Salıpazarı

Salıpazarı Samsun’a bağlı bir ilçedir. Salıpazarı ilçesi Samsun’a 54 km uzaklıkta yer almaktadır. Salıpazarı ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Salıpazarı ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Garpu Kalesi: Salıpazarı ilçesine bağlı Cevizli ve Konakören Köyleri arasında yer almaktadır. M.Ö. 7. Yüzyılda Amazonlar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Klasik bir kale görünümüne sahip Garpu Kalesi içinde iki tane kuyu, heybetli kale kapısı ve kayaların yontulması ile yapılan merdiven bulunmaktadır. Ayrıca  Kırgıl Mahallesinde yer alan Eğri Kale’yi görmenizi tavsiye ederim.

Hasan Tekke: Salıpazarı ilçe merkezinde yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kurtuluş Savaşında şehit düşen Hasan adındaki bir zatın mezarı yer alan tekke şehir merkezine hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bu tepede Salıpazarı ilçesi ve Çarşamba ilçesinin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Değirmen: Salıpazarı ilçesine bağlı Gökçeli Mahallesinde yer alan bu değirmen 500 yıllık bir geçmişa sahiptir. Kesme taştan yapılan bu değirmen günümüzde hala kullanılmaktadır. Sağlam mimariye sahip bu değirmen ilçede görülmesi gereken tarihi yapılardandır. Ayrıca ilçede yer alan Yeşil Camii ve Türbesi, Karaman Camii ve Albak Camisini de görmenizi tavsiye ederim.

Çağlayan Şelalesi: Salıpazarı ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Çağlayan Köyünde yer almaktadır. Çağlayan Şelalesi ilçenin doğal güzelliğidir. Yüksekten dökülen şelale suları muazzam bir görüntü oluşturmaktadır. Çağlayan Şelalesinin çevresinde yer alan alabalık tesisleri de görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Salıpazarı ilçe merkezine 11 km uzaklıkta yer alan Karacaören Şelalesini de görmenizi tavsiye ederim.

Salıpazarı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here