Sinanpaşa

Sinanpaşa; Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir. Sinanpaşa ilçesi; Afyonkarahisar il merkezine 33 km uzaklıkta yer almaktadır.

Sinanpaşa İlçesi

Sinanpaşa ilçesi, Sincanlı Ovasında yer almaktadır. Sinanpaşa ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sinanpaşa Gezilecek Yerler

Sinanpaşa

Sinanpaşa Külliyesi

Sinanpaşa ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmanlı Vezirlerinden Celaleddin Sinan Paşa tarafından 1525 yılında inşa edilmiştir. Amasyalı Mimar Mustafa tarafından Osmanlı mimarisine uygun olarak yapılmıştır. Sinanpaşa Külliyesi; cami, hamam, imaret, sıbyan mektebinden oluşmaktadır. Günümüzde külliyenin çevresinde ilçe kurulmuştur.

Boyalı Külliyesi

Sinanpaşa ilçesine bağlı olan Boyalı Köyünde yer almaktadır. Külliye; dervişlerin toplandığı zikir yaptığı yer olan hankah, kümbet ve eyvan tipi iki anıt mezardan oluşmaktadır. Boyalı Külliyesi Selçuklu Dönemine ait bir yapı topluluğudur. Günümüze ulaşmış olan kümbet; Kureyş Bey’e ait anıt mezar olduğu tahmin edilmektedir.

Yıldırım Kemal Şehitliği

Yıldırım Kemal Köyünde tren istasyonun yanında yer almaktadır. Büyük Taarruz Savaşında hasta yatağından kalkıp Fahrettin Altay Paşa’nın birliğine katılan Yıldırım Kemal ve yanındaki 36 arkadaşı burada şehit olur. Burada Yıldırım Kemal’in mezarı ve şehitlerin adının yazılı olduğu bir anıt bulunmaktadır. Ayrıca ilçede yer alan Albay Reşat Anıtı da ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Sinanpaşa Nerede Haritası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here