PAYLAŞ

Şehzade Mehmet camisi yada şehzadebaşı camisi olarak bilinen bu cami İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Cami mimar Sinan’ın Çıraklık eserim dediği bu cami Osmanlı devletin en güzel yapılarından biridir.

Şehzade Mehmet Camisi

Cami Kanuni sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mehmet Saruhan Sancak Beyi iken 22 yaşında hayatta gözlerini yummuştur. Kanuni oğlu için çok üzülmüştür. Onun adına Mimar Sinan’dan biri cami yapılması istenilir. Mimar Sinan 1543-1548 yıllarında bu camiyi yapar.

Şehzade Mehmet Camii mimarisi

Cami 18.42m’lik ihtişamlı kubbesi 4 yarım kubbeyle desteklenmiştir. Cami bahçesinde aynı zamanda imaret, medrese, türbeler ve tabhane bulunmaktadır. Burada aynı zamanda türbeler bulunmaktadır. Şehzade Mehmet ile birlikte, Şehzade Cihangir, İbrahim Paşa ve Rüstem Paşa’nın da türbeleri burada yer almaktadır. Şehzade Mehmet’in türbesine ayrı bir önem verilmiş. İzmir Çinileri ile donatılmıştır.

Şehzade Mehmet Türbesi içi

Yolunuz Fatih’e düşerse bu cami de listenizde olması gerekir. Mimar Sinan’ın çıraklık eserim dediği Fakat büyük bir ustalıkla yapıldığı bu cami süslemeleri ve mimarisi göz kamaştırmaktadır.

Şehzade Mehmet Türbesi

Nasıl Gidilir: Şehzade Mehmet Camisine İstanbul’un her yerinden ulaşım kolaylıkla mümkündür. Taksim veya Eminönü meydanlarından kalkan otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Şehzade Mehmet Camii’nin iç kısım görünümü
Şehzade Camii
Şehzade Camii’nin iç kısım görünümü
Şehzade Camii’nin iç kısım görünümü.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz