Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Odessa, Ukrayna’nın Güneybatısında bulunan bir liman şehridir. Şehir 1.010.558 toplam nüfusu ile Ukrayna’nın en büyük 3. şehridir. Aynı zamanda Doğu Avrupa ve Asya’yı, Akdeniz’e bağlayan köprü görevini de görmektedir. Şehirde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya başta Türkiye’den olmak üzere her yıl çok sayıda turist akın etmektedir.

Odessa şehri tarih boyunca Osmanlı, Rus ve Ukrayna gibi farklı kültürlerin etkisinde kalmıştır. Şehrin Para birimi Grivna’dır. 1 tl yaklaşık 7 grivna yapar. Şehrin resmi dili Ukraynaca’dır. Halkın büyük bölümü Rusça konuşmayı bilmektedir. Ülkemizden buraya gitmek için sadece nüfus cüzdanı yeterlidir. Ukrayna bizden vize istemektedir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Deribasovskaya Caddesi

Şehrin en popüler caddesidir. Şehrin kalbi burada atmaktadır. Trafiğe kapalı bu caddede çok sayıda eğlence merkezi ve alışveriş merkezi bulunur. Özellikle bahar ve yaz ayların bu cadde üzerinde yürüyüş yapan insanlara sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya ulaşmak için 137 numaralı otobüse binip Lanzheronivska St durağında inip biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Altın Çocuk Heykeli

Metalik kırık bir yumartanın içine yerleştiren bir çocuk heykeli bulunur. Bu heykel altın çağı sembolize ettiği söylenilir. bebeğin ayağını tutanlara seyahat açısından uğur getireceği söyleniyor.

Nasıl Gidilir: 155 numaralı otobüse binip Morvokzal durağından indiğinizde marinaya doğru ilerlediğinizde görürsünüz.

Teatralyana Meydanı

Şehrin en popüler meydanlarından biridir. Bu meydanda her akşam bir gösteri ya da bir konser olmaktadır. Konser ve gösteri yapılmadığı gecelerde harika ışıklandırma yapılmaktadır. Yeni evlenenler gelip burada fotoğraf çekerler. Yolunuz düşerse mutlaka buraya gelip bir gösteri ya da bir konser izleyebilirsiniz. Meydanda aynı zamanda opera binası ve bahçesi bulunur.

Adres: Buraya ulaşmak için 137 numaralı otobüse binip Lanzheronivska St durağında inip biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Adres: Odessa, Ukrayna
Telefon: +380 48 700 0000
Odessa Opera Binası

Şehir merkezinden bulunan bu yapı şehrin en eski yapılarından biridir. Aynı zamanda Avrupa’nın sayılı mekanlarından biridir. Burası 1810 yıllında inşa ediliyor. Daha sonra yangın çıkıp zara görüyor. 1887 yıllında tekrar yapılıyor. Neo-Barok tarzında yapılan bu bina birçok gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. 1636 kişilik kapasitesi bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bir gösteriye katılın.

Nasıl Gidilir: 137 numaralı otobüse binip Morvokzal durağından indiğinizde marinaya doğru ilerlediğinizde görürsünüz.

Adres: Chaikovs’koho Ln, 1, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 780 1509
Potemkin Merdivenleri

Şehir merkezinde bulunan bu merdivenler şehrin simgesi haline gelmiştir. Bu merdivenler 1837-1841 yılları arasında inşa edilmiştir. Buraya gelenlerin ilk uğradıkları yerdir. Merdiven 192 basamaktan oluşmaktadır. Merdivenin bir diğer özelliği şehrin kalbi olan  Primorskaya Caddesi‘ni, marinaya bağlıyor. Bu merdiven aynı zamanda Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveninde biridir. Bu merdivenler Potemkin Zırhlısı adlı filminde çekildiği yerdir.

Nasıl Gidilir: 155 numaralı otobüse binip Morvokzal durağından indiğinizde marinaya doğru ilerlediğinizde görürsünüz.

Primorsky Bulvarı

Şehrin 3 önemli merkezinden biridir. Buraya gelip alışveriş yapabilir. Güzelce vakit geçirebilirsiniz. BU bulvarda Odessa’nın ilk başkanı Duke de Richelieu’nun anıtı ve Potemkin Merdivenlerinin bulunduğu alana çıkmaktadır.

Nasıl Gidilir: 155 numaralı otobüse binip Morvokzal durağından inip gidebilirsiniz.

Adres: Primorsky BlvdOdessa, Ukrayna
Duke de Richelieu Anıtı

Primorsky Bulvarında bulunan bu heykel  Odessa’nın ilk başkanı Duke de Richelieu’nun heykelidir. Bu heykel şehirde inşa edilmiş ilk anıt özelliğini taşımaktadır. Bu heykel yaz- kış turist akınına uğramaktadır.

Nasıl Gidilir: 155 numaralı otobüse binip Morvokzal durağından indiğinizde sol tarafta Potemkin Merdivenlerini göreceksiniz merdivenlerin en üst kısmında anıtı görebilirsiniz.

Odessa İstanbul Park

Odessa şehir merkezinde bulunan Potemkin Merdiveni hemen yanında bulunur. Odesa ile İstanbul arasındaki kardeşlik bağlarının 20. yıl dönümüne denk gelen bu parkın açılışını Ukrayna Cumhurbaşkanı, iki şehrin belediye başkanı ve çok sayıda katılımcı ile açılmıştır. Yolunuz buraya düşerse bu parkı mutlaka görün.

Nasıl Gidilir: Buraya ulaşmak için 137 numaralı otobüse binip Lanzheronivska St durağında inip biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Adres: Odessa, Odessa Oblastı, Ukrayna, 65000

Belvedere Kolonları

Bu kolonlar şehrin merkezinde bulunan Odessa Limanı ve Potemkin Merdivenleri  arasında bulunur. İlk bakıldığında Helenistik dönemin mimarisini andırsa da tarihine baktığımızda 19. yüzyıla ait bir yapı olduğunu görüyoruz.

Nasıl Gidilir: 155 numaralı otobüse binip Morvokzal durağından inip gidebilirsiniz.

Adres: Vorontsovsy Ln, 2 DOdessa, Ukraine
Puşkin Müzesi

Ünlü Rus Yazar Alexander Puşkin’in 1823 yıllında yaşadığı dairesidir. Puşkin Rusya’da sürgün edilince buraya gelir. 13 ay bu dairede kalır. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bu müze özellikle sanatseverlerin dikkati çeken bir müzedir. Müzede yazara ait birçok eser sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir:  155 numaralı otobüse binip Polskyi Lowering durağında indiğinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca 10 numaralı troleybüs ile gelinebileceği gibi 110,120 ve 190 numaralı minibüslerle de ulaşılabilir.

Adres: Pushkins’ka St, 13, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 722 7448
Ziyaret  Saatleri: Hafta içi her gün 10:00-17:00 arası
Giriş Ücreti: Yetişkinler 15 Grivna, Çocuklar 7 griivna öder.
Odessa Limanı

Şehir merkezinde bulunan bu liman günümüzdeki bu şehre kimlik kazandıran bir limandır. Potemkin Merdivenlerin hemen bitiminde bulunur. Buraya gelirseniz burayı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Nasıl Gidilir: 155 numaralı otobüse binip Morvokzal durağından indiğinizde biraz yürüdükten sonra ulaşırsınız.

Odessa Şehir Bahçesi

Şehrin en eski parkı olan Şehir bahçesi Deribasovskaya Caddesi ile aynı alanda bulunuyor. Kalabalıktan uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenlerin yeridir. Burada çok sayıda heykel bulunur. Yine birçok mekan bulunur. Parkta oturup birşeyler yeyip içebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya yaya olarak ulaşılacağı gibi 137 numaralı otobüse binip Lanzheronivska St durağında inip biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Adres: Derybasivska Street, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000

Odessa Batı ve Doğu Sanat Merkezi

Şehrin en önemli ve değerli müzelerinden biridir. Özellikle sanatseverlerin akın ettiği bir müzedir. Bu müze 1920 yıllında hizmette açıldı. Müzede 16. ve 20. yüzyıllara ait doğu ve batı sanatçıların eserleri sergilenmektedir. Müzede yaklaşık 2 bin eser bulunur.

Nasıl Gidilir: Şehrin herhangi bir yerinde taksi durdurup buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Pushkinskaya St., 9Odessa 65026, Ukrayna
Telefon:  +380 48 724 6746
Ziyaret Saatleri: Çarşamba Günü hariç Her gün 10:00 – 18:00 arası açık.
Giriş Ücreti: Yetişkinler 5 Grivna, Çocuklar 2 griivna öder.

