Saint Vincent ve Grenadinler Gezi Rehberi
Saint Vincent ve Grenadinler Gezi Rehberi

Saint Vincent ve Grenadinler, yaklaşık 110 bin nüfusuyla Karayipler’de Küçük Antiller’in bir parçası konumunda olup coğrafi olarak Orta Amerika’ya bağlı bir ada ülkesidir. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Bir gün yolunuz buraya düşerse gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. Beğeneceğinizi umuyoruz. İşte o yerler…

Kingstown

Adanın güneyinde yer alan Kingstown, Saint Vincent ve Grenadinler’in başkenti ve yaklaşık 25 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Aynı zamanda Karayipler’deki ada devletlerinden biri olan Saint Vincent ve Grenadinler’in tarım, turizm ve liman merkezidir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Şehrin kuzey yakalarında harika botanik bahçeesi, 1806 yıllında inşa edilen Charlote Kalesi, St. Marie’s Katolik Kilisesi ve St. George’s Anglican Kilisesi gibi birçok turistik yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Union Adası

Ülkenin güneybatısında yer alan Union Adası, 9 km²’lik alanıyla birçok doğal güzelliği bünyesinde barındıran ıssız bir adadır. Buraya gelip adanın harika güzelliklerini keşfedip muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte sakin ve huzurlu bir tatil keyfi için bu adayı tercih edebilirsiniz.

Bequia Adası

Ülkenin güneyinde yer alan Bequia Adası, 18,13 km²’lik alanıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir Karayip adasıdır. Bu adada bulunan muazzam doğal güzellikler karşısında hayran kalmamak elde değil. Buraya gelip adanın plajlarında deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Nefes kesen manzarasını izleyip huzur bulabilirsiniz. Bu adaya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir.

 Soufrière Dağı

Ülkenin kuzeyinde yer alan Soufrière Dağı,  1.234 m yüksekliğinde yer alan  bir yanardağ’dır. Bu dağ en son 1979 yıllında püskürtülmüştür. Püskürtülmenin sonuncunda ortaya muazzam manzaralar çıkmıştır. Birde dağın bulunduğu yer oldukça yeşil bir bölgedir. Bu ikisini birleştiğimizde nefes kesen bir manzara ortaya çıkmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi gelip doğa yürüyüşü yapıyor. Ya dağa tırmanıyor. Buraya gelip harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bu gezi serüveni size harika bir anı olarak hayatınızda bırakacaktır.

Palmiye Adası

Karayipler’deki ada devletlerinden biri olan Saint Vincent ve Grenadinler’e bağlı Palmiye Adası; ilginç doğal güzellikleri, bakir doğası, harika plajları, egzotik kuşları, nadir bulunan bitki türleri ve lüks konaklama yerleriyle yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. 54 hektarlık bir alan kaplayan bu adada çok sayıda palmiye ağacı bulunmaktadır. Adanın ismi de burada gelmektedir. Ada yalnızca 30 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerde konaklama yerlerinde çalışan işçilerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist gelmektedir. Oldukça dikkat çeken bir tatil adasıdır. Sevdiklerinizle buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Mustique Adası

Ülkenin güneyinde yer alan Mustique Adası, 5,698 km²’lik alanıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken egzotik bir adadır. Burada 600 kişi yaşamaktadır. Bu ada, 15. yy’da İspanyol denizciler tarafından keşfedilmiştir. Günümüzde ise birçok turist tarafında ziyaret edilen bir tatil adasıdır. Burada Karayip denizine özgü pembe beyaz incecik kumlardan oluşan plajları ve berrak sularıyla harika bir deniz tatil keyfini yaşatmaktadır. Burada konaklamak için birçok tesis bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi için bu adayı tercih edebilirsiniz.

Mayreau Adası

Ülkenin güneybatısında yer alan Mayreau Adası, 4 km²’lik alanıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken ısısız ve küçük bir adadır. Burada birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Ada küçük olduğuna bakmayın. İçinde barındırdığı güzelliklerle birçok adayı geçmektedir. Buraya gelip nefes kesen manzara karşısında muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Canouan Adası

Ülkenin güneyinde yer alan Canouan Adası, 13 km²’lik alanıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken bir Karayip adasıdır. Burada yaklaşık 12 bin kişi yaşamaktadır. Bu adada birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya gelip beyaz kumsallardan uzanıp deniz, kum ve güneş keyfini yaşayabilirsiniz. Buranın muazzam doğal güzelliklerini keşfedip harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Petit St. Vincent Adası

Ülkenin en güneyinde yer alan Petit St. Vincent Adası, yaklaşık 52 hektarlık alanında ziyaret edilmesi gereken bir tatil adasıdır. Burada harika şık ve konforlu konaklama yerleri bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Adada harika bir plaj bulunmaktadır. Bu plajda deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Burada nefes kesen manzaralar karşısında harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Özetle burada huzur ve tatil adına her şey bulabilirsiniz.

10  Vincent Botanik Bahçeleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kingstown’da yer alan Vincent Botanik Bahçeleri, 1765 yıllında ziyarette açılan bir bahçedir. Bu bahçe bünyesinde çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip yöreye özgü çok sayıda bitkiyi keşfedebilirsiniz. Bu bahçede nefes kesen bir manzara bulunmaktadır. Buraya gelip huzurlu bir gezi keyfi yaşayabilirsiniz.


Bunlar dışında Saint Vincent ve Grenadinler hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Saint Vincent ve Grenadinler

Nüfus: 109.644

Başkent: Kingstown

Resmi Dilleri: İngilizce, İspanyolca

Para Birimi: Doğu Karayip doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 27 Ekim 1979

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 6 saat daha geridir.

Önemli Şehirleri: Kingstown, Caliaqua, Georgetown, Fancy

Vize Durumu: Buraya yapılan ziyaretlerde süresi 30 günü aşmayan seyahatlerde vize gerekmemektedir.

Saint Vincent ve Grenadinler Nerede, Nasıl Gidilir?
Saint Vincent ve Grenadinler Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here