Sultandağı

Sultandağı; Afyonkarahisar’a bağlı bir ilçedir. Sultandağı İlçesi; Afyonkarahisar il merkezine 68 km uzaklıkta yer almaktadır.

Sultandağı İlçesi

Sultandağı’nın eteklerinde kurulan ilçe kirazları ile ön plana çıkmaktadır. Yeşil doğası ile harika bir güzellik oluşturan ilçede kirazın tadına bakmalısınız. Sultandağı ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sahipata Kervansarayı

Sultandağı ilçe merkezinde yer almaktadır. Kervansaray üzerinde yer alan kitabeye göre;1249 yılında II. İzzeddin Keykavus beylerinden Fahreddin Ali Bin Hüseyin tarafından inşa edilmiştir. Kervansarayın avlusunun etrafında odalar ve ortasında bir köşk mescidi bulunmaktadır. Sahipata Kervansarayı günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır.

Buzluk Mağarası

Sultandağı ilçesine bağlı Dereçine Kasabasının güneyinde yer almaktadır. Sultandağı’nın en yüksek yerinde bulunan bir doğa harikasıdır. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Buzul Mağarasına vardığınızda buna değdiğini göreceksiniz. Buzluk Mağarasının girişi sadece bir kişinin geçebileceği genişliktedir. İçinde üç kademenin olduğu mağaraya girdiğiniz anda soğuk bir hava sizi karşılayacaktır. Aşağı doğru indikçe hava soğumaktadır. Aşağı kısımda yer alan buzul sarkıtlar etkileyici bir güzellik oluşturmaktadır. Buzluk Mağarasında yer alan kar kristalleri adeta bir elmas hazinesi görünümünü veriyor. Haziran ayına kadar üzerinde kar eksik olmayan Sultandağı’nda yer alan bu mağaraya yazın çıkılmaktadır. Zaten kış aylarında bu soğuğa dayanmak mümkün değil.

Kaşardı Mesire Yeri

İlçe merkezinde İmam Hatip Lisesinin arkasında yer almaktadır. Burada Havut denilen bir kaynak suyu bulunmaktadır. Yeşil bir tabiata sahip olan Kaşardı Mesire yerine günü birlik piknik yapabilirsiniz.

Sultandağı Nasıl Gidilir
Sultandağı Nerede, Haritası
Sultandağı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here