2.Gün

Arcadia Plajı

Şehrin en popüler bölgesi olan Arcadia bölgesinde bulunur. Bu bölge yaz mevsiminde çok sayıda turist akın eder. Buraya gelip akşama kadar deniz, kum ve güneş üçlüsünü yaşayıp akşam saatlerinden sabaha kadar gece kulüplerinde eğlenceyi dibine kadar yaşarlar. Şehrin en renkli bölgesidir. Buraya mutlaka gelmelisiniz.

Nasıl Gidilir:  Arcadia Plajı’na ulaşmak 13 numaralı otobüs ya da 129 numaralı minibüsle buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Plyazh Arkadiya, Odessa Oblastı, Ukrayna
Shevchenko Park

Şehrin deniz kenarında bulunan bu park 1874 yıllında  İmparator Alexander tarafında inşa edilmiştir. Bu park Alexander Park olarak bilinir. Park yaklaşık olarak 700 bin metre karelik bir alana yayılmıştır. Buraya gelip oturup harika zaman geçirebilirsiniz.

Adres: Приморський район, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 722 1294
Tren Garı

Bu gar 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Fakat 1944 yıllında ikinci dünya savaşı başlayınca Almanlar burayı bombalıyor. yıkılan gar 1952 yıllında SSCB tarafında yeniden yapılıyor. Garın giriş kapısında üç farklı tarihi bulunur.(1905, 1917 ve 1944) Bunlar gar ve şehrin tarihini anlatan tarihlerdir. içeri girdiğinizde iki Sovyet askerin resmi bulunuyor. İçeride irili ufaklı birçok salon bulunur. Günümüzde daha çok bir müze andırmaktadır. Yolunuz düşerse bu tarihi garı ziyaret edin.

Dolphinarium Nemo

Şehirde bulunan bu parka gidip yunus gösterileri izleyebilir. Burada yunuslarla yüzebilirsiniz. Burada aynı adı taşıan bir otel bulunur. Bu tesis Lanzheron Plajında bulunur. Burada ayrıca cafe, restoran ve diğer mekanlar bulunur.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya taksi veya otobüsle 10 dakika ile ulaşabilirsiniz. Yine tramvay ile yaklaşık 10-15 dakika sonra Arcadia Bölgesine ulaşabilirsiniz.

Adres: Plyazh Lanzheron, 25, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 720 7070
Ziyaret Saatleri: Her gün 12:00, 15:00 arası açık olup 18:00’de 45 dakikalık yunus gösterisi yapılmaktadır.
Ücret: Akvaryumda biletler kişi başı 250 UAH (10 Dolar).
Vorontsov Sarayı

Prymorskyi Bulvarın bitiminde bulunan bu saray 1827-1830 yılları arasında Odessa’nın yönetici  Mikhail Semyonovich Vorontsov  tarafında inşa edilmiştir. Sarayın hemen yanında Üvey Anne Köprüsü bulunur. Buradan köprüyü izleyebilirsiniz.

Adres: Vorontsovs’kyi Ln, 2Д, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 722 5042
Sobornaya Kilisesi 

Şehir merkezinde bulunan bu kilise tarihi 12. yüzyıla dayanmaktadır. Liman kenarında bulunan bu kilise eskide olduğu gibi şimdi de restoresi aksatılmadan bakılmaya devam etmiştir. Kubbeli ve altın rengi ile dikkat çeken kiliseye yıl boyunca birçok turist akın eder.

Nasıl Gidilir: Şehrin herhangi bir yerinde taksi durdurup buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Soborna Square, 3, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 729 3660

3. , 4. ve Sonraki Günler

Yeraltı Labirentleri

Şehre 70 km uzaklıkta bulunan bu yeraltı şehirleri Katakomb adı ile anılır. Yaklaşık 200 yıl önce inşa edilen bu tünel 2500 km uzunluğundadır.  Yer yer yerin 60 metre altına inilen bu yeraltı şehri taş madenciliği için yapılmış olsa da 2. dünya savaşında cephanelik ve savunma amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde çok sayıda eser ve heykelin sergilendiği müze haline gelmiştir. Buraya çeşitli turlar düzenlenmektedir. Buraya turlara katılıp güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Odessa otogarında kalkan 84 veya 87 numaralı otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

