Sultanhisar

Sultanhisar; Aydın iline bağlı bir ilçedir. Sultanhisar ilçesi Aydın il merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Sultanhisar ilçesi Büyük Menderes Vadisi ve her iki yanında uzanan dağların arasına kurulmuştur. Sultanhisar ilçesi antik kentleri ile dikkat çekmektedir. Sultanhisar ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Nysaa Antik Kenti: Sultanhisar ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Nysaa Antik Kenti M.Ö. 3. Yüzılda I. Antıochos Soter tarafından eşi Nysaa adına kurulmuştur. 40 bin kişilik büyük bir şehir olan Nysaa Antik Kenti antik çağda bulunan Karia bölgesinin en önemli kentidir. Büyük bir alana kurulu olan bu antik kent devasa yapısı ile hayranlık uyandırıyor. Nysaa Antik Kenti içinde bir nehir geçmektedir. Kışın kuruyan ve yazın çılgınca akan bu nehir antik kenti ortadan ikiye ayırarak harika bir görüntü oluşturuyor. Bu nehir üzerinde kurulu olan köprüler kenti birbirine bağlamaktadır. Ayrıca nehrin üstüne yapılan ve su sporların yapıldığı stadyum harika bir güzellik oluşturmaktadır. Nysaa Antik Kentinde yer alan gençlere eğitim veren gynasıum, Roma hamamları, stadyum olarak kullanılan amphitheatre ve yaşlılar meclisi olarak bilinen bouteuterion günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Nysaa Antik Kentinin en çok dikat çeken yapısı M.S.2. yüzyılda inşa edilen üç katlı olan kütüphanedir. Efes Antik Kentinde bulunan Celcus Kütüphanesinden sonra günümüze kadar ulaşan ve en iyi korunan ikinci kütüphanedir. Ayrıca antik kentte bulunan Roma Tiyatrosu ve tünel günümüze kadar sağlam olarak ulaşan yapılardandır. Büyük bir antik kent olan Nysaa Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Akharaka Antik Kenti: Sultanhisar ilçesinde yer alan Nysaa Antik Kentine 4 km uzaklıkta Salavatlı Beldesinde bulunmaktadır. Akharaka Antik Kenti antik dönemde termal tedavi merkezi olarak kullanılmıştır. Bu antik kentte bulunan Sarı Su olarak adlandırılan derenin suyu şifalı olduğu düşünüldüğü için tedavi merkezi olarak kullanılmıştır. Akharaka Antik Kenti Helenistik Dönemde, ve Roma İmparatorluğu döneminde kullanıldığı gibi Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde de kullanılmıştır. Çeşitli zamanlarda ve çeşitli hükümdarlıklar tarafından bu antik kentte yapılan hastahaneler, havuzlar ve hamamlar dikkat çekmektedir.

Sultanhisar Hangi Şehirde
Sultanhisar Haritası
Sultanhisar Nasıl Gidilir

Sultanhisar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here