Tirebolu

Tirebolu Giresun iline bağlı bir ilçedir. Tirebolu ilçesi Giresun il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır.

Tirebolu İlçesi

Tarihi MÖ. 7. Yüzyıla dayanan Tirebolu ilçesi zengin tarihiyle ön plana çıkmaktadır. Doğal güzelliği ile dikkat çeken Tirebolu ilçesi aynı zamanda çok sayıda tarihi yapıya da sahiptir. Giresun ilinin en güzel ilçelerinden olan Tirebolu ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Bedrama Kalesi

Tirebolu ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Örenkaya Köyünde yer almaktadır. Bedrama Kalesi Harşit Vadisine hakim yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bedrama Kalesi kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Köklü bir tarihi geçmişe sahip Bedrama Kalesinden günümüze sur duvarları ulaşmıştır.

Tirebolu (Saint Jean) Kalesi

Tirebolu ilçe merkezinde yer almaktadır. ÜÇ tarafı deniz ile kaplı bir tepe üzerinde yer alan Tirebolu Kalesi; adını üç şehir demek olan Tri polisten almıştır. Tirebolu Kalesi 13. Yüzyılda Bizans Döneminde inşa edilmiştir. Doğal bir kaya üzerinde yer alan Tirebolu Kalesi deniz ile tarihi birleşim muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Kaleden günümüze sur duvarları, kuleleri ve kale içinde mezar taşları yer almaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Tirebolu Kalesini görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Tirebolu ilçesinde Selimağa Çeşmesi, Çatal Çeşmesi ve Siyamoğlu Çeşmesi gibi tarihi çeşmeler bulunmaktadır.

Tirebolu Plajları

Doğal güzelliğe sahip Tirebolu ilçesinde birbirinden güzel birçok plaj bulunmaktadır. Tirebolu Plajlarında konaklama imkanı bulunmaktadır. Dilerseniz çadır ile kamp kurabilirsiniz. Masmavi denize ve muhteşem kumsallara sahip Tirebolu Plajları şunlardır: Tirebolu Belediye Plajı, Kaynarca Plajı, Beygirkumu Plajı, Yılgın Plajı, Körliman Halk Plajı, Yalıköy Plajı ve Bada Plajıdır. Güzel bir tatil için Tirebolu ilçesini paylaşabilirsiniz.

Tirebolu Hangi Şehirde
Tirebolu Haritası
Tirebolu Kalesi
Tirebolu Nasıl Gidilir
Tirebolu Nerede
Tirebolu Sahili
Tirebolu

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here