Tekkeköy

Tekkeköy Samsun iline bağlı bir ilçedir. Tekkeköy ilçesi Samsun il merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Tekkeköy ilçesinde gezilecek doğal ve tarihi birçok yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Tekkeköy Ören Yeri: Tekkeköy ilçesine bağlı Dünddartepe’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Burada yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Hitit ve Eski Tunç dönemlerine ait çeşitli kalıntılar elde edilmiştir. Çalışmalar sonucunda özellikle Eski Tunç Çağına iat çok sayıda gömüt, el yapımı sermaik, kabartma vazolar ve geometrik desenler ile süslü kaplar elde edilmiştir.

Atatürk Evi: Tekkeköy ilçesinde yer alan Atatürk Evi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin birebir aynısı olarak yapılmıştır. 2006 yılında müze olarak açılan Atatürk Evi iç ve dış mimarisi, dekorasyonu ile Selanik’te evi  yansıtmaktadır.

Tekkeköy Mağaraları: Tekkeköy ilçe merkezine 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Tekkeköy Mağaraları bölgenin en eski yerleşim yeridir. Doğal yollardan oluşan mağaralarda yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bu mağaraların sonradan genişletilerek yerleşim yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalar sonucunda Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ait tarihi buluntular elde edilmiştir. Doğal güzelliği yanı sıra tarihi önemi ile de dikkat çeken Tekkeköy Mağaraları görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Tekkeköy Mağarasının yanında yer alan ülkemizin ilk imitasyon müzesi olan ve girişi ücretsiz olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Salıpazarı
Tekkeköy Hangi Şehirde
Tekkeköy Haritası
Tekkeköy Nasıl Gidilir
Tekkeköy Nerede
Tekkeköy

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here