Sokollu Mehmet Pasha Camii

İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Kadırga semtinin Şehit Mehmet Paşa yokuşunda bulunur. Bu cami Mimar Sinan tarafında Sadrazam Mehmet Paşa’ya ithafen eşinin isteğiyle yapılmış Osmanlı’nın en güzel camilerinden biridir.

Sokullu Şehit Mehmet Paşa Camisi Nerede

Sokullu Mehmet Paşa 3 Padişah’a sadrazamlık yapmış biridir. Hayatı başarı ve zaferlerle doludur. Kanuni Sultan Süleyman’a da sadrazamlık yapmıştır. Sokullu Mehmet Paşa ölünce Sırp asılı eşi Sokullu için bir cami yaptırmak ister. Bu caminin yapımı Mimar Sinan üstlenir.. Mimar Sinan birçok sadrazam için cami yapar. fakat bu cami için ayrıca bir emek harcar. Hatta bu cami sadrazam camilerin içinde en büyüğü en güzeli diyorlar.

Sokullu Şehit Mehmet Paşa Camisi

Mimar Sinan 1571-1572 yıllarında bu camiyi inşa eder. Bu cami de Kabe’den getirtilmiş olan Hacerülesvet isimli taşın bu Camiden 3 parçası kullanılmıştır. Mimar Sinan yaptığı birkaç camiyi bu taşı kullanmıştır. Kullandığı camiler Osmanlı tarihi açısında önemli camilerdir. Bu da gösteriyor ki bu cami de önemli bir camidir.

Türkiye`de bulunan Hacerül Esved taşının parçaları

Cami ayrıca burada yapılan külliyenin bir parçasıdır. Büyük bir avlusu bulunan caminin bahçesinde mermerden yapılmış bir şadırvan bulunur. Avlunun yanında bir medrese bulunur. avlunun etrafında medreseye ait odacıklar bulunur.

Türkiye`de bulunan Hacerül Esved taşının parçaları nerede?

Bu cami Mimar Sinan’ın yaptığı en gösterişli camilerden biridir. İznik çini ile cami inşa edilmiştir. Caminin her karış yeri farklı bir süsleme bir emek harcanmıştır. Osmanlı mimarisine merakınız varsa ki özellikle Mimar Sinan’ın eserlerini görmek istiyorsanız bu harika mimari eseri ziyaret etmeye mutlaka  gelmelisiniz.

Sokullu Þehit Mehmet Paşa Camii içi

Nasıl Gidilir: İstanbul ilimizin birçok noktasında Kadırga semtine giden araçlarla buraya ulaşılabilir. Ayrıca özel aracınızla da ulaşabilirsinz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here