Sierra Leone Gezi Rehberi
Sierra Leone Gezi Rehberi

6,6 milyon nüfusuyla Batı Afrika’da yer alan Sierra Leone, Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülke, kuzeydoğusunda Gine ve güneydoğusunda Liberya ile komşudur. 

Göz at ;

  1. Freetown Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Sierra Leone’de Gezilecek 10 Yer
  3. Sierra Leone’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Sierra Leone Nerede?
  5. Sierra Leone Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkede bol miktarda aslan bulunmasından dolayı Portekizliler tarafında  ‘aslanlı dağlar’ anlamına gelen Sierra Leone ismi verilmiştir. Bu ülke uzun yıllar İngiliz sömürgeciliğinden kalmıştır. 1961 yıllında bağımsızlığını kazanmıştır. Fakat daha sonra 1990-2002 yılları arasında şiddetli bir iç çatışma yaşanmıştır. Yeni yeni kendini toparlayan ülke, kapılarını turistlere açmıştır. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden 10 gözde olanı seçtik umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Bo

Bo, Başkent Freetown’dan sonra ülkenin en büyük 2. kentidir. Yaklaşık 240 bin nüfusu bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yıl boyunca çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Buraya yolunuz düşerse Tiwai Adası, Bo Saat kulesi ve Kangari Tepeleri Orman Koruma Alanı gibi turistik yapıları gezin.

Koidu

Koidu, yaklaşık 100 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 5. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Yıl boyunca ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Buraya gelip bu yapıları gezip ülkeye özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken yöreye özgü hediyelik eşya almayı da unutmayın.

Makeni

Makeni, yaklaşık 110 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 4. şehridir. Ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Yıl boyunca birçok turist bu şehri ziyaret etmektedir. Şehirde birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya gelip şehrin kültürünü tanıyıp şehre özgü lezzetleri tadabilirsiniz.

Kenema

Kenema, yaklaşık 200 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Başkent Freetown’un 300 km güneydoğusunda yer alan bu şehir önemli bir ticaret merkezidir. Yolunuz düşerse bu şehre uğrayıp tarihi yapıları ve doğal güzellik alanları ziyaret edin derim.

Freetown Plajları

Sierra Leone’nin en büyük şehri ve başkenti olan Freetown’da birçok plaj bulunmaktadır. Bembeyaz kumsallarıyla ve masmavi deniz suyu ile keyfinize göre bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Burada yer alan en popüler plajlar şunlardır;  Lumley Plajı, Lakka Plajı, Hamilton Plajı, Palm Plajı, Sussex Plajı, River Plajı ve Goderich Plajı’dır. Bunlardan hangisine giderseniz gidin harika bir tatil keyfi yaşamış olacaksınız.

Charlotte Şelalesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Freetown’a yaklaşık 20 dakika uzaklıkta yer alan Charlotte Şelalesi, Kayaların arasında akıp gelen beyaz köpüklü sularıyla sizi kendine hayran bırakmaktadır. yaklaşık 10-20 metre arasında akan bu su en alta havuz oluşturmuştur. Muazzam bir manzara orataya çıkaran bu görüntü mutlaka görülmeli ve bu anı ölümsüzleştirmelisiniz.

Ulusal Tren Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Freetown merkezinde yer alan Ulusal Tren Müzesi veya diğer adıyla Ulusal Demiryolu Müzesi, 2005 yıllında ziyarette açılmış bir müzedir. Bu müze de Kraliçe II. Elizabeth’in ülke ziyareti sırasında kullanılan buharlı ve mazotlu trenler bulunmaktadır. Buraya gelip bu trenleri ziyaret edebilirsiniz. Yine bunun yanında ülke tarihine ait farklı eserlere de şahit olabilirsiniz. Bu müze pazar günü dışında haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Bu müzeye giriş ücretsiz olup fakat dileyenler bağış yapabilir.

Sierra Leone Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Freetown merkezinde yer alan Sierra Leone Ulusal Müzesi, 1957 yıllında ziyarette açılmış önemli bir müzedir. Burada birçok tarihi ve kültürel anlam taşıyan eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü merak edilenler için oldukça uygun bir yerdir. Buraya gelip değerli eserlere göz atabilirsiniz.

Sierra Leone Deniz Feneri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Freetown’da yer alan Cape Sierra Leone Lighthouse ya da dilimize çevrilmiş haliyle Sierra Leone Deniz Feneri, 1812 yıllında Portekizliler tarafında inşa edilmiştir. 2010 yıllında yenilenen bu yapı, şehrin önemli sembollerinden biridir.  Atlantik Okyanusu’nun harika manzarasını ziyaret etmek için bu kuleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10  Tacugama Chimpanzee Sanctuary

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Freetown’da yer alan Tacugama Chimpanzee Sanctuary, 1995 yıllında ziyarette açılan bir vahşi yaşam parkıdır. Dünyada şempanze nüfusunun en yüksek olduğu ikinci ülke olan Sierra Leone’da, terke edilmiş veya hastalanan hayvanlar için kurulmuş bir parktır. Bu parkta hayvanların bakımı yapılıp iyileştikten sonra tekrar doğaya bırakılır. Burada her türeden hayvan bulunur. En fazla şempanze bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu parkı mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Sierra Leone hakkında merak ettiklerinizi bir liste halinde size sunacağız. Şöyle ki;
Sierra Leone Bayrağı

Nüfus: 6.592.102

Başkent: Freetown

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Sierra Leone leonesi

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 27 Nisan 1961

Saat Farkı: Sierra Leone Saati Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir.

Vize Durumu: Buraya gelmek için vize almanız gerekir. Fakat diplomatik pasaport sahipleri vizeden muaftır.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman aralığı Ekim-Kasım aylarıdır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Freetown, Makeni, Bo, Koidu, Kenema Kabala ve Bonthe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here