Taksim Cumhuriyet Anıtı

İstanbul ilimizin Taksim Meydanında bulunan bu anıt Taksim’in sembolü haline gelmiştir. Buraya yolu düşen herkesin önünde hatıra fotoğrafı çektirdiği, sevgililerin buluşma noktası olan bu anıt tarihte önemli bir yere sahiptir. taksim gezinizde buraya da uğramayı ihmal etmeyin.

Taksim Cumhuriyet Anıtı Nerede, Nasıl Gidilir?

Bu anıt 1925 yıllında yapımına başlandı. 1928 yıllında hizmette açıldı. Anıt İtalyan heykeltraş Pietro Canonica’ya yaptırılan, iki genç Türk; Hadi (Bara) Bey ve Sabiha (Bengütaş) Hanım’in yardımlarıyla tamamlanmıştır. 8 ağustos 1928 yıllında açılan anıtın çevre düzenlemesi Giulio Mongeri tarafından yapılmıştır.  bu tarihte 30 bin İstanbullu tarafında coşku ile açılmıştır. Açılışı o dönemin TBMM başkanı Kazım Özalp tarafında açılmıştır.

Taksim Cumhuriyet Anıtı. Nerede?

Bu anıtın yapılışı öyle kolay olmadı. 1925 yıllında dönemin İstanbul milletvekili Hakkı Şinasi Paşa’nın başkanlığında bir komisyon kurulur. Bu anıtın yapımına karar verilir. Fakat anıt için bütçe yoktu. Bütçe için halktan bağış toplandı. Ağırlığı 84 tonu bulan anıt Roma’dan İstanbul’a gemi ile getirildi. 2,5 yıl çalışma ile hizmete açıldı. Anıtın yapımında taş ve bronz kullanılmıştır. Anıt 11 metre uzunluğundadır.

Taksim Cumhuriyet Anıtı İstanbul

Anıtta iki yüz bulunmaktadır. Bir yüzü Mustafa kemal ve silah arkadaşları bulunur. Bu yüz kurtuluş savaşını betimlemektedir. Diğer yüzü ise Mustafa kemal yanında ismet İnönü ve iki kişi sivil kıyafetlerle bulunur. Bu yüz ise genç cumhuriyet dönemini simgeliyor. Yine anıtın bu yüzünde Atatürk’ün ardında bulunan Ukrayna asıllı Sovyet general Mihail Frunze’nin heykeli; kurtuluş savaşı sırasında, Türkiye’ye yapılan Sovyet yardımına duyulan minnettarlığı simgeler.

Taksim Cumhuriyet Anıtı

1988’de Taksim, Tarlabaşı, Şişhane yıkımları sonrası, anıtın oturduğu dairesel taban İstiklal Caddesi yaya yolunun bir parçası halini almıştır. Ulusal günlerde İstanbul’da yapılan törenlerin merkezidir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelip ziyaret etmelisiniz.

Taksim Cumhuriyet Anıtı Nerede, Nasıl Gidilir?

Taksim Cumhuriyet Anıtı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Taksim meydanı üzerinde bulunur. Buraya ulaşmak için Bulunduğunuz yere en yakın metrobüs durağından metrobüse binin. Metrobüsten Mecidiyeköy Durağında inin. Mecidiyeköy Metro İstasyonuna geçin. Taksim (!) yönüne giden metroya binin. Metro Taksim Durağı na geldiğinde metrodan inince ulaşmış oluyorsunuz.

Taksim Cumhuriyet Anıtı Nerede
TAKSÝM CUMHURÝYET MEYDANI/ÝSTANBUL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here