Akkerman Kalesi

Bu kale Ukrayna’nın güneybatısında bulunan tarihi  Basarabya (Günümüzde Bilhorod olarak biliniyor.) Bölgesinde bulunur. Kale 13. yy da Moldavyalılar tarafında inşa edilmiş.  1484 yıllında Osmanlı topraklarına katıldı. 1812 yıllında yapılan Bükreş Anlaşması ile Rusya’ya bırakıldı. Daha sonra şehir Ukrayna’ya geçince kale Ukrayna’nın tarihi kalesi oldu. Buraya yolunuz düşerse bu kaleyi ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Şehre yaklaşık 30-40 dakika uzaklıkta bulunuyor. Otogardan buraya giden araçlar bulunuyor. Fakat size tavsiyem buraya düzenlenen turlar var. Bu turlara katılıp gidin.

Adres: Belgorod-Dnestrovskaya krepost’, Admirala Ushakova St, 2В, Bilhorod-Dnistrovs’kyi, Odessa Oblast, Ukrayna

Giriş Ücreti: Yetişkinler 20 Grivna, Çocuklar 10 Grivna ücret alırlar.

İlginç Bilim Müzesi

1857 yıllında kurulan bu müzede bilimi eğlenceli bir şekilde öğreniyorsunuz. Buraya çocuklarınızı alıp götürebilirsiniz. Hem eğlenip hem de harika eserleri görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya şehrin herhangi bir yerinde taksi durdurup sizi buraya götürmesini isteyin. Pazarlık yapmadan binmeyin.

Adres: Shevchenka Ave, 4Е, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 797 2111
Ziyaret Saati: Haftaiçi 10:00 – 21:00 arası  Cuma ve cumartesi 10:00 – 22:00 arası açıktır.
12 Sandalye Anıtı

Odesa şehir merkezinde   Deribasovskaya sokağı üzerinde bulunur. Burada bir parkın içinde sandalyeler bulunur. Bu sandalye üzerine oturup bol bol foto çekebiliyorsunuz.

Nasıl Gidilir: Buraya yaya olarak gidilebileceği gibi otobüs veya taksi ile de ulaşılabilir.

Adres: Deribasovskaya StOdessa, Ukrayna
Telefon: +380 67 625 0667
Shustov Konyak Şarap Müzesi

Bu mekan çok eski bir zamanda kurulmuş bir fabrikadır. Fabrika içki üretimi yapmaktadır. Fakat günümüzde bu fabrika bir müzeye dönüşmüştür. Harika bir müze olan Konyak Şarap Müzesinde şarabın üretim aşamalarını izleyebilir. Burada harika şarapları deneyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya yaya olarak gidilebileceği gibi otobüs veya taksi ile de ulaşılabilir.

