Sandıklı

Sandıklı; Afyonkarahisar’a bağlı bir ilçedir. Sandıklı ilçesi Afyonkarahisar il merkezine 61 km uzaklıkta yer almaktadır.

Sandıklı İlçesi

Sandıklı tarihi yapıları ve termal turizmi ile ön plana çıkmaktadır. Doğal güzelliğe sahip Sandıklı ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sandıklı Hisar Kalesi

Sandıklı ilçesinde yer alan Hisar Kalesinin kitabesi günümüzde Çavuş Caminin çeşmesi yanında yer almaktadır. Bu kitabeye göre kale; 1325 yılında Germiyan Sultanı Çelebi Hüsameddin Yakup bin Umurbey tarafından Mimar Çobana inşa ettirilmiştir. Bir höyük üzerinde yer alan Hisar Kalesinden günümüze sadece duvarlarının bir kısmı ulaşmıştır.

Ulu Camii

Sandıklı ilçe merkezinde Cuma Mahallesi Yukarı Pazar Meydanında yer almaktadır. Ulu Camii; 1304 yılında Germiyanoğlularından Bahaddin Ömer bin Alâeddin tarafından yaptırılmıştır. Ulu Cami’nin mimarı; Mimar Aydemir’dir. İlk mescit olarak yapılmış daha sonra camiye dönüştürülmüştür. Ulu Camii; Camii Kebir olarak da adlandırılmaktadır. Tarihi bir geçmişe sahip olan Ulu Camii ilçenin en önemli tarihi miraslarındandır.

Yunus Emre Türbesi

Sandıklı ilçesinde Yunus Emre Mahallesinde yer almaktadır. Türbe; ünlü Türk Mutasavvıfı ve halk ozanı Yunus Emre’ye aittir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde Yunus Emre’ye ait olduğu söylenen on beşe yakın türbe bulunmaktadır. Bu türbelerinden biri de Sandıklı ilçesinde bulunmaktadır. Türbenin yakınında ise Yunus Emre’nin hocasına ait olan Tabduk Emre Türbesi bulunmaktadır. Yunus Emre Türbesi ve Tabduk Emre Türbesi ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Akdağ Tokalı Kanyonu

Sandıklı ilçe merkezine 35 km uzaklıkta Kocayayla ve Akdağ arasında yer almaktadır. Doğal bir güzelliğe sahip olan Akdağ Tokalı Kanyonu görülmesi gereken yerlerdendir. Tokalı Kanyonu 20 km bir parkura sahiptir. Tokalı kanyonu trekking, dağcılık ve yayla turizmi için uygundur. Buradan Kocayayla’ya gidip güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Hüdai Kaplıcaları

Sandıklı ilçesine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Sandıklı ilçesinin en önemli turizm merkezidir. Frig Döneminden bugüne kadar Hüdai Kaplıcaları şifa kaynağı olmaktadır. Roma Döneminde oldukça önemli olan kaplıcanın çevresinde Roma Döneminden kalma tarihi bir hamam bulunmaktadır. Hüdai Kaplıcaları; 60 derece üzerinde sıcaklığa sahiptir. Kaplıca suları, romatizma hastalıkları, sinir hastalıkları, eklem hastalıkları, siyatik, kireçlenme, bağırsak hastalıkları, kas ağrıları, kadın hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları, cilt ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Hüdai Kaplıcaları çamur banyosu ile dikkat çekmektedir. Kaplıcanın çevresinde çok sayıda konaklama tesisi bulunmaktadır. Sağlıklı bir tatil için Hüdai Kaplıcalarını tercih edebilirsiniz.

Sandıklı Otelleri ve Sandıklı Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Sandıklı Otelleri ve Sandıklı Otel Fiyatları

Sandıklı Hangi Şehirde
Sandıklı Haritası
Sandıklı Meydan
Sandıklı Nasıl Gidilir
Sandıklı Nerede
Sandıklı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here