 2. Hinkali: Bizim Türk mantısının çok irice hali. Etli, mantarlı, patatesli seçenekleri ile sizlerin tamda damak tadınıza göre olduğu kesin.
 3. Çaça: Gürcülerin ünlü içeceği. Batum’da bulunan çeşmeden günde 1 saat boyunca bedava akmaktadır. Çok seveceğinize eminiz.
 4. Armut Suyu: Batum’da sıkça göreceğiniz bir gazoz çeşidi.
 5. Şaşlık: Eti güzel pişirip önünüze servis ediyorlar.
 6. Sulguni Peynirleri: Gürcülerin ünlü peyniri. Tatmadan gelmeyin.

Nerede Kalınır

Tiflis Nerede Kalınır, Konaklama, Otelleri veya genç gezginlerin kalacağı uygun fiyatlı hosteller bakımından oldukça zengin bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Aslına bakarsanız bizim size önerimiz direk olarak şehir merkezinde bulunan Rustaveli caddesi üzerinde herhangi bir otelde kalabileceğiniz gibi, caddenin sonunda yer alan ve Old Town denilen eski Tiflis bölgesinde kalmanız sizi hem şehir merkezinde tutacak hemde gezilecek yerlere daha yakın olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Mc Donalds gibi popüler kültüre ait yerlere yürüme mesafesinde olacaksınız.

Ucuz fiyatlı Hosteller

 1. Fox Hostel: Gürcistanda faaliyet gösteren barış gönüllüleri tarafından işletilen ve küçük bütçeli seyyahlara hitap eden bir hosteldir. Şehir merkezine yarım saat mesafededir. Fiyatları 20-50 lari arasındadır.
 2. Maria Hostel: Tiflis özgürlük meydanının hemen yanıbaşında yer alan 24 saat check-in ya da check-out (çıkış) yapabileceğiniz bir hosteldir.Resepsiyonda İngilizce, Gürcüce, Türkçe, Rusça ve Arapça konuşan personel bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak Wi-Fi, bilgisayar, çamaşırhane, bagaj odası bulunmaktadır.
 3. Lucky Hostel: Rustaveli metro istasyonundan 3 dakikalık yürüme mesafesinde ve Tiflis merkezde yer alan özgürlük meydanının dibinde bulunan güzel bir hosteldir. Ücretsiz Wi-Fi, çamaşırhane, bagaj odası ve buzdolabı gibi önemli olanakları bulunmaktadır.
 4. HoneyHostel: Fiyatları 10-15 euro arasında yer almaktadır. 12 kişilik odaları bile bulunmaktadır.
 5. Tbilisi Arrivals Inn: Rustaveli caddesinden 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Kahvaltı ve Wi-Fi ücrete dâhildir.
 6. Art-Hostel: Eski şehir diye anılan Tiflis şehir merkezinde bulunur. Özgürlük meydanında yer alan metro istasyonuna 5 dakikalık mesafede yer almaktadır.
 7. Darchee Hostel: Yine Rustaveli caddesinde yer alan merkezi hostellerden birisidir.
 8. Tbilisi City Hostel: Rustaveli caddesinde yer almaktadır.
 9. Boombully Rooms & Hostel : Rustaveli caddesinde yer alan Opera binasının karşısında yer alan ve düşük bütçeli seyyahlar için tasarlanmış güzel bir hosteldir.
 10. City Hostel Waltzing Matilda, 11, Al. Chavchavadze Sokak
 11. Envoy Hostel, 45 Betlemi Sokağı
 12. GreenHouse Hostel: Akhvlediani Khevi Sokak
 13. Green Stairs Hostel
 14. Hosfer Hostel, Ritsi Sokak
 15. Niki (Veronica) apartment:, Chonkadze Sokağı
 16. Old Town Hostel : Gürcistan’ın en hostellerinden birisi olarak anılmaktadır.
 17. REST HOSTEL Tbilisi, 68 Dimitri Uznadze Sokak
 18. Pic-Nic Hostel, 14 Purtseladze Sokak
 19. SkadaVeli: 27 Vertskhli Sokağı
 20. Star Hostel: 45 Verckhlis Sokak
 21. Tamuna’s Guesthouse
 22. Tbilisi Friends Hostel
 23. Tbilisi Hostel
 24. Walker Hostel
 25. Why Not Tbilisi Legend Hostel

Tiflis Otelleri ve Tiflis Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Tiflis Otelleri ve Tiflis Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Tiflis gece hayatı, ülkede ki en büyük rakibi Batum gece hayatına göre nispeten daha sakin olmasına rağmen kesinlikle daha kalitelidir. Batum’da ki gibi Aksaray tarzı kazıkçı meyhane tarzı gece kulüpleri sayısı daha azdır. Gece kulüpleri hem daha kaliteli hemde şehirde ki bar sayısı daha fazladır. Barlarda ve gece kulüplerinde yerel halkı daha sık görebilirsiniz. Sitemizde daha önce Tiflis gece hayatı hakkında derinlemesine bir yazı yayımlamıştır. O bilgilendirici yazıyı okumak için tıklayınız.

–>> Tiflis Gece Hayatı

Turlar

Türkiye’den Gürcistan için hareket çok sayıda Tur şirketi ve organizasyon bulunmaktadır. Tur şirketleri genel olarak misafirlerini öncelikle Batum’a ve oradan Başkent Tiflis’e kadar götürürler. Tiflis için tur şirketleri en fazla 2 gün ayırmaktadır. Sonrasında ise tekrar geri otobüsle Batum’a ya da direk uçakla İstanbul veya Ankara gibi şehirlere dönüş yapılmaktadır. Google de kısa bir arama yaptığınızda Tiflis’e giden çok sayıda tur şirketine ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta büyük tur şirketleri ile anlaşmanız dır. Aksi halde yasal olmayan tur şirketleri ile giderseniz çok sayıda mağduriyet yaşayabileceğiniz gibi Tiflis’te polisle başınız derde girebilir. Tiflis’e gelen tur şirketleri de genel olarak Old Town denilen eski Tiflis bölgelerini gezdirip turlarını sonlandır maktadırlar.

Konsolosluklar

Tiflis Büyük elçiliği

Telefon:
00 995 32 225 20 72
00 995 32 225 20 78 (Konsolosluk Şubesi)
00 995 32 225 06 66 (Büyükelçi Sekreteri)

Faks:
00 995 32 222 06 66, 00 995 32 223 16 66

E-posta:
embassy.tbilisi@mfa.gov.tr

Büyükelçilik Posta adresi:
Turkish Embassy
35, Chavchavadze Avenue
0162 Tbilisi – Georgia

Facebook Adres
facebook/T.C.TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Twitter Adres
https://twitter.com/TCTiflisBE

Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma (09:00 -18:00 )

Başvuru Kabul Saatleri : 

Konsolosluk Şubesi Vatandaş Kabul Saatleri: 09:30 – 13:00

Tatil Günleri

 1. Yılbaşı
 2. Anneler Günü
 3. Noel
 4. Vaftiz Günü
 5. Uluslararası Kadınlar Günü
 6. Şehitleri Anma Günü
 7. Paskalya Bayramı
 8. Zafer Bayramı
 9. Aziz Andrea Yortusu
 10. Milli Gün
 11. Ramazan Bayramı
 12. Meryem Ana Günü
 13. Kurban Bayramı
 14. Svetitskhoveli Kilisesi Bayramı
 15. Cumhuriyet Bayramı
 16. Aziz Giorgi Yortusu

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Başkent Tiflis’e geldiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bazı önemli kurallar vardır.

 1. Tiflis, Gürcistan’da yaşanan Gül devriminden sonra şehirdeki polis sayısı çok fazla artmıştır. Sivil görünümlü polislerle zaman zaman karşılaşabilirsiniz.
 2. Tiflis’in en ünlü caddesi Rustaveli’nin alt taraflarında Aksaray tarzı meyhaneler bulunmaktadır. Buralar geceleri çok tekin olmadığı için uzak durmalısınız.
 3. Taksilere kesinlikle pazarlık yapmadan binmemelisiniz.
 4. Tiflis’i gezerken ülkenin başkentinde olduğunuzu unutmayın ve herhangi bir olaya ya da kavgaya karışmayın. Haklı bile olsanız kavga etmeyin.
 5. Şehirde dolaşırken Pasaport ve diğer kimlik bilgilerinizi yanınızda taşımalısınız.
 6. Bebek kimliklerinde bile fotoğraf olması şart koşuluyor.
 7. Turist çocukların şehirde dolaşırken mutlaka ailelerinin yanında olması gerekiyor.
 8. 30.000 Lari üzerinde paranız varsa daha önce ülkeye girmeden ibraz etmeniz gerekiyor.
 9. Şehire girişte başka bir ülkeden alınmış ilaç taşımamanız gerekmektedir.
 10. Şehir içi azami hız sınırı 40 km dir. Mutlaka kemer takmalısınız. Aksi takdirde hemen ceza yiyeceğinizi unutmayın.
 11. Türk vatandaşları 90 güne kadar vizesi kalabilirler.

Göz at ;

 1. Tiflis Gezilecek Yerler
 2. Batum Gezilecek Yerler
 3. Gürcistan’da Gezilecek 10 Yer
 4. Trabzon’dan Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 5. Batum Tiflis Arası Kaç Km, Tren, Otobüs ve Ulaşım
 6. Sarp Sınır Kapısından Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 7. Tiflis Otelleri ve Tiflis Otel Fiyatları
 8. Batum Otelleri ve Batum Otel Fiyatları
 9. Tiflis Gece Hayatı
 10. Batum Gece Hayatı
 11. Tiflis Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 12. Gürcistan Nerede?
 13. Gürcistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 14. Gürcistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 15. Batum’da Bilinen Bir Kazıklanma Hikayesi
 16. Batum’da kazıklı macera
 17. Batumi Boulevard (Batum Bulvarı)
 18. Batum Argo Teleferik
 19. Batum Botanik Bahçesi
 20. Kiev ve Batum’da Sahte Tur Rehberlerine Dikkat

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here