Adres: Melnytska vul. 13Odessa 65005, Ukrayna
Telefon: +380 48 740 0899

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde taksi fiyatları oldukça uygundur. Özellikle kısa mesafeli yerlere gitmek için kullanılabilir. Yine Havalimanından merkeze gelmek için 6-7 dolar karşılığında merkeze varabilirsiniz.
Metro Odessa şehrinde Metro Hattı bulunmamaktadır.
Tramway Şehirde en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından biri de şüphesiz Elektrikli tramvaylar dır. Şehirde yaklaşık 20 tane tramvay hattı bulunur. Büyük cadde üzerinde ulaşım yapan bu tramvaylar turistlerin sıkça tercihi olmaktadır.
Troleybüs Troleybüs’de Ukrayna’da sıkça kullanılan bir ulaşım aracıdır. Bu araç  hafta içi 06.45 ile 19.00 saatleri arasında çalışırken, hafta sonları ise 07.00 ile 19.20 saatleri arasında  hizmet vermektedir. Bu araçla şehrin birçok yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Odessa’da şehiriçi ulaşımında en çok kullanılan ulaşım aracı hiç şüphesiz otobüslerdir. Otobüs fiyatları ülkemize göre daha uygundur. Burada günlük bilet alacağınıza haftalık almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü haftalık daha ekonomik olmaktadır. Otobüslerle şehrin tüm bölgelerine ulaşım sağlanabilir.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Odessa kent merkezine yaklaşık 7 km uzaklığında bulunan Odessa Uluslararası Havalimanı bulunur. Buraya Haftada en az bir sefer İstanbul’dan uçak seferleri yapılmaktadır. İstanbul ile Odesa arası yaklaşık 1,5 saat yolculuk sürmektedir. Havalimanından Şehir merkezine gitmek için Taksi, Otobüs veya minibüsle ulaşabilirsiniz. 117 numaralı minibüs veya 101 ve 129 numaralı otobüslerle şehir merkezine varabilirsiniz.
Otobüs Şehir merkezinde bulunan Uzun mesafeli otobüs durağında diğer şehirlere giden otobüsler bulunur. Bu durak Tren istasyonun 3 km uzaklığındadır. Bu otobüsler baya konforlu olup gideceğiniz yere sizi rahatlıkla ulaştırır. Burada birçok şehre veya ülkeye otobüsle yolculuk yapabilirsiniz.
Tren Şehirde Uluslararası alanda rağbet gören bir diğer ulaşım aracı da hiç şüphesiz trenlerdir. Şehirde çok sayıda tren istasyonu bulunur. Bu trenlerle başta Ukrayna şehirler ve Rusya olmak üzere birçok Doğu Avrupa Ülkesine yolculuk yapabilirsiniz. Burada en çok tercih edilen tren Express trenleridir.
Gemi Odessa şehri Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlarından birine sahiptir. Liman sahip bir şehre gittiğinizde deniz yolculuğu da kaçınılmaz olmaktadır. Bu şehire gelmek için deniz ile bağlanatısı bulunan birçok ülkeden deniz yolculuğu ile buraya ulaşmanız mümkündür. İstanbul’dan da buraya Feribot seferleri düzenlenmektedir. Bu feribotlarla yaklaşık 36 saat yolculuktan sonra buraya ulaşabilirsiniz.
Araba Türkiye’den buraya özel aracınızla gitmeye kalkarsanız yolda birçok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kendinize çok güveniniz varsa tabi gidebilirsiniz. Bazı gezginler Bisikletle dünya turu yapmaktadır. Şehirde çoğu Avrupa ülkesi gibi şehre varır varmaz araç kiralamaktadır. Özellikle grup halinde gitmişseniz araç kiralamak kaçınılmaz olmaktadır. Şehirde araç kiralayan birçok firma bulunmaktadır. Fakat en çok tercih edilen firma Hertz’dir. Gitmeden de İnternet üzerinde önceden ayarlayabilirsiniz. Bir aracın ortalama günlük fiyatı 60-70 dolar arasında değişmektedir.

Alışveriş

Bir liman şehri olan Odessa, Ukrayna’nın en büyük alışveriş merkezi sayılmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda turist akın eder. Buraya gelen turistler gönüllerince alışveriş yapabiliyor. Özellikle Deribavoskaya Caddesi üzerinde çok sayıda butikler bulunmaktadır. Yine marka ürünlerin satıldığı mağazalarda çok sayıda görmeniz mümkündür. Bunu yanında pazar günü kurulan Antika Pazarı da meraklıların uğrak yeri olmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler genelde Buraya özgü meşhur matruşka bebekler bulunmaktadır. Bu bebekler çok sayıda satılmaktadır. Yine yöreye özgü Votka satılmaktadır. Bunlardan satın alabilirsiniz. Burada bir uyarı yapmak istiyorum. Şehirde bir ürünü aldığınızda o ürün 50 yaş ve üstünde olursa bunun ülke dışına çıkaramıyorsunuz. Şimdi şehirde alışveriş yapacağınız bir kaç mekandan bahsetmek istiyorum. Bunlar:

Comic Shop On the Bus: Bu dükkana mutlaka gelip alışveriş yapmalısınız. İlginç ve komik hediyelerin satıldığı bu dükkan turistlerin en çok tercih ettikleri bir yerdir.

Adres: Preobrazhens’ka St, 37, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 68 894 4576

Sady Pobedy Art Gallery:

Odesa şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Bu alışveriş merkezinde istediğiniz her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Buradaki eşyalar biraz pahalı haberiniz ola.

Adres: Pionerskaya St., 28Odessa 65009, Ukrayna
Telefon: +380 482 363 924 

Canali: Odesa şehrinde kıyafet satan bir mağaza olup burada her türden kıyafet bulabilirsiniz.

Adres: Katerynyns’ka St, 24, Odesa, Ukraine, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 722 0514

LaBanque: Odesa şehrinde bulunan bir butik dükkandır. Burada her türden süs ve hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Adres: Katerynyns’ka St, 22, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 715 5025

Yeme İçme

Odessa şehri yemek konusunda oldukça başarılıdır. Şehrin yemek kültürü oldukça eskiye dayanır. Fakat iklimden dolayı daha çok sebze yemekleri ve deniz ürünlerini tüketmektedir. Yemekten sonra Votkanın yanında şarap ve bira da çokça tüketilir. Şimdi Ukrayna’da meşhur olan yemekleri tanıyalım.

Borscht (Borş) Çorbası

Bu çorba aslında Eskide Romalıların milli yemeğiydi. Daha sonra Ukraynalıların eline geçti. Ukraynalılar bu yemeği çokça tüketir. Bu yemek kök bitkilerden yapılır. Etle lezzetlendirilir. Krema ile taçlandırılır. Bu yemeğin bir adabı var. Bunu gidince görürsünüz.

Vareniki

Bu yemek aslında bizdeki mantının bir benzeri fakat farklıdır. Ukraynalıların çok sevdiği bir yemek. İçinde İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir.  Buraya gelirseniz tadına bakın.

Strudel

Bu yiyecek Ukraynalıların çok sevdiği bir tatlı türüdür. Strudel’in en meşhur dolgusu elma ve tatlı peynirdir. Buraya gelirseniz bu tatlı çeşidini mutlaka tadın.

Sirniki

Bu çeşit Ukraynalıların daha çok kahvaltıda tercih ettikleri bir tür yiyecektir. Bir çeşit peynirli pankek de denilebilir. Yanında sert bir kahve ile harika gider.

Krovyanka

Bu yemek Türkler pek tüketmez. Nedeni ise İçinde domuz eti var. Ama Ukraynalıların çok sevdiği bir yemek. Domuz kanı ve greçka ile yapılan bir çeşit sucuk diyebiliriz. Yağdan kızartıldığı gibi yağdan kızratılarak yapılır. Ya da çiğ tüketilir.

Kısil

Bu yemek değil bir içecek çeşididir. Bu içecek bizdeki meyve suyu andırmaktadır. Harika bir tadı var. Yemekten sonra çokça tüketilir. Tatmanızı öneririm.

Kiev Tavuğu

Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinden biridir. Bu yemek kemiksiz tavuk etini tere yağında kızartıp sofraya bırakırlar. Harika bir tadı var. Mutlaka tatmalısınız.

Gorilka (Vodka)

Ukrayna milli içeceği olan Vodka burada çok meşhurdur. Buraya gelen herkes bu içecekten çokça tüketir. Fiyattı da gayet uygundur. Hatta gelirken yanlarında da birkaç şişe getirirler.

Nerede Kalınır

Liman şehri olan Odessa’da konaklama ile ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız. Bütün Doğu Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Odesa’da da konaklamak için en uygun seçenek kent merkezidir. Kent merkezinde konaklamak için birçok seçenek bulabilirsiniz. Buradaki otel fiyatları ülkemize göre daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Odessa Otelleri

Odessa otellerin ucuz olduğunu söyledik. Türk Lirası Grivna’dan daha değer kazandığı için buradaki otel fiyatları da gayet uygun fiyatta gelmektedir.

Öneriler

Odessa’da konaklama için kent merkezin de kalmanın daha mantıklı olduğunu belirtik. Çünkü istediğiniz yere yürüyerek ya da toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz. Bunun için en uygun yerler ya da size önereceğimiz yerler şuralar olabilir. Primorski Bulvarı, Catherina Meydanı, Deribasovskaya Caddesi’dir. Özellikle  Deribasovskaya Caddesi üzerinde birçok otel bulunur. Şimdi ise şehirde bulunan bazı otelleri önereceğiz. Umarım memnun kalırsınız. Bunlar:

3★ Continental 2 Hotel

Adres: Tiraspolskaya Str. 1, Odessa, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 786 0385

4★ Frapolli Hotel

Adres: Derybasivska Street, 13, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 482 356 800

4★ Gagarinn Hotel

Adres: Haharinske Plateau, 5Б, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 774 4477

4★ Mozart Hotel

Adres: Lanzheronivs’ka St, 13, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 482 377 777

5★ Duke Hotel

Adres: Chaikovs’koho Ln, 10, Odesa, Odessa Oblast, Ukrayna, 65000
Telefon: +380 48 705 3636

Gece Hayatı

Odessa kenti bir liman kenti olduğunu söylemiştik. Bu nedenle her yıl Dünya’nın birçok yerinde buraya turist akın eder. Bunların başında da Türkler gelir.

Odessa gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçer. Şehrin gece hayatının en yoğun yaşadığı yer Arcadia Bölgesidir. Burada çok sayıda gece mekanı bulunur. Daha fazla bilgi için  –>> Odesa Gece Hayatı

Turlar

Odessa şehrinde turlar oldukça uygun fiyattadır. Şehirde çok sayıda tur firmaları bulunur. Bu turlar genelde 3 ya da 4 günlük olur. Bot ve otobüs turları olarak farklılık göstermektedir. Şimdi şehirde bulunan birkaç firmanın ortalama bir fiyat çıkardık.

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 14 Dolar 14 Dolar
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

9 Dolar 9 Dolar
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon: (380 48) – 722 79 11 ve 7227939

Faks: +380 48 722 1478

E-posta:consulate.odessa@mfa.gov.tr

Başkonsolosluk Posta adresi: Lidersovskiy Boulevard, 3 65014 Odessa / Ukraine

Facebook Adres: facebook/T.C.ODESSA BAŞKONSOLOSLUĞU

Twitter Adres: https://twitter.com/#!/TC_Odesa_BK

Görev Bölgesi

 • İdare merkezi
  1. Kırım Özerk Cumhuriyeti
  Simferopol 2. Sevastopol şehri
  Sevastopol 3. Odesa Oblastı Odesa
  4. Mykolaiv Oblastı Mykolaiv
  5. Kirovohrad Oblastı Kirovohrad
  6. Ivano-Frankivsk Oblastı Ivano-Frankivsk
  7. Chernivtsi Oblastı Chernivtsi
  8. Herson Oblastı Herson
  9. Zaporizhia Oblastı Zaporizhia
  10.Zakarpattia Oblastı Uzhhorod
  11. Donetsk Oblastı Donetsk
  12.Vinnytsia Oblastı Vinnytsia

Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma (09.00 -18.00 )

Başvuru Kabul Saatleri : Konsolosluk işlemleri için 09:30 – 17:30 saatleri arasında başvurular kabul edilmektedir.

Tatil Günleri

01.01.2017 10.01.2017 Yeni Yıl Tatili

06.01.2017 07.01.2017 Rajdetsvo/Noel tatili

08.03.2017 08.03.2017 Dünya Kadınlar Günü

01.05.2017 02.05.2017 İşci Bayramı

01.05.2017 08.05.2017 Paskalya-Diriliş Bayramı

08.05.2017 09.05.2017 Zafer Bayramı

28.06.2017 28.06.2017 Anayasa Günü

24.08.2017 24.08.2017 Bağımsızlık Bayramı

23.08.2017 23.08.2017 Vatanın Koruyucuları Günü

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Şehre gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonunuzu yaptırın. bunu belgeleyin. Sürekli yanınızda olsun sonrada sıkıntı yaşamayın.
 2. Şehre vizesiz girebilirsiniz. Bunun için vize parasını ödemiyorsunuz.
 3. Şehirde İngilizce bilenlerin sayısı çok az bunu bilmenizi isterim.
 4. Şehirde çok sayıda Türk’le karşılaşabilirsiniz. Burada vize yok. Hayat ucuz, kadınlar güzel neden gelmesinler ki.
 5. Şehir bazen güvenilir olmayabiliyor. Bu nedenle tanıdık biri yoksa turlara katılıp gezin.
 6. Gece kulüplerinde dikkatli olun genelde dolandırıcılık için buraya gelen bir sürü insan var.
 7. Pasaportunuz sürekli yanınızda olsun. Yoksa polis her sizi gördüğünde pasaport isteyebilir.
 8. Burada başınızı bela sokmayın. Bir karakola düşerseniz bütün tatiliniz harap olur.
 9. Şehir merkezinde bulunan Moldovanka mahallesine gece uğramayın. Bu mahalle gece tehlikeli olmaktadır.
 10. Gece hayatı için  Arcadia Bölgesine gidip gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Burada hayat kadınlarına dikkat edin.

4 YORUMLAR

 1. Biz ukrayna odessa ya gittik katabomblar kesın gıdın. yazınızdakı heryerı gorduk. Rus dili çok zor garsonlar dışında kımse bizi anlamadı, yaş itibari ile ingilizce orta. Borş çorbası kesınlıkle için . yer altı mağraları soğuk mont alınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz